تری سدیم سیترات چیست و چه کاربرد هایی دارد؟ سیترات سدیم چیست؟ به صورت کلی به نمک های سیتریک اسید، سیترات سدیم می گویند که شامل مونو ، دی و تری سدیم سیترات است. از بین نمک های موجود برای این ماده نوع تری کاربرد بیشتری دارد. این ماده در مقیاس تجاری به صورت سنتزی تولید می گردد اما در طبیعت نیز در مرکبات یافت می شود. از آنجایی که در سنتز این ماده از محصولات حیوانی کمک گرفته نمی شود، می توان از آن در غذاهای مربوط به گیاه خواران نیز استفاده نمود.

این نمک به صورت پودر و خوراکی نیز موجود است و پرمصرف ترین نمک امولسیون کننده در پنیرهای فرآوری شده و خرد شده است و عموما در ترکیب با اسید سیتریک به عنوان عامل بافری جهت کنترل pH نوشیدنی ها و مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده دارای مزه ترش است (همانند اسید سیتریک) همچنین مانند تمامی نمک ها مزه نمکی نیز دارد. مهمترین کاربرد این ماده استفاده به عنوان طعم دهنده و نگهدارنده در صنایع غذایی است. 

نام های دیگر : تری سدیم 2-هیدروکسی پروپن- 1و 2 و 3- تری کربوکسیلات

نام های تجاری : Citrosodina , Natrocitral , Orange Eno

انحلال پذیری: محلول در آب و نامحلول در اتانول

CAS Number: 6132-04-3

بررسی بیشتر خواص:

این محصول به طور گسترده به عنوان تنظیم کننده اسیدیته و نگهدارنده در محصولات مختلفی مانند : مواد غذایی ، نوشیدنی ها ، داروها و غیره کاربرد دارد.

تری سدیم سیترات و ساختار مولکولی آن

 

از آنجایی که این ترکیب به صورت پودری می باشد خود به تنهایی pH قابل اندازه گیری نخواهد داشت. اما محلول ساخته شده با کمک این ترکیب  pH> 7.00 دارد. همانطور که انتظار می رود این محلول بازی است به دلیل آنکه نمک تری سدیم سیترات از واکنش یک اسید ضعیف(سیتریک اسید) و یک باز قوی(سدیم هیدروکسید) به دست آمده است.

همانگونه که اشاره شد تری سدیم سیترات بیشتر از فرم های مونو و دی کاربرد دارد، در ادامه به برخی از کاربردهای این ماده اشاره شده است:

کاربرد ها

 کاربرد های این ماده را در محصولات زیر می توانید مشاهده نمایید:

در صنایع غذایی :

 • ترکیب فوق به طور گسترده ای به عنوان تنظیم کننده اسیدیته و نگهدارنده در تولید مواد غذایی استفاده می شود. 

 • از این ماده به عنوان تنظیم کننده اسیدیته: در کیک و سوسیس برای بهبود طعم استفاده میشود.

 • از محصول فوق به عنوان بافر در تولید نوشابه های گاز دار به عنوان تنظیم کننده اسیدیته در مرباها

 • به عنوان پف کننده در خامه و به عنوان امولسیون کننده در پنیرهای فرآوری شده استفاده می شود

 • به عنوان یک نگهدارنده برای جلوگیری از تشکیل  قارچ میوه و سبزیجات استفاده میشود. 

 • حد مجاز مصرف سیترات سدیم 0.1 تا 0.25 درصد است.

پنیر

علاوه بر کاربردهای ذکر شده در ابتدای متن این ماده همچنین به عنوان امولسیفایر روغن در فرآیند تولید پنیر به کار برده می شود. این ترکیب به پنیر اجازه می دهد تا بدون گریسی شدن ذوب شود. 

کاربرد تری سدیم سیترات در ساخت پنیر

پنیر، امولسیونی از پروتئین، آب و چربی های لبنی می باشد که در دما های بالا شکسته می شود. در هنگام ذوب شدن این ماده، سیترات سدیم به عنوان امولسیفایر عمل می کند تا از دلمه شدن پنیر یا جدا شدن چربی و پروتئین با نگه داشتن اتصالات یون های کلسیم در آن جلوگیری کند. در صورت وجود این ماده در پنیر، در اثر ذوب شدن یک سس صاف و خامه ای به دست می آید. مقدار استفاده از این ماده در پنیر متفاوت است اما معمولا 3 درصد گزارش شده است.

