ایزوتیازولین چیست؟ این ماده که بعضا  ایزوتیازولینون یا  ایزوتیازولون نیز نامیده می شود، ماده ای هتروسیکلیک (شامل مولکول هایی که دارای حلقه ای با حداقل دو عنصر، که معمولا یکی از آن ها کربن است، هستند) می باشد که در مقایسه با سایر ترکیبات هتروسیکلیک قدمت کمتری دارد و اخیرا کشف شده است. این ماده به تنهایی کاربردی ندارد اما مشتقات آن به طور گسترده در از بین بردن و کنترل میکروب ها، باکتری ها و قارچ ها کاربرد دارد. بیشتر به صورت محلول در آب است و به صورت بی رنگ و شفاف و یا مایل به زرد است. اغلب در صنایع تصفیه آب، فلزکاری، صنایع و محصولات آرایشی و بهداشتی مانند شامپو ها و برج های خنک کننده و غیره مورد استفاده قرار می گیرد و هدف از استفاده آن ها به طور کلی مهار فعالیت میکروب هاست.

 

ایزوتیازولین

نحوه خرید ایزوتیازولین چگونه است ؟ 

به صورت کلی برای خرید مواد شیمیایی مورد نیاز خود از اروند شیمی لازم است تا با شماره های موجود در سایت تماس گرفته و محصول مورد نظر خود را سفارش دهید. تمامی محصولات با کیفیت و قیمت تضمینی به شما عرضه خواهند شد. 

خواص فیزیکی، شیمیایی و مشخصات ظاهری ایزوتیازولینون

1-  در اکثر مواقع به صورت محلول در آب است و این محلول بی رنگ و کاملا شفاف یا کمی متمایل به زرد است.

2- دارای فرمول مولکولی C3H3NOS و وزن مولکولی 101.123 می باشد.

3- شماره CAS آن 1003-07-2 و نام آیوپاک این محصول به صورت 1,2-thiazol-3-one می باشد.

4- همچنین این ماده دارای ضریب شکست بین 1.373 الی 1.381 می باشد.

5- دانسیته این ماده در دمای 25 درجه سانتی گراد در حدود 1.66 الی 1.226 گرم بر میلی لیتر اندازه گیری شده است.

6- PH ایزوتیازولین در دمای 25 درجه سانتی گراد 1.5 الی 3 تعیین شده است.

 

ساختار های مولکولی ایزوتیازولین     

همانطور که در قبل توضیح داده شد، این ماده به تنهایی کاربردی در صنعت ندارد اما مشتقات آن کاربرد های زیادی پیدا کرده است.  در زیر به سه نوع از ساختار مولکولی این محصول اشاره خواهیم کرد.

1- متیل ایزوتیازولین  (MIT)

متیل ایزوتیازولینون چیست؟ این نوع ساختار معمولا در مواد شوینده و پاک کننده خانگی کاربرد زیادی دارد. ساختار شیمیایی MIT به صورت زیر نشان داده می شود.

 متیل ایزوتیازولینون

2- متیل کلرو ایزوتیازولینون (CIT)

این ماده نیز در به عنوان نگهدارنده در محصولات و تولیدات آرایشی-بهداشتی به کرات مورد استفاده قرار می گیرند. این ساختار نیز به شکل زیر نشان داده می شود.

 

متیل کلرو ایزوتیازولینون

 

3- بنز ایزوتیازولینون (BIT)

ایزوتیازولینون در ترکیب با BIT علاوه بر داشتن فعالیت بیولوژیکی، در مواردی همچون برش و فلزکاری نیز مورد استفاده قرار می گیرد. ساختار BIT نیز به صورت تصویر زیر نشان داده می شود.

 

بنز ایزوتیازولینون

 

به طور کلی می توان گفت که در محصولات آرایشی و بهداشتی می توان حداکثر از مقدار 15 PPm بیشتر نباشد، زیرا در این حالت می تواند به پوست صدمه جدی وارد کند. اما در غلظت های پایین تر بسیار موثر می توانند باشند.

