سدیم متا بی سولفیت چیست؟ این ترکیب شیمیایی ماده ای کریستالی یا پودری سفید رنگ با کمی رایحه گوگرد می باشد. در صورت استنشاق سمی و خطرناک می باشد. نمکی است غیر آلی که به عنوان ضد عفونی کننده در لوازم آرایشی و محصولات مراقبتی پوست مورد استفاده قرار می گیرد. هچنین از آن به عنوان ماده ای کاهنده که هیدروژن ها را به مواد دیگر اهدا می کنند یاد می شود. آتش گیر نیست اما هنگامی که به آن گرمای زیادی به آن داده می شود ممکن است تجزیه حرارتی گردد و بخارات سمی گوگرد و سدیم از خود متصاعد می کند. واکنش متا بی سولفیت سدیم با آب منجر به تشکیل اسیدی خورنده می شود.

سدیم متا بی سولفیت

 

خواص فیزیکی، شیمیایی و مشخصات ظاهری

1- این ماده دارای فرمول شیمیایی Na2S2O5 و وزن مولکولی 190.095 گرم بر مول است.

2- کریستال یا پودری سفید رنگ است که کمی دارای بوی گوگرد نیز می باشد.

3- نقطه ذوب این ماده بیشتر از 302 درجه فارنهایت می باشد.

4- مقدار حلالیت این ماده در آب در حدود 66.7 گرم در 100 گرم آب در دمای 25 درجه سانتی گراد می باشد.

5- دارای چگالی ویژه 1.4 در دمای 25 درجه سانتی گراد می باشد.

6- محلول 10 درصد این ماده دارای  PH‌ برابر با 4 تا 5.5 می باشد.

 

کاربرد سدیم متا بی سولفیت

این ماده کاربرد زیادی در مصارف صنعتی و غیر صنعتی دارد. همانطور که در قبل نیز بیان شد، یکی از مصارف آن در صنعت لوازم آرایشی و محصولات بهداشتی است. از دیگر کاربرد هایش می توان به استفاده در محصولات مراقبت مو مانند جلوگیری از سفیدی مو و انواع رنگ مو اشاره کرد.

اما به طور کلی می توان مصارف عمده این ماده را به دو دسته مصارف صنعتی و غیر صنعتی تقسیم بندی کرد.

 

مصارف صنعتی:

1- این ماده می توان در پر کننده ها مورد استفاده قرار بگیرد.

2- می توان از آن به عنوان ماده اکسید کننده و کاهنده بهره برد.

3- در صنایع آبکاری و شیمیایی آزمایشگاهی نیز مورد استفاده و بهره برداری می باشد.

4- در صنعت تصفیه آب نیز از این محصول بهره برده می شود.

5- به عنوان حلال نیز به کرات مورد استفاده قرار می گیرد.

 

مصارف غیر صنعتی:

1- در صنعت ساختمان سازی و تامین مصالح آن مورد کاربرد است.

2- در وسایل پاک کننده و محصولات محافظتی مبلمان منزل نیز کاربرد دارد.

3- در صنعت چرم و نساجی از این ترکیب شیمیایی بهره می برند.

4- در فیلم و فوتوگرافیک و لوازم عکاسی نیز این محصول کاربرد دارد.

5-آنتی اکسیدان و کاهنده در صنایع آرایشی و بهداشتی، استخراج طلا، و صنایع پلاستیک استفاده می شود.

 

 

استفاده در صنایع غذایی :

این ماده  از فساد و تغییر رنگ مواد غذایی جلوگیری می کتد.برای سفید کردن نشاسته غذایی و خمیر مایه استفاده می شود با این حال  از این ماده در گوشت ها استفاده نمی شود. این ماده روند طبیعی رشد میکروارگانسم ها را دچار اختلال می کند و همین باعث حفظ و نگهداری مواد غذایی می شود.

