سنجش خلوص کروم تری اکسید

نام دیگر : کرومیک انیدرید (اسید)

فرمول شیمیایی : CrO3

جرم مولکولی : 100.01

شکل فیزیکی این ماده به صورت سوزنهای تیره و یا قهوه ای متمایل به قرمز یا بلورهای رومبیک است و به راحتی در آب حل می شود . کروم تری اکسید تقریبا حاوی 100 درصد CrO3 است .

این ترکیب در صورت حرارت دیدن کف سمی کرومیوم تولید می کند . تری اکسید کروم بسیار خورنده است و یک عامل قوی اکسیداسیون است . عموما در تولید مواد نگهدارنده چوب و ترکیبات آلی استفاده می شود ، همچنین در پرداخت سطح فلزات ، آبکاری کروم و به عنوان بازدارنده خوردگی نیز کاربرد دارد .

کروم تری اکسید در وهله اول بر روی دماغ ، گلو و ریه ها اثر می گذارد و باعث پدید آمدن تنگی نفس ، برونشیت ، آسم و ... می شود . این ماده به عنوان یک ترکیب سرطان زا شناخته شده و هنگام مصرف با آن باید موارد ایمنی رعایت شوند .

 

تست های سنجش خلوص

 

اسید سولفوریک

2 گرم کروم تری اکسید باید یک محلول بدون رنگ را در 20 سی سی آب پدید آورد . اگر به این محلول 20 سی سی هیدروکلریک اسید و 1 سی سی محلول باریم کلرید بیفزایید ، نباید هیچ گونه کدورتی فورا در محلول پدید آید .

 

پتاسیم سولفات و پتاسیم کرومات

0.2  گرم از کروم تری اکسید را در یک بوته چینی مشتعل کنید و باقی مانده را در 20 سی سی آب خرد کرده و سپس آن را فیلتر کنید . محلول فیلتر شده را در یک حمام آب خشک کرده و سپس باقی مانده را در دمای 100 درجه سانتی گراد خشک کنید . آنچه که باقی می ماند را وزن کنید ، وزن باقی مانده نباید از 0.002 گرم تجاوز کند .

 سنجش خلوص کروم تری اکسید

تعیین مقدار کمی

5 گرم از کروم تری اکسید را در آب حل کرده و آن را تا 500 سی سی رقیق کنید . 10 سی سی از این محلول را به درون یک فلاسک stoppered با 400 سی سی ظرفیت بریزید و سپس آن را با 100 سی سی آب رقیق کنید . حال به محلول 5 گرم از پتاسیم یدید و 2 سی سی اسید هیدروکلریک اضافه کنید . محلول را به مدت 10 دقیقه مکررا تکان دهید و سپس آن را با 200 سی سی آب رقیق کنید . حال محلول به دست آمده را با محلول سدیم تیوسولفات دسی نرمال تیتر کنید .

هر سی سی از سدیم تیوسولفات دسی نرمال برابر است 0.003336 گرم از کروم تری اکسید .

 

منبع

Merck, Emanuel. Chemical reagents, their purity and tests. Van Nostrand, 1914

برای اطلاع از قیمت خرید و فروش مواد شیمیایی با ما در ارتباط باشید.

تلفن تماس:021 77641217