سولفات مس ، قیمت سولفات مس ، فروش سولفات مس

خواص سولفات مس 

فرمول سولفات مس یا زاج آبی كبود یا کات کبود CuSO4,5H2O می باشد. این نمک آب تبلور از واكنش سولفوریك اسید با مس اكسید طی عمل تبلور تهیه می‌شود. این ترکیب آبی رنگ است و در اثر آزمون شعله، رنگ شعله را به رنگ سبز در می اورد. حلالیت این ماده در آب برابر 6/31 گرم در 100 سی سی آب در دمای صفر درجه سانتیگراد می باشد. 

برای اطلاع از قیمت خرید و فروش سولفات مس با ما در ارتباط باشید.

تلفن: 02177641217

تولید سولفات مس 

مس سولفات را با روش‌های متفاوتی تهیه می‌کنند که الکترولیز یکی از آن‌ها است. الکترود‌های مس در داخل یک الکترولیت سولفوریک اسید قرار گرفته و طی فرآیند الکترولیز مس سولفات تولید می‌شود. روش دیگر استفاده از الکترولیتی از نمک منیزیم سولفات در کنار آند مسی می‌باشد.

  

کاربرد سولفات مس در صنعت 

 مس سولفات یک ترکیب شیمیایی با اهمیت و کاربردی است که جای خود را در زمینه‌های گوناگونی تثبیت کرده است، از کاربردهای آن می‌توان موارد زیر را نام برد 

1) مس سولفات برای انجام فرآیندهای ایجاد پیوند‌ها و ترکیبات آلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. فرم بی‌آب این ترکیب به عنوان کاتالیزور در فرآیند تولید ترکیبات آلی استفاده می‌شود.   

2) مس سولفات کاربرد زیادی در زمینه‌ی ساخت مواد آتش‌بازی دارد، برای مثال از آن‌ها برای تولید رنگ سبز در آتش استفاده می کنند. 

3) در زمینه‌ی کشاورزی از این ترکیب برای تولید مواد از بین برنده‌ی گیاهان، برای نابود کردن گیاهان هرز و تولید قارچ‌کش‌ها و آفت‌کش‌ها و مواردی دیگر استفاده می‌شود. برای مثال قارچ‌زدگی درخت انگور یا همان مو توسط مس سولفات و ترکیبی که از آن تهیه می‌شود درمان می‌شود. تركیب بورد، سولفات مس و آب آهک یكی از مهمترین قارچ كش های دفاعی است كه مزایای بی شماری در مقایسه با سایر قارچ كش ها بوده كه علاوه بر خاصیت قارچ كشی و باكتری كشی،دافع حشرات و تا حدودی كشنده تخم حشرات نیز می باشد. یكی دیگر از مزایای این تركیب دوام قابل توجه آن روی گیاه و اثر طولانی مدت آن در آزاد كردن تدریجی ماده موثر (یون مس) است و در نهایت مهمترین مزیت آن امكان تغییرات در فرمولاسیون با توجه به نیاز گیاه می باشد. 

4) یکی دیگر از کاربردها‌ی این ترکیب استفاده‌ی آن در تصفیه و پاکسازی آب از جانداران و جلبک‌های آبی می‌باشد. به همین دلیل استفاده از مس سولفات در آکواریم‌ها نیز تقریبا رایج است و باعث از بین رفتن انگل‌ها و تصفیه آب می‌شود. از بین بردن جلبک ها، اثر ضد باکتریایی، ضد قارچی، از بین برنده انگل های تک یاخته ای یا پروتوزوآ مانند ایک و کاستیا و ...، انگل ادنیوم (مخملک)، شاخه خاصی از انگل ها مانند انگل کریپتوکریون و انگل آرگولوس (شپشک ماهی) دارد، و در درمان نازک شدن پوست ماهی بکارگرفته میشود. البته از این دارو به عنوان بزرگترین دارو جهت پیشگیری از موارد بالا، هم در استخرها و هم در آکواریوم برای همه ماهیهای آب شیرین و آب شورهمیشه یاد شده است. 

5) سولفات مس در رنگرزی پشم نقش یک نمک ایجاد کننده‌ی رقابت داره و باعث یکنواختی رنگرزی میشود. 

6)کریستال های سولفات مس یکی از ساده ترین و زیباترین کریستال هایی است که میتوان تهیه کرد.کریستال هایی با رنگ آبی درخشان که به سرعت رشد میکنندو تعدادشان زیاد میشود.برای این منظور کافی است سولفات مس ا با میزان کافی آب داغ تکیب کنید تا حل شود.سپس ترکیب حاصل را داخل یک شیشه ریخته  و چند وز منتظر بمانیدتا کیستال های بزرگ ایجاد شود

 

محلول سولفات مس اشباع شده را درون یک بشقاب یا ظرف کم عمق قرار دهید و بگذارید چند روز به همین صورت دست نخورده باقی بماند و سپس از بین کریستال های ایجاد شده چند عدد را به عنوان بذر انتخاب کنید و اجازه دهید تا بزرگتر شود. ازین روش برای آزمایش هایی برای آموزش کودکان میتوان استفاده کرد.

جستجو در سایت

برای مشاهده آنالیز و مشخصات فنی محصولات به لینک زیر مراجعه کنید

آنالیز محصولات

برای مشاهده ویدیوهای علمی و آموزشی به لینک زیر مراجعه کنید

مشاهده ویدیو