فروش مواد شیمیایی صنعتی
 • کلیه محصولات
 • مواد شیمیایی صنعتی

نیترات نقره (Silver Nitrate) یا نمک نقره جامدی کریستالی بدون رنگ یا سفید است که وقتی در معرض نور یا مواد آلی قرار می‌گیرد به رنگ سیاه درمی‌آید. این ماده که دارای قدرت ضد باکتری و ضد میکروبی قوی است که یک ماده شیمیایی معدنی با فعالیت ضد انعقادی

 

برای اطلاع از قیمت خرید و فروش نیترات نقره با ما در ارتباط باشید.

تلفن تماس:021 77641217

به شمار می‌رود. فرمول شیمیایی نیترات نقره (AgNO3) و جرم مولی آن 169.872 g/mol است.

 روش تولید نیترات نقره :

به‌طور خلاصه این فرآیند به این صورت انجام می‌شود که در ابتدا نقره در اسید نیتریک رقیق‌شده و محلول تبخیر می‌شود سپس ترکیب باقی‌مانده حرارت داده می‌شود تا به رنگ قرمز کدر متمایل شود تا هر مقدار نیترات مس محلول در آب تجزیه شود و در ادامه فیلتر شده و دوباره کریستالیزه شود. مراحل تولید این محصول به پنج مرحله طبقه‌بندی می‌شود:

1) حل شدن نقره توسط اسید نیتریک

2) فیلتراسیون محلول نیترات

3) غلیظ کردن محلول نیتروژن نقره

4) کریستالی کردن محلول

5) خشک‌کردن نمک

 

 

 

کاربرد نیترات نقره:

 

کاربرد پزشکی:

 • در دندانپزشکی برای ترمیم زخم‌های دهان به کار می‌رود.
 • در درمان و سوزاندن زگیل‌های پوستی استفاده می‌شود.
 • یکی از اولین استفاده‌های این ترکیب تولید قطره چشم نوزادان بود که در سال 1881 استفاده شد. این قطره‌ها برای نوزادان به‌منظور جلوگیری از هرگونه عفونت‌های چشم ارثی که ممکن است توسط مادرانشان به آن‌ها منتقل‌شده باشد به کار می‌رود. بااین‌حال این روش پیشگیری در حال حاضر استفاده نمی‌شود. نتایج آزمایش نشان می‌دهد که قطره‌های چشم که حاوی این ماده هستند، در حذف باکتری‌های گنوکوکیک (gonococcal) بسیار مفید هستند که باعث عفونت چشم می‌شوند.

کاربرد صنعتی:

 • یکی از مهم‌ترین فرآیندهای که از silver nitrate استفاده می‌شود، واکنش Tollen's است که در آن قسمت عقب یک آینه برای نشان دادن روشن و دقیق پوشش داده‌شده است. پوشش این محصول که به آینه اعمال می‌گردد به‌عنوان بازتابنده شناخته می‌شود.
 • به‌غیراز کاربردهای صنعتی مانند پوشش، این ترکیب همچنین در انواع مختلف رنگ‌ها و جوهرها استفاده می‌شود که شامل رنگ مو و جوهر قابل تمیز شدن به‌کاربرده می‌شود.
 • این محصول در مواد منفجره مختلف نیز استفاده می‌گردد که شامل فولرینات نقره (silver fulminate)، استیلید نقره (silver acetylide) و آزید نقره‌ای (silver azide) هستند.
 • AgNO3 به‌طور مؤثر درروند آبکاری، به‌ویژه در مورد پوشش نقره بر روی نیکل استفاده می‌شود. این نوع پوشش در تولید جواهرات و ساعت مچی استفاده می‌شود.
 • این در مقادیر بسیار کم در عکاسی از مواد شیمیایی استفاده می‌شود. بلوره‌ها به‌صورت ریز خرد می‌شوند و با استفاده از ژلاتین برای ایجاد پایه فیلم مورداستفاده قرار می‌گیرند.
 • در سرامیک‌سازی برای ایجاد رنگ‌های متفاوت در زمینه سفال استفاده می‌شود.

 

بازار جهانی نیترات نقره:

 

بازار این محصول دارای شرایطی رقابتی به علت سودآور بودن است. روند اخیر نشان می‌دهد نرخ رشد بالا در بازار نیترات نقره با توجه به استفاده گسترده از AgNO3 به‌عنوان امولسیون عکس و عامل حذف اکسید مس از محصولات مختلف است.

بازار این ماده با کاهش میزان رشد در دهه گذشته مواجه شده است که عمدتاً به دلیل کاهش مصرف آن در کاربردهای عکاسی است. همچنین به دلیل ماهیت سمی آن، قوانین و مقررات دولت و حکومت به دلیل اثرات نامطبوعی که برای انسان و محیط‌زیست ایجاد کند سعی در محدود کردن تولید این ماده دارد. آمریکای شمالی بزرگ‌ترین تولیدکننده این محصول و کشورهای آمریکای لاتین، اروپا، آسیا و اقیانوسیه و خاورمیانه و آفریقا به ترتیب در رتبه‌ای بعدی قرار دارند.

 

ایمنی:

تماس با این محصول باعث تحریک، زخم و تغییر رنگ پوست و همچنین تحریک شدید چشم می‌شود. لطفاً قبل از کار کردن با این ماده msds نیترات نقره را مطالعه فرمایید.

 

منابع:

 

Silver Nitrate Uses. (n.d.). Retrieved December 24, 2018, from https://sciencestruck.com/silver-nitrate-uses

Silver nitrate. (n.d.). Retrieved December 24, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/silver_nitrate#section=U-S-Imports

Home. (n.d.). Retrieved December 24, 2018, from https://www.futuremarketinsights.com/reports/silver-nitrate-market