سنجش خلوص باریم کلرید

فرمول شیمیایی : BaCl2 + 2H2O

جرم مولی : 244.33 گرم بر مول

این ماده به شکل کریستال های بی رنگ بوده ، در 2.5 قسمت از آب سرد و در 1.5 قسمت از آب داغ حل می شود. در الکل کامل (اتانول و ...) نامحلول است و محلول آبی آن در برابر کاغذ لیتموس خنثی است.

یک ترکیب غیر آلی است که به عنوان یکی از رایج ترین نمک های محلول در آب باریم شناخته می شود. همانند سایر نمک های باریم، این ماده نیز سمی بوده و رنگ شعله آن سبز-زرد است .

باریم کلرید دی هیدراته در تصفیه فاضلاب و تولید استابلایزرهای PVC ، روان کنند ها ، باریم کرومات و باریم فلوراید مورد استفاده قرار می گیرد .  از این ماده همچنین برای کالیبراسیون تجهیزات استفاده می شود.

 

سنجش خلوص باریم کلرید

 

تست های سنجش خلوص

مواد قلیایی :

3 گرم از باریم کلرید را در 100 سی سی آب حل کرده ، به آن 2 سی سی هیدروکلریک اسید افزوده و سپس محلول را تا هنگام جوشیدن حرارت دهید. حال به محلول 10 سی سی اسید سولفوریک 16درصد افزوده و محلول را به مدت 12 ساعت بحال خود رها کرده و سپس آن را فیلتر کنید. محلول فیلتر شده را در یک ظرف پلاتینیومی تبخیر و مشتعل کنید . وزن باقی مانده حاصل از این کار نباید از 0.001 گرم بیشتر باشد.

استرانسیوم و کلسیم کلرید:

ا گرم از باریم کلرید پودری را در 20 سی سی الکل کامل ریخته و به مدت 5 دقیقه تکان دهید و سپس محلول را فیلتر کنید. محلول فیلتر شده پس از تبخیر و مشتعل شدن نباید باقی مانده قابل وزنی از خود به جای بگذارد.

 

فلزات سنگین:

20 سی سی از محلول آبی1:20 این ماده  نباید رنگ سیاه داشته باشد و هنگامی که به آن محلول هیدروژن سولفید- آب اضافه می شود نباید هیچ رسوبی تشکیل شود. همچنین در اثر اضافه کردن محلول آب آمونیاک و آمونیوم سولفید هم نباید رسوبی مشاهده شود.

 

سنجش خلوص باریم کلرید

 

نیترات ها:

یک قطره از محلول 1:1000 وسمه را به محلولی متشکل از 1 گرم باریم کلرید در 10 سی سی آب اضافه کنید . رنگ آبی محلول نباید در اثر افزودن 10 سی سی از اسید سولفوریک غلیظ نا پدید شود .

 کلرات ها:

2 گرم از پودر باریم کلرید را با 10 سی سی اسید هیدرو کلریک اسید غلیظ در یک لوله آزمایش حرارت دهید. نه کریستال ها و نه مایع موجود نباید به رنگ زرد در بیاید . همچنین نباید بوی کلر هم احساس شود.

 

منبع

 

Merck, Emanuel. Chemical reagents, their purity and tests. Van Nostrand, 1914

 

برای اطلاع از قیمت خرید و فروش مواد شیمیایی با ما در ارتباط باشید.

تلفن تماس:021 77641217