سنجش خلوص اکسید مس

فرمول شیمیایی : CuO

جرم مولی: 79.6

اکسید مس به صورت پودرهای ریز، گرانول های درشت و یا مفتول جهت آنالیز ترکیبات آلی مورد استفاده قرار می گیرد. این ترکیب غیر آلی جامدی سیاه رنگ است که به عنوان یکی از دو اکسید پایدار مس شناخته می شود. این ماده در اسیدهای معدنی مانند هیدروکلریک اسید ، اسید سولفوریک و نیتریک اسید حل شده و نمک های مس (ll) حاصل این اختلاط هستند.

 

اکسید مس

 

تست های سنجش خلوص

 

نیترات ها، کلرایدها و کربن دی اکسید

در صورت حرارت دادن 100 گرم از اکسید مس و عبور دادن جریانی از هوای مرطوب عاری از کربنیک اسید از روی آن ، هیچگونه بخاری که کاغذ لیتموس را به رنگ قرمز دربیاورد و یا آب آهک را کدر کند نباید تولید شود.

 

موادی که با سولفید هیدروژن رسوب نمی کنند (آهن و ...)

2 گرم اکسید مس را در 100 سی سی از هیدروکلریک اسید ( چگالی ویژه 1.19) حل کرده و توسط 100 سی سی آب رقیق کنید. سپس باقی مانده غیرقابل حل را مشتعل کنید، جرم آنچه که باقی می ماند نباید از 0.005 گرم تجاوز کند.

گاز سولفید هیدروژن را در حدود 70 درجه سانتی گراد از داخل محلول عبور داده تا هنگامی که مس به صورت کامل رسوب کند و سپس فیلتر کنید، محلول فیلتر شده را در یک حمام آب تبخیر کرده و سپس باقی مانده را مشتعل کنید. جرم باقی مانده نباید از 0.02 گرم بیشتر باشد.

 

سولفات ها

1 گرم از اکسید مس را در 5 سی سی هیدروکلریک اسید ( چگالی ویژه 1.19) حل کرده و با 50 سی سی آب رقیق کنید. حال به این مخلوط محلول باریم کلرید اضافه کنید، پس از این کار محلول نباید سریعا کدر شود.

 

کلسیم

20 گرم از اکسید مس را با مخلوطی از 5 سی سی اسید نیتریک و 95 سی سی آب مخلوط کرده و به مدت 15 دقیقه سریعا تکان دهید و سپس فیلتر کنید. حال مس موجود در محلول فیلتر شده را با عبور گاز هیدروژن سولفید کاملا رسوب دهید و دوباره فیلتر کنید. محلول فیلتر شده را در یک حمام آب تا حدود 20 سی سی تبخیر کنید، مقداری اضافی از آب آمونیاک به محلول افزوده و آن را بیش از یک بار فیلتر کنید و به فیلتر شده محلول آمونیوم اگزالات بیفزایید. پس از انجام مراحل فوق محلول نباید سریعا کدر شود.

 

منبع

 

Merck, Emanuel. Chemical reagents, their purity and tests. Van Nostrand, 1914

 

برای اطلاع از قیمت خرید و فروش مواد شیمیایی با ما در ارتباط باشید.

تلفن تماس:021 77641217