اکسید آنتیموان

فرمول شیمیایی : Sb2O3

جرم مولی :288.4

پودری سفید ، نامحلول در آب ، اما قابل حل در هیدروکلریک اسید ، تارتاریک اسید ، بی تارتارات های قلیایی و محلول های پتاسیم یا سدیم هیدروکسید . این ماده نسبت به قابل لیتموس خنثی است .

این ماده را می توان از منبع معدنی (سولفید آنتیموان ) ، اکسیداسیون فلز آنتیموان و یا به عنوان محصول جانبی از پالایش آلیاژ آنتیموان-سرب به دست آورد . این ترکیب گاهی به عنوان فلز و گاهی به عنوان یک ماده غیر فلزی عمل می کند.

 

تست های سنجش خلوص

آرسنیک

1 گرم از اکسید آنتیموان را در 3 سی سی از هیدروکلریک اسید حل کنید ( دارای چگالی ویژه 1.19) حل کرده وسپس 3 سی سی محلول کلرید قلع را به آن بیفزایید ، محلول آماده شده نباید تا مدت 1 ساعت به رنگ تیره در آید .

فلزات سنگین

1 گرم از اکسید آنتیموان را در 30 سی سی محلول سدیم هیدروکسید ( دارای چگالی ویژه 1.3) مخلوط کرده و آن را حرارت دهید . محلول حاصل را با 20 سی سی آب رقیق کرده و سپس به آن محلول هیدروژن سولفید و آب بیفزایید. هیچگونه رسوب سفید رنگ و یا قهوه ای مایل به سیاه نباید ایجاد شود .

کلراید ها

1 گرم از اکسید آنتیموان را در 30 سی سی محلول سدیم هیدروکسید ( دارای چگالی ویژه 1.3) حل کرده و آن را حرارت دهید . به محلول موجود 70 سی سی اسید نیتریک افزوده و سپس فیلتر کنید . حال به محلول فیلتر شده محلول نیترات نقره بیفزایید . محلول حاصل نباید هیچگونه رسوبی داسته باشد و حداکثر می تواند کدری مختصری از خود نشان دهد .

.

 کاربردها

  • در صنایع شیشه سازی از Sb2O3 برای حذف حباب در شیشه های نوری ، برای بی رنگ کردن برخی شیشه های خاص و به عنوان عامل تثبیت کننده در تولید شیشه های سبز زمردی استفاده می کنند .
  • اکسید آنتیموان به عنوان مات کننده در لعاب ظروف چینی و لعاب سرامیک مورد استفاده قرار می گیرد که در صورت وجود سرب در لعاب می تواند آن را به رنگ زرد درآورد .
  • در صنعت آجر سازی آنتیموان برای روشن سازی رنگ رس سوخته کاربرد دارد .
  • همچنین این ماده به عنوان بدنه رنگ زرد در ترکیب با تیتانیوم مفید است.
  • آنتیموان در فاز نانو می تواند به عنوان یک شتاب دهنده در تولید پلی استر ، پلاستیک ، لاستیک ، رنگ ، الیاف ، مواد شیمیایی کامپوزیتی و غیره مورد استفاده واقع شود.

 منبع

Merck, Emanuel. Chemical reagents, their purity and tests. Van Nostrand, 1914

برای اطلاع از قیمت خرید و فروش مواد شیمیایی با ما در ارتباط باشید.

تلفن تماس:021 77641217