سود پرک چیست ؟ بهترین خط تولید آن کدام است ؟ بهترین و مناسب ترین روش تولید سود پرک 98 % و بالاتر، استفاده از سدیم کلرید در طی فرایند کلر آلکالی می باشد. سدیم کلرید که نمکی در دسترس است می تواند به مقدار زیادی از هزینه های تولیدی این ماده بکاهد و محصول فوق را همراه با کلر در طی فرایند کلر آلکالی تولید نماید. در ادامه با خواندن این مقااله با مشخصات،Msds، روش استفاده، قیمت آن در بازار و خرید فروش سدیم هیدروکسید بیشتر آشنا خواهید شد. 

تولید

استخراج نمک:

همانطور که در اول متن نیز اشاره شد سود پرک همراه با کلر دو محصول مشترک حاصل از الکترولیز سدیم کلرید هستند. این فرایند را کلرآلکالی می نامند. سنگ نمک یا همان سدیم کلرید ذخایر زیادی در سراسر دنیا دارد. این ذخایر معمولا حاوی سدیم کلرید خالص می باشند و عمدتا چند صد متر عمق دارند ( بعضی از آن ها عمقی در حدود 3000 متر دارند ) و دارای ضخامتی در حدود 30 الی 500 متر می باشند. به وجود آمدن این معادن به چیزی حدود 200 میلیون سال قبل و در دوره ی تریاس در اثر تبخیر آب دریا ها بر می گردد. هنگام استخراج مقدار کمی از نمک های موجود در معادن به صورت سنگ نمک استخراج می شود.

در اغلب مواقع استخراج این مواد با پمپ کردن آب با فشار بالا به سنگ های نمک موجود صورت می پذیرد.بخشی از محلول نمکی که در این نوع از استخراج به دست می آید برای تولید نمک خشک تبخیر می گردد.

تصفیه نمک:

نمک به دست آمده در طی فرایند استخراج قبل از الکترولیز باید تصفیه شود و از نظر رسوبات شیمیایی کلسیم، منیزیم و سایر کاتیون های مضر با افزودن سدیم کربنات و سایر معرف ها پاکسازی شود. مواد معلق موجود در آب نمک نیز با کمک فیلتراسیون و فرایند های تسویه جداسازی می شوند. در نهایت نمک به دست آمده را قبل از شروع فرایند کلر آلکالی در سوله هایی ذخیره سازی می نمایند.

تصفیه نمک و تولید سود پرک

الکترولیز:

سه روش الکترولیز برای تولید سود پرک از نمک استخراج شده و خالص سازی شده وجود دارد 1- جیوه ای 2- دیافراگمی 3- غشایی

  • سل جیوه ای:

این ماده با کمک سل جیوه ای به صورت مایع با خلوص 50 درصد (w/w) اغلب تولید و در بازار جهانی عرضه می گردد. غلظت این ماده را با کمک عملیات تبخیر به 75% می رسانند و سپس به آن دمایی در حدود 750 الی 780 کلوین اعمال می نمایند تا این ماده به صورت جامد حاصل شود. از معایب این روش می توان به تولید جیوه که عنصری سمی می باشد در این فرایند اشاره نمود.

  • سل جیوه ای:

در این روش این ماده با غلظت پایینی در حدود 10 الی 12 درصد تولید می گردد. و برای رساندن آن با غلظت 50 درصد و تهیه ی نوع جامد آن نیاز به فرایند های تبخیر پیچیده تر و گسترده تری می باشد. در این فرایند نمک زیادی به عنوان رسوب تولید می گردد که می توانمد مجددا به عنوان خوراک مورد استفاده قرار بگیرد. اما نکته ی دیگری که در این فرایند قابل توجه است این موضوع است که محصول تولیدی حاوی 1% ناخالصی نمک می باشد که ممکن است برای بعضی فرایند ها استفاده از آن مناسب نباشد.

  • غشایی:

با توجه به معایب ذکر شده روش غشایی جایگزین مناسب تری برای روش های پیشین است. و در کشور های پیشرفته مورد استفاده قرار می گیرد.  در این فرایند این ماده با خلوص 30% تولید می شود و با کمک عملیات تبخیر و تحت فشار تغلیظ داده می شود.

کاربرد ها

بیشترین استفاده از ترکیب بالا در ساخت اپوکسی پروپان است که برای تولید پلی اورتان مورد استفاده قرار می گیرد.

