آمونیاک چیست؟ گازی بی رنگ است که متشکل از گاز های هیدروژن و نیتروژن و دارای فرمول شیمیایی NH3 است. با بویی متمایز که یک ماده شیمیایی بسیار با ارزش و ماده کلیدی در تولید انواع محصولات شیمیایی می باشد و جهت مصارف مختلف آن را به صورت آمونیاک مایع نیز مورد استفاده قرار می دهند. این ماده به طور طبیعی در هوا، خاک، آب، گیاهان، جانوران و انسان وجود دارد. بدن انسان هنگامی که پروتئین غذاهای مصرفی را تجزیه می کند، آن ها را به آمونیاک و آمینو اسید تبدیل می کند.

حدود 80 درصد کل آمونیاک تولید شده در سطح جهان در تولید کود مورد استفاده قرار می گیرد. در مصارف غذایی می توان گفت که بی کربنات آمونیوم که از آن به آمونیاک خوراکی نیز یاد می شود، در صنعت بیسکوییت سازی کاربرد نسبتا زیادی دارد. ساختار شیمیایی این ماده با ارزش شیمیایی در حالت مایع را در تصویر زیر ملاحظه می کنید.

 

فروش آمونیاک در ابتکار پژوهش شیمی اروند

 

خواص فیزیکی، شیمیایی و مشخصات ظاهری

1- وزن مولکولی آن 17.031 گرم بر مول می باشد و دارای بویی تند است.
2- نقطه جوشش 33.4- درجه سانتی گراد  و نقطه ذوب آن 107.9- درجه فارنهایت است.
3- دارای نقطه فلش 132 درجه سانتی گراد و چگالی آن 0.6818 در 28.03- درجه فارنهایت است.
4- فشار بخار این ترکیب 400 میلی متر جیوه در 49.72- و دمای خود سوزی آن 1204 درجه فارنهایت است.
5- هنگامی که به آن گرما داده می شود، بخارات سمی و همچنین نیتروژن اکسید از خود منتشر می کند.
6- ویسکوزیته این گاز معدنی نیز 0.475 سانتی پویز در69- درجه سانتی گراد اندازه گیری شده است.
ساختار شیمیایی آمونیاک به صورت زیر است که در تصویر مشاهده می کنید.

ساختار شیمیایی

ساختار شیمیایی آمونیاک به صورت زیر است که در تصویر مشاهده می کنید.

 

ساختار شیمیایی آمونیاک


 

روش های تولید آمونیاک

پیش از ابداع روش سنتز آمونیاک از گاز های سازنده اش یعنی نیتروژن و اکسیژن، این ماده را از روشی پرهزینه که نیاز به انرژی زیادی بود به دست می آوردند. این واکنش به این صورت بود که آب با کلسیم سیانامید واکنش می داد و ماده مورد نظر تولید می شد. این واکنش به صورت زیر انجام می گرفت:

تولید آمونیاک

کلسیم سیانامید مورد نیاز نیز طبق واکنش های زیر به وجود می آمد:

روش تولید آمونیاککه واکنش اول در کوره و واکنش دوم در 1000 درجه سانی گراد انجام می شود.
این روش برای تولید آمونیاک در مقیاس بالا مقرون به صرفه نبود و امروزه به واسطه موفقیت های فریتز هابر، این ماده به مقدار زیاد در صنعت تولید می شود.
این دانشمند آلمانی به همراه همکارش لروسینول توانست دستگاهی طراحی کند تا تولید این ماده با ارزش در دمای 550 درجه سانتی گراد و فشار 150 تا 250 اتمسفر در مقیاس آزمایشگاهی ممکن شود.
واکنش فرآیند هابر به صورت زیر است:

آمونیاک
 
پس از آنکه عملی بودن این آزمایش در آزمایشگاه ثابت شد، کارل بوش آلمانی، این فرآیند را در مقیاس صنعتی انجام داد. همان طور که ملاحظه می شود این فرآیند گرمازا است. این بدان معنی است که اگر دمای واکنش زیاد گردد واکنش پس می رود و به هیدروژن و نیتروژن تبدیل می گردد. حال اگر دما را کاهش دهیم قاعدتا آمونیاک بیشتری تولید می شود. اما از لحاظ صنعتی این کار مقرون به صرفه نیست، چون با کاهش دما، سرعت واکنش رفت و برگشت کاهش می یابد. بنابراین جهت تولید زیاد و در زمان کم، این فرایند را در دماهای بالا مانند 550 درجه سانتی گراد انجام می دهند.
از تولید کل این ترکیب با ارزش شیمیایی، حدود 80 درصد آن در صنعت تولید کود،7 درصد در پلیمر ها، 6 درصد در مواد منفجره، 2 درصد در غذای حیوانات و باقی آن در مصارف دیگر مورد بهره برداری قرار می گیرد.
مصارف خانگی و هشدار ها
در منزل نیز می توان آمونیاک مایع را با آب مخلوط و رقیق کرد که از آن به آمونیاک خانگی نام برده می شود. آمونیاک خون چیست؟ در بدن انسان نیز همانگونه که توضیح داده شده بعد از تجزیه شدن پروتئین ها، آمونیاک تولید شده باید به اوره تبدیل و از بدن به صورت آمونیاک در ادرار دفع گردد. اگر بیماری خاصی مانع این امر گردد، سبب افزایش غلظت آمونیاک در خون می گردد.

 

آمونیاک


 

برای اطلاع از قیمت خرید و فروش آمونیاک با ما در ارتباط باشید.

تلفن تماس:021 77641217

با ما در شیمی اروند همراه باشید

 

منابع:


Ammonia. (n.d.). Retrieved November 9, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/ammonia#section=UNII
http://www.tbzrefinery.co.ir/userfiles/Articles/Ammonia%201.pdf