سیتریک اسید:

سیتریک اسید با فرمول شیمیایی 7O8H6C ،به فرم آبدار یک میان وعده کلیدی در متابولیسم است. این یک ترکیب اسیدی در میوه های مرکبات است. نمک های اسید سیتریک (سیترات ها) می توانند به عنوان ضد انعقاد به دلیل قابلیت کلتیم کلتیم مورد استفاده قرار گیرند.

اسید سیتریک خشک یک عامل تجزیه کننده و ضد انعقاد است. مكانيزم عملكرد بدون آب این نوع اسید به عنوان يك فعاليت اسيدي كننده و فعاليت كلاتيو كلسيم است. اثر فیزیولوژیکی اسید سیتریک خشک به وسیله کاهش فعالیت فاکتور انعقادی است.

این اسید یک نگهدارنده طبیعی است و همچنین برای افزودن طعم اسیدی (ترش) به غذاها و نوشیدنی های غیر الکلی استفاده می شود.

در بیوشیمی،فرم آبدارش یک فاکتور مهم است، زیرا به عنوان یک واسطه در چرخه اسیدی عمل می کند و در نتیجه در متابولیسم تقریبا همه موارد حیاتی وجود دارد.

این ماده همچنین به عنوان عامل تمیزکننده محیط زیست عمل می کند و به عنوان آنتی اکسیدان است.

اسید سیتریک در انواع میوه ها و سبزیجات وجود دارد، اما بیشتر در لیمو متمرکز شده است، و همچنین می تواند تا 8 درصد وزن خشک میوه را تشکیل دهد.

اسید سیتریک خشک یک اسید تری کربوکسیلیک است که در مرکبات یافت می شود. اسید سیتریک به دلیل خواص آنتی اکسیدانی آن به عنوان یک افزودنی در داروها استفاده می شود. این پایداری مواد تشکیل دهنده فعال را حفظ می کند و به عنوان یک نگهدارنده استفاده می شود. همچنین به عنوان یک اسیدولانت برای کنترل pH استفاده می شود. همانطور که در بالا اشاره شد به وسیله کلتینگ کلسیم در خون به عنوان یک ضد انعقاد عمل می کند.

 

کاربرد های اسید سیتریک:

اسید سیتریک کاربرد بسیار وسیعی در زنگدی ما دارد و نقش مهمی را ایفا می کند. شما ممکن است از مقدار زیاد اسید سیتریک در خانه خود استفاده کنید که ممکن است حتی از آن آگاه نباشد. موارد زیر استفاده های مختلف اسید سیتریک است:

 

نگهدارنده مواد غذایی

اسید سیتریک در بسیاری از غذاهای فرآوری شده وجود دارد و برچسب ها آن را نشان می دهند. در فرایند کنسرو استفاده می شود، زیرا اسید سیتریک به حفظ تعادل سالم pH در داخل غذا و جلوگیری از بوتولیسم (شکل مضر مسمومیت غذایی) کمک می کند.

 بیشتر بخوانید» همه چیز در مورد اسید بوریک و خواص آن

طعم دهنده (ترش کننده)

اسید سیتریک در بسیاری از نوشیدنی ها نیز استفاده می شود. در اینجا، آن را به عنوان یک عنصر چاشنی استفاده می شود. این یک طعم طبیعی است و برای عطر و طعم آب نبات مانند لیمو یا نارنگی که دوست دارید استفاده می شود.

 

به عنوان یک تمیزکننده در خانه

به جای استفاده از دیگر پاک کننده های مصنوعی که می تواند برای افراد حساس، زنان باردار و کودکان مضر باشد؛ اسید سیتریک به عنوان یک پاک کننده طبیعی در خانه خدمت می کند. این می تواند به عنوان یک وسیله شستشوی ظرف و به عنوان یک تمیزکننده توالت به طور طبیعی استفاده شود.

 

ازبین برنده عفونت در پا

اگر اسید سیتریک را به حالت معمولی خود اضافه کنید، باعث از بین رفتن عفونت انگلی و بوی بد پا می شود.

 

در سطل آب آشامیدنی، مقادیر مساوی از اسید سیتریک و نوشابه های گازدار و چند قطره روغن درخت چای را اضافه کنید، پای خود را در آن خیس کنید شما تغییرات مثبت در سلامت پا را خواهید دید. این کار را چندین بار تکرار کنید.

این یکی از بهترین درمان های خانگی برای از بین بردن بوی پا است.

 

شوینده دهان

اسید سیتریک همچنین می تواند به عنوان شوینده دهان استفاده شود. اما، آن را نباید در مقادیر زیاد گرفته شود زیرا منجر به پوسیدگی دندان شود. این برای خلاص شدن از طعم تلخ در دهان استفاده می شود.

 

برای مراقبت از پوست

اسید سیتریک را می توان برای بسیاری از ماسک های خانگی استفاده کرد و برای پوست مفید است، زیرا که به حذف سلول های مرده کمک می کند و تولید سلول های جدید را سریع تر می کند.

کمک می کند تا سلامت کلیه را بهبود بخشد

اسید سیتریک دارای ویژگی های قلیایی است که به ایجاد کلسیم کمک می کند و بنابراین باعث جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه می شود. این همچنین کمک می کند تا سلامت کلیه ها در حالت کارکرد مناسب را حفظ کند.

 

مبارزه با رادیکال های آزاد

رادیکال های آزاد علت رشد تومورهای سرطانی در بدن هستند. اسید سیتریک به عنوان یک آنتی اکسیدان اثرات نامطلوب رادیکال های آزاد خنثی می کند.

 

برای اطلاع از قیمت خرید و فروش اسید سیتریک با ما در ارتباط باشید.

تلفن: 02177641217