در محصولاتی مانند سس پنیر ، پنیر ناچو و ماکارونی های پنیری ماده ی فوق اغلب وجود دارد.

آیا این ماده برای سلامتی مضر است؟

سلامت استفاده از محصول فوق توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) ، سازمان ایمنی مواد غذایی اروپا (EFSA) و همچنین کمیته مشترک FAO / WHO در مورد افزودنی های مواد غذایی (JECFA) مورد تایید قرار گرفته است. از این ماده می توان در محصولاتی مانند شیر و خامه، پنیر و محصولات مرتبط با پنیر، ژله، مربا و... استفاده نمود.

 در نوشیدنی ها :

بعنوان تنظیم کننده اسیدیته و نگهدارنده  و امولسیفایر در نوشیدنی استفاده میشود.

این ماده در نقش تنظیم کننده اسیدیته در مواد غذایی ژله و بهبود دهنده طعم مواد غذایی مورد استفاده قرار میگیرد

به عنوان امولسیفایر: در ابمیوه، لبنیات و بستنی برای تولید محصولی ملایم

داروسازی و پزشکی : 

سیترات سدیم به طور گسترده ای به عنوان عامل دیورتیک(ادرار آور) و خلط آور در داروسازی استفاده می شود.

به عنوان دیورتیک (ادرار آور): در پزشکی برای تنظیم pH خون

مواد ضد انعقاد افزودنی هایی میباشند که از انعقاد خون و یا پلاسما جلوگیری کرده و باعث میشود تا غلظت یا میزان موادی که اندازه گیری ان ها در خون مورد درخواست است قبل از مرحله اندازه گیری دچار کمترین تغییری شود در جلوگیری از انعقاد خون مکانیسم های متفاوتی وجود دارد
ترکیب فوق عمدتا جهت انجام آزمون های انعقادی مورد استفاده است و علت اینکه اثرات ضد انعقادی آن را به سادگی میتوان با اضافه کردن کلسیم به نمونه برطرف کرد. سیترات سدیم و مشتقات ان به عنوان ماده ضد انعقاد برای انتقال خون بکار می رود زیرا سیترات به سرعت در کبد متابولیزه شده و از جریان خون پاک می شود.

بسته بندی تری سدیم سیترات را در عکس زیر می توانید شماهده نمایید:

بسته بندی تری سدیم سیترات

این ماده از عوامل قلیایی می باشد که باعث کاهش اسید ادرار می گردد. از ترکیب این مواد برای جلوگیری از نقرس یا سنگ کلیه یا اسیدوز متابولیک در افراد دارای مشکلات کلیوی استفاده می شود.

 صنایع دیگر:

 • این ماده به عنوان عامل پاک کننده در صنایع مختلف به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد.

 • تری سدیم سیترات مواد شوینده سازگار با محیط زیست مهم است که به عنوان جایگزینی برای تری سدیم فسفات استفاده می شود.

 • به عنوان عامل پاک کننده: در مواد شوینده برای بهبود اثر شستشو.

 • در بتن  برای بهبود خواص مکانیکی.

 • اسید سیتریک و ماده ی فوق دو ماده قلیایی کننده هستند که باعث کم شدن اسیدیته مواد میشود.

 • ترکیبی از اسید سیتریک و سیترات سدیم برای جلوگیری از نقرس یا سنگ کلیه و یا اسیدوز متابولیک در افرادی که مشکلات کلیوی دارند استفاده می شود.

روشی برای سنجش خلوص تری سدیم سیترات

حدود 350 میلی گرم از نمونه را وزن نمایید و به یک بشر 250 میلی لیتری انتقال دهید.سپس 100 میلی لیتر اسید استیک گلاسیال اضافه کنید و مرتب هم بزنید تا به طور کامل حل شود. محلول ساخته شده را با پرکلریک اسید 0.1 N  تیتر کنید. از متیل بنفش به عنوان شناساگر برای انجام فرایند تیتراسیون استفاده نمایید.هر میلی لیتر اسید پرکلریک 0.1 N معادل 602/8 میلی گرم C6H5Na3O7 است.

 • برای اطلاع از قیمت خرید و فروش مواد شیمیایی با ما در ارتباط باشید.

  تلفن: 02177641217

بهترین کیفیت مواد شیمیایی را از ما بخواهید