هیدروکلریک اسید:

 

هیدروکلریک اسید چیست ؟ این ترکیب را که با نام muriatic acid نیز می شناسند, یک مایع بی رنگ و یا زردکمرنگ با میزان سمیت و خورندگی بالا است. این ترکیب دارای کاربردهای بسیاری از جمله تولید انواع کلرایدها, فراورش سنگ های معدنی و هم چنین در تولید فلزات مانند قلع است. چون HCl یک اسید قوی است, عموما در موارد لازم برای خنثی سازی یک محلول, از این ترکیب استفاده می کنند. به طور کلی هیدروکلریک اسید کاربردهای وسیعی دارد و در بسیاری از صنایع می توان استفاده از آن را مشاهده کرد.

جالب است بدانید که HCl در داخل معده ی انسان به منظور کمک به هضم غذا تولید می شود. HCl در واقع اسید معده است که بخش مهمی از کار سیستم گوارش ما را انجام می دهد. در حالت عادی, هیدروکلریک اسید معده باعث آسیب به بافت سلول های بدن انسان می شود, اما درون معده ی انسان یک لایه ی زخیمی از ماهیچه دارای یک هورمون خاصی به نام secretin وجود دارد که از دیواره های معده ی انسان محافظت می کند. در بعضی موارد ممکن است در اثر سوء هاضمه و یا حتی یک زخم معده که در اثر عدم رفتار صحیح مکانیزم های موجود در بدن انسان ایجاد شود, این دیواره از بین برود و اسید با لایه های زیرین دیواره ی معده تماس پیدا کند و این امر موجب درد شدید و ناراحتی های طولانی مدت در ناحیه معدهی انسان می شود.

اما این تنها جایی نیست که ما می توانیم این ترکیب را پیدا کنیم بلکه همان طور که گفته شد در طیف وسیعی از صنایع می توان این ترکیب را یافت. لازم به توضیح است که پیش از شروع به کار حتما MSDS هیدروکلریک اسید مطالعه گردد.

HCl در چه صنایعی کاربرد دارد؟

  1. در ساخت و تولید ترکیبات آلی مانند دی کلرواتان و وینیل کلراید کاربرد دارد. از این ترکیبات نیز در ساخت PVC (Poly Vinyl Chloride) استفاده می شود.
  2. تنظیم سطح PH رنج بسیار متنوعی از مواد در طی فرایند تولید آنها مانند: مانند تسفیه آب آشامیدنی, انواع مواد غذایی و داردها.
  3. کاهش PH آب استخر و تنظیم آن متناسب با بدن شناگران.
  4. خالص سازی نمک خوراکی
  5. در بازیافت فلزات به منظور پاک کردن و حذف زنگ زدگی ها از سطح فلز.
  6. در فرایند تولید چرم طبیعی
  7. بازتولید یون های مبدل
  8. تولید ترکیبات غیرآلی همانند ferric acid و aluminium chlorohydrate که در تسفیه آب کاربرد دارند.
  9. استفاده از این ترکیب در اسید کاری چاه نفت در مراحل پایانی حفاری چاه به منظور افزایش میزان دبی نفت خروجی از چاه.
  10. در تولید طیف گسترده ای از افزونه ها مانند فراکتوز, سیتریک اسید و هیرولیز پروتئین سبزیجات.

هیدروکلریک اسید

 

تولید هیدروکلرید اسید:

HCl را از انحلال هیدروژن کلراید در آب تولید می کنند. خود هیدروژن کلراید را نیز می توان به طرق مختلفی تولید کرد. از این جهت روش های گوناگونی به منظور سنتز HCl وجود دارد. عموما در یک نگاه بهینه واحد تولید HCl را جداگانه نمی سازند بلکه آن در کنار سایر واحدهای تولید محصولات شیمیایی به صورت یکپارچه ساخته می شود.

هیدروکلرید اسید به صورت محلول با غلظت حداکثر 38% (گرید غلیظ آن) تولید می شود. هر چند تولید آن تا 40% نیز به طور شیمیایی امکان پذیر است اما به دلیل قابل توجه شدن نرخ تبخیر آن در محلول, در آن صورت حمل و نقل و نگه داری آن نیازمند اقدامات احتیاطی ویژه ای مانند سرد سازی و pressurization خواهد بود. اما غلظت بهینه ی آن در مقیاس تجاری بین 30% تا 35% است. به بهینه شدن بالانس بازده انتقال آن و میزان هدر رفت محصول ناشی از تبخیر آن. به منظور کاربردهای خانگی, به خصوص به منظور تمیز کاری از گریدهایی با غلظت 10% تا 12% استفاده می شود. البته در این حالت نیز حتما توصیه می شود پیش از شروع به کار حتما محلول با اب رقیق شود.

از بزرگترین کمپانی های تولیدکننده ی این محصول در حال حاضر در سراسر جهان می توان به  Dow chemical با تولید 2 میلیون تن در سال و هم چنین Georgia Gulf Corporation, Tosoh Corporation, Akzo Nobel, and Tessenderlo با ظرفیت هر کدام 1.5 میلیون تن در سال اشاره کرد. در حال حاضر میزان تولید جهانی این محصول چیزی در حدود 20 میلیون تن در سال است. که از این میزان 3 میلیون تن در سال آن به صورت مستقیم سنتز می شود و مابقی آن از سایر محصولات آلی و سنتزهای مشابه تولید می شود.

هیدروکلریک اسید مرک

منابع:

 

Poly Processing. (n.d.). Industrial Hydrochloric Acid Uses & Storage Concerns. Retrieved October 6, 2018, from https://blog.polyprocessing.com/blog/industrial-uses-of-hydrochloric-acid-storage-concerns

Hydrochloric acid. (n.d.). Retrieved from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/hydrochloric_acid

 

 

برای اطلاع از قیمت خرید و فروش هیدروکلریک اسید با ما در ارتباط باشید.

تلفن: 02177641217