منیزیم کربنات

جرم مولکولی :84.36  

فرمول شیمیایی : MgCO3

مشخصات : قطعات سبک سفید که به راحتی پودر می شوند و تقریبا در آب نامحلول هستند .

 منیزیم کربنات

تست های سنجش خلوص

مواد محلول در آب

5 گرم از پودر منیزیم کربنات را در50 سی سی آب پخش کنید ، آن را تا زمان جوشیدن حرارت داده و سپس بلافاصله فیلتر کنید . 20 سی سی از مخلوط فیلتر شده را تبخیر کرده و باقی مانده را وزن کنید . وزن آنچه که باقی می ماند نباید از 0.006 گرم تجاوز کند .

 

مواد نامحلول در هیدروکلریک اسید

1 گرم از کربنات منیزیم باید به صورت کامل در 10 سی سی از هیدروکلریک اسید به همراه 10 سی سی آب حل شده و یک محلول بی رنگ پدید آورد .

 

کلراید ها

1 گرم از منیزیم کربنات را در 5 سی سی نیتریک اسید و 15 سی سی آب حل کنید . در اثر اضافه کردن محلول نقره نیترات ، نباید بیش از یک کدری مختصر در محلول پدید آید .

 

سولفات ها

در اثر اضافه کردن محلول باریم کلرید به مخلوطی از 1 گرم کربنات منیزیم در 5 سی سی هیدروکلریک اسید و 15 سی سی آب ، نباید هیچ گونه تغییری در مخلوط ایجاد شود .

 سنجش خلوص منیزیم کربنات

باریم

محلولی حاوی 1 گرم منیزیم کربنات در 5 سی سی هیدروکلریک اسید و 15 سی سی آب آماده کنید . حال به آن محلول اسید سولفوریک رقیق بیفزایید . در صورت عدم وجود باریم در نمونه ، نباید هیچگونه کدورتی در محلول مشاهده شود .

 

کلسیم و آلومینا

1 گرم از کربنات منیزیم را در 30 سی سی اسید استیک ( چگالی مخصوص 1.041) و 30 سی سی آب حل کنید . آن را جوشانده و سپس 20 سی سی محلول آمونیاک و مقداری محلول آمونیوم اگزالات را به آن بیفزایید . تا مدت زمان 5 دقیقه نباید کدورتی در محلول دیده شود .

  

فلزات سنگین

محلولی متشکل از 1 گرم کربنات منیزیم در 20 سی سی اسید استیک ( دارای چگالی ویژه 1.041) و 30 سی سی آب باید شفاف بوده و در اثر اضافه کردن محلول هیدروژن سولفید در آب به آن نباید هیچ گونه تغییری رخ دهد.

 

آهن

1 گرم از منیزیم کربنات را در 5 سی سی هیدروکلریک اسید و 15 سی سی آب حل کنید . در اثر افزودن 0.5 سی سی محلول پتاسیم فروسیانید به محلولی که از قبل تهیه کرده اید ، نباید سریعا رنگ آبی را در محلول نهایی مشاهده کنید .

 

منبع

Merck, Emanuel. Chemical reagents, their purity and tests. Van Nostrand, 1914

برای اطلاع از قیمت خرید و فروش مواد شیمیایی با ما در ارتباط باشید.

تلفن تماس:021 77641217