همان گونه که ذکر شد، این ماده یک کاهنده قوی است، همین ویژگی باعث می شود که با اکسیژن میوه و سبزیجات واکنش دهد و از فساد آن ها جلوگیری کند، بنابراین فساد مواد غذایی ناشی از اکسیداسیون را کاهش می دهد و محصولات غذایی را تازه نگه می دارد، علاوه بر این کاربرد ، از ویتامین C موجود در میوه ها محافظت می کند. به دلیل همین خاصیت  برای حفظ سلامت میوه ها (تازه و خشک) و مواد غذایی  جهت  حمل و نقل استفاده می شود.

همانطور که می دانید گوگرد دی اکسید در مواد اولیه تشکیل دهنده آب جو وجود دارد، ولی این ماده به همین شکل به محصول اضافه نمی شود بلکه به شکل سدیم متا بی سولفیت و یا پتاسیم متا بی سولفیت اضافه می شود. اضافه کردن این ماده، از رشد مخمر و باکتری ها جلوگیری می کند، و به همین دلیل باعث ماندگاری محصول تولیدی می شود.

 

آیا مصرف این ماده در محصولات غذایی بی خطر است؟

مصرف این ماده، در مواد غذایی عارضه ای ندارد، سازمان غذا و داروی  آمریکا (FDA) و سازمان ایمنی مواد غذایی اروپا (EFSA)  این ماده را به عنوان یک ماده افزودنی غذایی  بی خطر تایید کرده است.

 

سدیم متا بی سولفیت

 

روش تولید:

سدیم متا بی سولفیت را می توان از بخار محلول سدیم بی سولفات اشباع همراه با گوگرد دی اکسید به دست آورد. این ماده طبق واکنش زیر تولید می شود:

سدیم متا بی سولفات

که در نهایت Na2S2O5 جامد بر جای می ماند.

عوارض متابی سولفیت سدیم:

از مضرات متا بی سولفیت سدیم می توان سوزش و تحریک شدید در پوست اشاره کرد.هنگامی که به آن گرما داده می شود از خود بخارات سمی منتشر می کند. از همین رو باید قبل از قرار گرفتن در معرض آن، msds  متابی سولفیت سدیم مطالعه شود.

اقدامات اولیه در صورت تماس

1- در صورت استنشاق آن باید در معرض هوای تازه قرار گرفت و استراحت کرد.

2- در صورت تماس این محصول با پوست، باید ابتدا پوست فرد مورد نظر را با مقدار زیادی آب و به مدت حداقل پانزده دقیقه شستشو داد. سپس لباس های حاوی مواد آلوده را از او جدا باید کرد و دوباره آن ها را شست.

3- اگر چشم ها در تماس با این ماده قرار بگیرند باید ابتدا آنها را با آب زیادی شست و سپس به تذکرات و ملاحظات پزشکی رجوع کرد.

4- در صورت استنشاق این ماده باید دهان را شستشو داد و یک یا دو لیوان آب به فرد مورد نظر خوراند و سپس به ملاحظات ایمنی نیز رجوع کرد.

 

 

برای اطلاع از قیمت خرید و فروش سدیم متا بی سولفیت با ما در ارتباط باشید.

تلفن تماس:021 77641217

منابع:

Sodium metabisulfite. (n.d.). Retrieved November 26, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Sodium_metabisulfite#section=Fire-Fighting-Measures

Sodium Metabisulfite. (n.d.). Retrieved November 26, 2018, from https://www.truthinaging.com/ingredients/sodium-metabisulfite

Sodium Metabisulphite Market Segmentation: By Grade - Food Grade, Industrial/Technical Grade; By End Use Industry - Food and Beverage, Photography and Films, Water Treatment, Mining, Textile, Paper and Pulp, Chemical,Others. (n.d.). Retrieved November 26, 2018, from https://www.futuremarketinsights.com/reports/sodium-metabisulfite-market

Sodium metabisulfite. (2018, October 23). Retrieved November 26, 2018, from https://en.wikipedia.org/wiki/Sodium_metabisulfite