نمک راشل (پتاسیم سدیم تارتارات) چیست؟ نمک راشل یک پودر نمکی است که خاصیت پیزوالکتریک دارد و در دستگاه های حساس صوتی و ارتعاشی استفاده می شود. این ترکیب با نام سدیم پتاسیم تارتارات نیز شناخته می شود. در واقع این ماده یک نمک دوگانه از اسید تارتاریک است که به صورت پودر کریستالی بدون رنگ یا سفید با مزه ای خنک و نمکی می باشد. این ترکیب کاربرد های زیادی در صنایع مختلف غذایی، دارویی دارد و به علت خاصیت پیزوالکتریکی که دارد بسیار مورد توجه است.

نانوشیمی که ترکیبی از علم شیمی و نانو است، مرتبط با سنتز ترکیباتی است که به اندازه، سطح و شکل آن ها بستگی دارد. این علم به علت ویژگی های خاصی که مواد در سطح نانو پیدا می کنند، در علوم مواد شیمیایی، فیزیک، مهندسی، بیولوژی و پزشکی کاربردهای گسترده ای دارد. جفری اوزین، پیشگام در زمینه نانو شیمی، این رشته را به عنوان یک زیرشاخه در حال ظهور شیمی جامدات توصیف می کند که بر سنتز ذراتی کوچک در اندازه نانو در یک، دو و یا سه بعد تاکید دارد. معمولا منظور از نانو، ذراتی با ابعاد 1 تا 100 نانومتر است. اولین بار فایمن برنده جایزه نوبل در سال 1959 سخن از دنیای نانو به زبان آورد. وی معتقد بود که در آینده می توان مولکول ها و اتم ها را با استفاده از نانو شیمی دستکاری کرد.

گلوتارآلدئید یکی از ترکیبات مهم مورد استفاده به منظور ضدعفونی نمودن سطوح است. این ماده به دلیل خاصیت گندزدایی در صنایعی مانند مرغداری ها، گاوداری ها و بیمارستان ها توانسته است توجه مصرف کنندگان زیادی را به خود جلب نماید. برای خرید گلوتار آلدئید با ما در شیمی اروند در ارتباط باشید.

سیال متیل‌ هیدروژن سیلیکونی یک متیل هیدروژن پلی‌سیلوکسان است که ویسکوزیته آن در حدود cst 30 در 25 درجه سانتی‌گراد است. این سیال سیلیکونی دو ویژگی منحصربه‌فرد دارد:

1- ظرفیت بالا در تحمل هوازدگی (هوازدگی یعنی متلاشی شدن به دلیل تماس مستقیم با هوا. از عوامل هوازدگی تغییرات دما و همچنین واکنش اکسیژن و رطوبت هوا با سنگ‌ها است)،

2- ظرفیت بالای آبگریزی. متیل هیدروژن سیلوکسان بیشتر اوقات پس از رقیق شدن با حلال‌هایی مانند استون استفاده می‌شود.

تشکیل فیلم

این محصول با استفاده از کاتالیزور نمک فلزی در دمای پایین‌تری به یک فیلم سخت تبدیل می‌شود و می‌توان از آن به عنوان پوشش آبگریز برای انواع سطوح استفاده کرد. کربوکسیلات‎های فلزی معمولا به عنوان خشک‌کن مورد استفاده قرار می‌گیرند. این ترکیبات هنگامی که به سیال متیل‌هیدروژن سیلیکات اضافه می‌شوند زمان خشک کردن را کاهش می‌دهند. کربوکسیلات، نمک یا استر یک اسید کربوکسیلیک است. اسیدهای کربوکسیلیک در دو دسته کلی تقسیم بندی می‌شوند: 1) طبیعی (نفتنات، اسید چرب و تالات) 2)مصنوعی (2-اتیل هگزانات (اکتات)، Neodecanoate، Isononanoate). از اسیدهای مصنوعی به دلیل بوی کمتر، محتوی فلز بالاتر و کیفیت بهتر به جای اسیدهای طبیعی استفاده می‌شود. دمای سخت شدن متیل‌هیدروژن سیلیکون بین 120 تا 175 درجه سانتی‌گراد است.

سیال سیلیکونی

رابطه تشکیل فیلم با دما

زمانی که طول می‌کشد تا این سیال سیلیکونی به عنوان پوشش بر روی بستر مورد نظر سفت شود با دما رابطه عکس دارد و در دماهای بالا این زمان به شدت کاهش پیدا می‌کند. به عنوان مثال، زمان خشک شدن بدون حظور کاتالیزور (همان ماده خشک کن) در دمای 120 درجه سانتی‌گراد حدود 3 تا 4 ساعت است در حالی که در دمای 150 درجه سانتی‌گراد به 10 تا 15 دقیقه کاهش پیدا می‌کند. کاتالیزورهایی که بیشترین کاربرد را در کاهش زمان سفت شدن متیل‌هیدروژن سیلیکات دارند، اکتات روی[1]، اکتات آهن[2]و اکتات قلع[3] هستند. معمولا هر 10 قسمت متیل‌هیدروژن سیلیکون با یک قسمت کاتالیست مخلوط می‌شود. با افزودن این مواد فرایند خشک شدن به صورت یکنواخت صورت می‌گیرد و به همین دلیل زمان خشک شدن کمتر می‌شود.

برای اطلاع از قیمت خرید و فروش سیال سیلیکونی با ما در ارتباط باشید.

تلفن تماس:021 77641217

مراجع:

M30 Methylhydrogen Silicone Fluid. (n.d.). Retrieved February 23, 2020, from http://www.clearcoproducts.com/methylhydrogen_silicone.html 

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید. (n.d.). Methyl Hydrogen Silicone Fluid. Retrieved February 23, 2020, from http://www.hengyecheng.com/product_detail_en/id/22.html

US5759252A - Mixtures of carboxylic acid salts and carboxylic acid esters and their use as siccatives for oxidatively drying lacquers. (n.d.). Retrieved February 23, 2020, from https://patents.google.com/patent/US5759252A/en

 

 

[1]  zinc octate

[2]  iron octate

[3] tin octoates

مقالات مرتبط:

لاستیک های سیلیکونی