اسید استیک:ساختار اسید استیک
استیک اسید ترکیب آلی با فرمول مولکولی (CH3COOH) یکی از مهمترین ترکیبات کربوکسیلیک اسیدها میباشد.

نام های دیگر آن عبارتند از : اتانوئیک اسید ، استیک اسید گلاسیال و اتیل اسید

این ترکیب مایعی بی رنگ و با بویی شبیه به سرکه میباشد که قدرت خورندگی بسیار بالایی دارد نقطه جوش آن 117.9درجه سانتی گراد و نقطه  ذوب آن 61.9 درجه سانتی گراد می باشد و به طور کامل در اب مخلوط می شود.
استیک اسید به دو صورت مصنوعی و طبیعی(توسط باکتری) تولید میشود
به طور طبیعی از میوه ها و برخی از مواد غذایی فاسد شده از فرایند تخمیر تولید میشوند و یکی از اسیدهای قدیمی شناخته شده توسط انسان میباشد. محلول رقیق استیک اسید توسط تخمیر و اکسید شدن کربوهیدرات های طبیعی تشکیل میشود که به آن سرکه میگویند


در صنعت از استیک اسید در آماده سازی استات های فلزی و در برخی از فرایندهای چاپ مورد استفاده قرار میگیرد.
وینیل استات در تولید پلاستیک ، سلولز استات در تولید فیلم های عکاسی و منسوجات ، و استرهای فرار آلی (ماننند اتیل و بوتیل استات) به طور گسترده بعنوان حلال برای رزین ها ، رنگ ها و لاک ها مورد استفاده قرار میگیرند
از لحاظ بیولوژیکی ، این اسید یک ماده زیستی (متابولیک) مهم است که به طور طبیعی در مایعات بدن و آبمیوه ها موجود میباشد.

این ماده مایعی خورنده و بی رنگ است نقطه جوش 117.9 درجه سانتیگراد و نقطه ذوب 16.6 درجه سانتیگراد دارد و کاملاً با آب مخلوط می شود.

 

تاریخچه استیک اسید:

استیک اسید یکی از قدیمی ترین ماده هایی است که بشر کشف کرده زیرا در دوران باستان انسان ها هنگام تهیه شراب از فرایند تخمیر به وجود سرکه پی برده بودند.
فیلسوف یونانی تئوفاراستوس در قرن 3 پیش از میلاد واکنش بین کربنات سرب و زاج های سبز ایجاده از نمک های مس و ستات مس را توسط واکنش بین سرکه و تولید رنگدانه ها را شرح داد.
در زمان قدیم رومیان باستان شراب های خود را در قدح های سربی نگه میداشتند که شراب شیرینی به اسم sapaتولید میشد که طعم شیرین شراب ناشی از استات سرب بوده است که امروزه دانشمندان مرگ زودرس بسیاری از اشراف رومی را مصرف همین نوع شراب و وجود استات سرب آن میدانند.
نخستین بار دانشمندان عصر رنسانس استیک اسید گلایسیال را از تقطیر خشک استات های فلزی تهیه کردند و در سال 1847 همون کولب شیمدان آلمانی اسید استیک را از مواد معدنی سنتز کرد.

کاربردهای اسید استیک:


1- تولید ترکیبات شیمیایی:

اتانوئیک اسید به عنوان یک معرف شیمیایی برای تولید تعدادی ترکیب شیمیایی استفاده می شود. این است که عمدتا در تولید وینیل استات مونومر، آنیدرید استیک و استر استفاده می شود.

 

2- خالص سازی ترکیبات آلی

برای خالص سازی ترکیبات آلی، اسید استیک به عنوان یک حلال برای کریستال شدن استفاده می شود.


