آلودگی هوا

هوا خالص و خشک، از 78 درصد نیتروژن و21 درصد اکسیژن تشکیل شده است.1 درصد باقی مانده ترکیبی از دیگر گازها ، مانند : آرگون (0.9 درصد)، همراه با مقدار ناخالصی و اضافات وارد شده به جو مانند دی اکسید کربن، متان، هیدروژن وهلیم است. بخار آب نیز یکی از

اسید فسفریک یک اسید معدنی و یک عامل جداسازی است. در دندانپزشکی به عنوان حلال جهت تمیز و صاف کردن سطح دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این به دلیل داشتن عنصر P در استخوان و دندان نقش بسیار مهمی در بسیاری از فرایند های متابولیسمی ایفا می کند. این ترکیب شیمیایی معمولا به صورت محلول اسید فسفریک با ذرصد خلوص 85 درصد در دسترس است. همچنین ماده ای خورنده در فلزات و منسوجات است. علاوه بر این کاربری ها، در تولید کود و پاک کننده ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد. گرید خوراکی این محصول به خصوص در نوشابه های سیاه به وفور استفاده می شود.

آمونیاک چیست؟ گازی بی رنگ است که متشکل از گاز های هیدروژن و نیتروژن و دارای فرمول شیمیایی NH3 است. با بویی متمایز که یک ماده شیمیایی بسیار با ارزش و ماده کلیدی در تولید انواع محصولات شیمیایی می باشد و جهت مصارف مختلف آن را به صورت آمونیاک مایع نیز مورد استفاده قرار می دهند. این ماده به طور طبیعی در هوا، خاک، آب، گیاهان، جانوران و انسان وجود دارد. بدن انسان هنگامی که پروتئین غذاهای مصرفی را تجزیه می کند، آن ها را به آمونیاک و آمینو اسید تبدیل می کند.

 

ساختار شیمیایی

ساختار شیمیایی آمونیاک به صورت زیر است که در تصویر مشاهده می کنید.

 

ساختار شیمیایی آمونیاک

 

این ماده که گاها پتاس نیز نامیده می شود، یک نمک فلزی هالیدی است که به صورت پودر جامد سفید رنگ وجود دارد. ماده ای معدنی است که بسیاری از غذاها یافت می شود و در عملکرد چندین عضو از بدن انسان، مخصوصا در تپیدن قلب، نقشی محوری بازی می کند. این ماده معدنی جهت جلوگیری و یا درمان کمبود پتاسیم در بدن به کرات مورد استفاده قرار می گیرد. این کمبود می تواند ناشی از بیماری خاصی یا استفاده از داروی خاصی در بدن ایجاد گردد. بیماری که ناشی از کمبود پتاسیم در بدن است را هیپوکاملیا می نامند.