سنتز و روش تولید ایزوتیازولین

روش های مختلفی جهت سنتز ایزوتیازولینون مورد استفاده قرار می گیرد. اما به طور معمول این ماده در مقیاس صنعتی از مشتقات حلقه بسته 3- سولفانیل پروپان آمید تولید می گردد. این ها نیز به نوبه خود از اکریلیک اسید به همراه 3- مرکاپتو پروپیونیک اسید حاصل می شوند.

 

روش تولید ایزوتیازولین

 

حلقه بسته شامل تبدیل گروه تیول به ذرات فعال واکنشی است که توسط اتم نیتروژن مرکزی مورد حمله نوکلئوفیلی قرار می گیرد. که معمولا شامل اکسیداسیون 3- سولفانیل پروپانامید و تبدیل به ذرات دی سولفید متناظر می شوند. شرایط این واکنش ها، حلقه ایزوتیازولیدین میانی را جهت حصول محصول دلخواه اکسید می کند.

 

 تولید ایزوتیازولین

 

کاربرد ها و مصارف ایزوتیازولین

ایزوتیازولینون دارای کاربرد های فراوان و قابل توجهی است. در ادامه سعی می شود به مهمترین کاربرد های این محصول شیمیایی پرداخته شود.

یکی از این موارد استفاده ایزوتیازولینون در شامپو سازی است. در شامپو ها نوعی افزودنی هایی اضافه می گردد که از بوی نامطبوع آن در طول زمان جلوگیری به عمل آید. زیرا شامپو محل مناسبی جهت زیست برخی میکرو ارگانیزم ها می باشد که در صورت عدم اضافه کردن مواد نگهدارنده، به سرعت فاسد می شوند و بوی نامطبوع می گیرند. در واقع می توان گفت که اصلی ترین نگهدارنده های شامپو، ایزوتیازولین ها می باشند.

به طور کلی می توان از این ماده به دلیل خاصیت میکروب کشی که دارند، در مصارفی مانند تصفیه آب، سیستم های استخراج نفت، برج های خنک کننده، موادی که نیاز به نگهدانده دارند مانند شامپو و محصولات مراقبت شخصی، به عنوان ماده ضد عفونی کننده در وسایل و لوازم دندان پزشکی و حتی در صنایع چسب سازی و مهر و موم کاربرد دارند.

 ایزوتیازولینون در تصفیه آب نیز بسیار ازین ماده استفاده می شود. در تصفیه با استفاده از مواد شیمیایی، ایزوتیازولین یکی از مهمترین و کارگشا ترین مواد است. در حفاظت چوب و فلز کاری نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

 

فروش ایزوتیازولین

 

ملاحظات ایمنی ایزوتیازولینون:

ایزوتیازولین برای سلامتی انسان کمی خطرناک است و توصیه می گردد که قبل از تماس با آن، msds  این ماده مطالعه گردد. در صورت تماس با پوست، چشم ها باید آن ها را به مدت حداقل 15 دقیقه و با مقدار زیادی آب شستشو داد.

 

برای اطلاع از قیمت خرید و فروش ایزوتیازولین با ما در ارتباط باشید.

تلفن تماس:021 77641217

    

منابع:

Isothiazolinone. (n.d.). Retrieved December 3, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/3_2H_-Isothiazolone#section=Top

(n.d.). Retrieved December 3, 2018, from https://sorenchem.com/product/isothiazoline/

(n.d.). Retrieved December 3, 2018, from https://hosnani.com/vocabulary-isothiazolin.php

(n.d.). Retrieved December 3, 2018, from https://www.istgah.com/fireview/kid_362/2060094.html

Isothiazolinone. (2018, October 21). Retrieved December 3, 2018, from https://en.wikipedia.org/wiki/Isothiazolinone