3-استفاده از پزشکی

اسید استیک می تواند به عنوان یک ضد عفونی کننده در برابر pseudomonas، استافیلوکوک، انتروکوک، استرپتوکوک و دیگران استفاده شود. همچنین در غربالگری سرطان رحم استفاده می شود. سازمان بهداشت جهانی اسید استیک را در فهرست داروهای ضروری خود فهرست کرده است. همچنین برای درمان عفونت گوش خارجی مانند رشد قارچ و باکتری استفاده می شود

کاربرد اسید استیک

4- بعنوان افزودنی مواد غذایی

از این ماده در سرکه استفاده میشود که بعنوان یک مکمل در ترشی و سبزیجات خام و سایر مواد غذایی مورد استفاده قرار میگیرد.

5-تولید جوهر و رنگ

این اسید برای تولید جوهر و رنگ استفاده می شود.

6- صنعت عطر

اسید استیک در ساخت عطر نیز استفاده می شود.فرایند تبدیل استات در بدن 

فرایند تبدیل استات در بدن

 

تولید اسید استیک

این ماده میتواند در صنعت توسط هوا اکسید بشه به استالدهید ، اکسید توسط اتانول(اتیل الکل ) و اسید به وسیله بوتان و بوتن. امروزه اسید سرکه از واکنش بین متانول و کربن مونواکسید توسط کاتالیست رودیوم-یون ید که توسط شرکت مونسانتو در دهه 1960 تولید شد،تولید میشود.

تولید اسید استیک


این روش ، مقرون به صرفه میباشد زیرا متانول و مونواکسید کربن ارزان و مصرف آن ها مقرون به صرفه میباشد

 

روش دیگر تولید استیک اسید اکسیداسیون بوتان میباشد:


حرارت بوتان با اکسیژن هوا در حضور یون های فلزی منگنز،کبالت و کروم که پرواکسید تولید میشود و این پروکسید در اثر تجزیه استیک اسید را تولید میکند.


روش سوم اکسیداسیون استالدئید:


استالدئید در شرایط ملایم و در حضور کاتالیزگرهای ساده فلزی مثل منگنز و کروم توسط هوا اکسید شده و استیک اسید تولید میشود.

2CH3CHO + 2O2-----> 2CH3COOH


این واکنش محصولات جانبی نیز به همراه دارد که عبارتند از اسید فرمیک ، استات استیل و به دلیل پایین بودن نقطه جوش ان ها از استیک اسید میتوان با روش تقطیر جداسازی انجام داد.

 اسید استیک یکی از مهمترین مواد شیمیایی موجود در جهان میباشد و یکی از اصلی ترین مواد خام برای تولید مونومر وینیل استات(VAM) ، استیک انیدرئید و استر استات مانند اتیل استات( که برای چسب،جوهر و لوازم ارایشی استفاده میشود) ، ایزوپروپیل استات(در جوهر چاپ و پوشش ها استفاده میشود) ، n- بوتیل استات ( چاپ ، چسب و لوازم ارایشی)

از استیک اسید معمولا برای تولید پروفیل ترفتالیک اسید (PTA) استفاده میشود که میتوان از آن دوباره برای تولید پلی اتیلن ترفتالات(PET) استفاده کرد.
 PET  در بسته بندی ها ، فیلم های عکاسی و بخش های مغناطیسی کاربرد دارد ، برای فیبرهای پلی استری و در شیشه های اب و مایعات دیگر نیز کاربرد دارد.

شرایط نگهداری:

اسید استیک باید در یک مکان دور از گرما یا سایر منابع احتراقی نگهداری شود. از مواد ناسازگار از جمله عوامل اکسید کننده ، عوامل احیا کننده ، فلزات ، اسیدها و مواد قلیایی دور نگه داشته شود. اسید استیک را در یک مکان خنک و با تهویه مناسب در ظرف محکم و با بسته بندی مناسب نگهداری کنید.

 

 

 برای اطلاع از قیمت خرید و فروش استیک اسید با ما در ارتباط باشید.

تلفن: 02177641217

 

منابع:

https://studiousguy.com/ethanoicacetic-acid-important-uses-applications/

https://www.mordorintelligence.com/industry-reports/global-acetic-acid-market-industry