اکسید جیوه ، قرمز و زرد

فرمول شیمیایی : HgO

جرم مولی : 216

مشخصات : پودر سنگین قرمز مایل به زرد و یا پودر زرد رنگ که به راحتی در اسید هیدروکلریک یا اسید نیتریک رقیق حل می شود و محلولی شفاف ایجاد می کند .

اکسید جیوه (mercury oxide) یک معرف بسیار کارآمد است و در آزمایشگاه برای تشخیص نمک های جیوه مانند کلرید جیوه و جیوه استات به کار می رود . این محصول به دو صورت قرمز و زرد وجود دارد و در موارد مختلفی مانند استفاده به عنوان مواد ضد عفونی کننده تا رنگ دانه استفاده می شود . همچنین در تولید ابر رساناهای دارای پایه جیوه کاربرد دارد .

 

اکسید جیوه

 

از کاربردهای دیگر می توان استفاده به عنوان کاتالیست و یا شناساگر در غذای حیوانات برای تشخیص وجود روی ، هیدروژن سیانید ، استیک اسید ، فرمیک اسید و کربن مونو اکسید در مخلوط گازی اشاره کرد .

در ادامه به معرفی و شرح آزمایش های لازم برای سنجش خلوص جیوه اکسید خواهیم پرداخت . هر قسمت با اسم موادی که قرار است وجود آنها در نمونه بررسی شود مشخص شده است . به عنوان مثال در قسمتی که با عنوان مواد غیر فرار نامگذاری شده است هدف تشخیص وجود این ترکیبات در نمونه است ، به این صورت که اگر پس از سوزاندن 2 گرم جیوه اکسید باقی مانده قابل وزنی باقی بماند به این معنی است که در نمونه مواد غیر فرار وجود دارد و نمونه ما خالص نیست .

 

تست های سنجش خلوص

 

مواد غیر فرار

2 گرم از اکسید جیده را بسوزانید ، پس از سوزاندن هیچ گونه باقی مانده قابل وزنی نباید بر جای بماند .

 

کلراید ها

محلولی از 1 گرم اکسید جیوه در 5 سی سی اسید نیتریک و 15 سی سی آب تهیه کنید . حال به مایع موجود محلول نقره نیترات بیفزایید در صورت عدم وجود کلراید ها محلول نباید بیش از یک کدری مختصر در خود نشان دهد .

 

سولفات ها

محلولی از 1 گرم اکسید جیوه در 5 سی سی اسید نیتریک و 15 سی سی آب تهیه کنید . حال به مایع موجود محلول باریم نیترات بیفزایید در صورت عدم وجود سولفات ها محلول باید بدون تغییر باقی بماند .

 

نیترات ها

1 گرم از اکسید جیوه را در 2 سی سی آب و 2 سی سی سولفوریک اسید حل کنید و سپس این محلول را با 1 سی سی فروس سولفات روی هم بریزید . هیچ ناحیه رنگی نباید در محلول مشاهده شود حتی اگر به مدت طولانی باقی بماند .

برای اطلاع از قیمت خرید و فروش مواد شیمیایی با ما در ارتباط باشید.

تلفن تماس:021 77641217

 

منبع

Merck, Emanuel. Chemical reagents, their purity and tests. Van Nostrand, 1914