مونو اتانول آمین | فروش مونو اتانول آمین | قیمت مونو اتانول آمین

 نام های مترادف مونو اتانول آمین: آمينواتيل الکل، بتا آمينواتيل الکل، آمينواتانول، کولامين، اتيل آمين، گليسينول، هيدروکسى اتيل آمين، MEA ، منواتانول آمين، اولامين 

فرمول شیمیایی مونو اتانول آمین C2-H7-N-O می باشد. مونو اتانول آمین ترکیبی حاوی کربن، بی رنگ، قابل اشتعال و سمی است. بوی آن ناخوشایند و زننده، شبیه به بوی ماهی و آمونیاک است. به نسبت مساوی قابلیت انحلال در آب دارد. ویژگی مونو اتانول آمین با ویژگی حاصله از ترکیب آمین ها والکل ها برابری می کند. 

نقطه انجماد مونو اتانول آمین 10.5 درجه سانتی گراد است، بنابراین این ماده می تواند پیرامون این دما از مایع به جامد تبدیل شود. واکنش مونو اتانول آمین با اسیدها منجر به ایجاد نمک ها یا صابون ها و همچنین استرها می شود. گاهی اوقات از آنها به عنوان رایحه و اسانس های مصنوعی استفاده می شود. 

برای جلوگیری از نگرانی هایی که در رابطه با یخ زدن این ماده وجود دارد، تولید کنندگان ترکیبی از مونو اتانول آمین با آب را ارائه می دهند تا نقطه انجماد آن کاهش یابد. مونو اتانول آمین در درجات مختلفی از قبیل LF (low freeze)، ICF (free of iron and chloride) و GT (که مخصوصا برای تصفیه گاز فرموله شده است) ارائه می شود. 

مونو اتانول آمین از جمله آمین های اصلی به شمار می آید و ساختار شیمیایی آن از دو اتم هیدروژن متصل به یک اتم نیتروژن تشکیل شده است که این مساله بر واکنش های این ماده با سایر مواد تاثیر دارد. 

 

  

برای اطلاع از قیمت خرید و فروش مونو اتانول آمین با ما در ارتباط باشید.

تلفن: 02177641217

. برای دریافت اطلاعات بیشتر ، مشخصات فنی و انالیز مونواتانول آمین را مشاهده کنید

 

تولید مونو اتانول آمین 

 

مونو اتانول آمین از ترکیب اتیلن اساید و آمونیاک طبق واکنش زیر به وجود می آید که در طول این واکنش دو آمین دیگر با نام های دی اتانول آمین و تری اتانول آمین نیز به دست می آیند. نسبت تولید محصولات مختلف با تغییر استکیومتری واکنش قابل تنظیم است. این واکنش گرماده بوده و می بایست از بالا رفتن دما و رسیدن به نقطه اشتعال ، جلوگیری کرد.  

C2H4O + NH3 → H2NCH2CH2OH

سالانه 300 میلیون کیلوگرم اتانول آمین طی این واکنش ها تولید می­شود. 

 

کاربرد مونو اتانول آمین

طیف وسیع کاربرد های مونو اتانول آمین باعث شده تا از آن به عنوان یک عامل میانی در صنایع مختلف استفاده شود. 
 

1 ) شیرین کردن گاز (GAS SWEETENING)

بیشترین کاربرد مونو اتانول آمین مایع درتصفیه گاز برای جذب گازهای اسیدی است. از مونو اتانول آمین برای حذف آلاینده های کربن دی اکسید و هیدروژن سولفید در فرآیند شیرین کردن گاز استفاده می شود. مونو اتانول آمین و دی اتانول آمین با کربن دی اکسید دردمای  محیط ترکیب می شوند و وقتی در معرض دمای بالا قرار می گیرند گاز اسید و آمین (به منظور استفاده مجدد در این واکنش) تولید می کنند. در جریان سنتز گاز مونو اتانول آمین برای تصفیه گاز مورد استفاده قرار می گیرد و آمونیاک، هیدروژن و کربن مونواکسید تولید میکند. اولین آلاینده ای که طی این فرایند حذف می شود، کربن دی اکسید است. طی واکنش های بعدی که توسط دی اتانول آمین در تصفیه طبیعی گاز در پالایشگاه صورت میگیرد، آلاینده ای که حذف می شود هیدروژن سولفید می باشد.
 

2) نساجی

درفرآیند نساجی کاربرد اتانول آمین ها به عنوان واکنش حد واسط برای آماده سازی روکش های نخی بادوام و نرم کننده ها میباشد. چون مقدار آلکالین در صابون های آمینی کم است، این صابون ها برای پاک کردن ابریشم و پشم مورد استفاده قرار می گیرند. دی اتانول آمین و تری اتانول آمین در ساخت رنگ مصنوع ابریشمی نیز به کار می روند.
 

3) خشک شویی

خاصیت آبدوستی اتانول آمین ها باعث می شود تا در خشک شویی کاربرد عمده ای داشته باشند. نمک های اتانول آمین خواص ضد الکتریسیته و ضد زنگ دارند و به همین علت در زمینه نرم کنندگی منسوجات نیز کاربرد دارند.
 

4) فلز کاری

وجود اسید عامل اصلی خوردگی سطح فلزات به خصوص در حضور رطوبت است. به منظور جلوگیری از خوردگی، اتانول آمین ها اغلب به عنوان خنثی کننده اجزای اسیدی در اسپری های روان کننده به کار می روند.
 

5) مواد آرایشی و بهداشتی

اسیدهای چرب با اتانول آمین خنثی می شوند. به خصوص تری اتانول آمین برای اوملسیون های روغن در آب امولسی فایرهای بسیار مناسبی هستند. ساختارکرمی و کف کردن شامپوها و لوازم آرایشی به دلیل دی اتانول آمین موجود در آنهاست که در واقع جز مواد معمول تشکیل دهنده این مواد می باشد. یکی از مشتقات دی اتانول آمین کوکو آمید دی اتانول آمین یا روغن نارگیل است که در شوینده ها از آن استفاده می شود. همچنین دی اتانول آمین ماده اولیه در تولید مورفولین نیز می باشد. 

برای اطلاع از قیمت خرید و فروش مونو اتانول آمین با ما در ارتباط باشید.

تلفن: 02177641217

 

***لینک های پربازدید***

خرید دی اتانول آمین

خرید تری اتانول آمین

 خطرات مونو اتانول آمین

احتیاط لازم هنگام کار با مونو اتانول آمین

 

 

جستجو در سایت

برای مشاهده آنالیز و مشخصات فنی محصولات به لینک زیر مراجعه کنید

آنالیز محصولات

برای مشاهده ویدیوهای علمی و آموزشی به لینک زیر مراجعه کنید

مشاهده ویدیو