این ماده در خالص سازی سنگ معدن بوکسیت ، قبل از استفاده از آن برای تولید آلومینیوم نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در شکل زیر می توانید  ذخیره سازی سنگ معدن بوکسیت در پالایشگاه گوو استرالیا مشاهده نمایید.

ذخیره بوکسیت و کاربرد سود پرک

 

سود پرک برای خالص سازی گاز ها و حذف اسید ها از آن نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در تولید سولفوریک اسید به کمک این ماده  می توان سولفور دی اکسید و سولفور تری اکسید منتشر شده در هوا را حذف نمود. همچنین این ماده می تواند در پساب های کارخانجات تولیدی تیتانیوم دی اکسید برای حذف اسید های منتشر شده نیز استفاده گردد.

تولید کاغذ از چوب یکی دیگر از کاربرد های این ماده می باشد. در اکثر فرایند های تولید کاغذ، چوب در طی فرایند کرافت با کمک محلول های سدیم سولفید و سدیم هیدروکسید مورد پردازش قرار می گیرد. با کمک این عمل مواد ناخواسته ای مانند لیگنین در محلول حل می شوند و سلولز نسبتا خالصی از فیلتر عبور می کند و برای تولید کاغذ مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده ی دیگر این ماده در تولید سورفکتانت ها، سفید کننده ها و صابون است. برای این منظور گاز کلر را از محلول سدیم هیدروکسید عبور می دهند تا محلول هیپوکلریت سدیم تولید شود که عامل اصلی شوینده ها می باشد.

Cl2 (g) + 2NaOH (aq) →NaCl+ NaOCl+H2O

به طور کلی کاربرد های این ماده را در شکل زیر می توانید مشاهده نمایید

 کاربرد های سود پرک

 

پرسش و پاسخ؟!

 

آیا این ماده در آب های آشامیدنی وجود دارد؟

بله، Caustic Soda Flakes را می توان به عنوان عامل تنظیم کننده ی pH در آب های اسیدی ( آب های استخر و یا در مصارف آشامیدنی) مورد استفاده قرار داد.  همچنین یون های این ماده (OH- و Na+) جز مواد معدنی رایج به حساب می آیند و در گیاهان، آب های زیر زمینی و بافت های حیوانی موجود می باشند. منابع آب در مناطق آهکی حاوی مقادیر قابل توجهی از NaOH می باشند که باید قبل از مصرف آب های آن منطقه با کمک اسید به pH قابل مصرف برسد. آب به دست آمده و بهبود داده شده با کمک اسید ها سدیم زیاد ولی هیدروکسید کمی دارد. این ماده به آب ها برای جلوگیری از خوردگی نیز افزوده می شود.

چه مقدار از این ماده برای کنترل خوردگی مناسب می باشد؟ و روش استفاده ی آن چگونه است؟

در آب های اسیدی برای کنترل خوردگی لازم است تا مقدار Ph به تعادل برسد. برای این منظور مقدار 1 تا 40 ppm سدیم هیدروکسید را برای جلوگیری از خوردگی به آب اضافه می نمایند. این مقدار از این ماده بسیار اندک است و با اسید خنثی می گردد در نتیجه مشکلی پدید نمی آورد و مقدار آن بسیار کمتر از مقادیر موجود در مواد غذایی و نوشیدنی ها است.

چه مقدار یون های سدیم و هیدروکسید در مواد غذایی وجود دارد؟

مقدار سدیم در مواد غذایی متفاوت است. غذا هایی مانند ترشی، چیپس های سیب زمینی و... حاوی 600 الی 1000ppm از این ماده هستند. و نوشابه های موجود نیز دارای 80 الی 250ppm سدیم می باشند.

اما سطح هیدروکسید در مواد غذایی و نوشیدنی ها بسیار پایین تر می باشد. در بیشترین حالت خیلی به ندرت پیش می آید که مقدار این یون به بیش از 2 ppm  برسد.

آیا سود پرک خوراکی می باشد و در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرد؟

بله محصول فوق در بعضی فرایند های تولید مواد غذایی از قبیل ضخیم سازی بستنی ها، تهیه و ساخت شکلات ها ، بهبود رنگ کارامل ها، نوشابه ها و... در گرید خوراکی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین زیتون ها برای نرم شدن در محلول این ماده در گرید خوراکی خیسانده می شوند.

آیا این ماده می تواند خطرناک باشد؟

بله Caustic Soda Flakes به دلیل اینکه خاصیت قلیایی زیادی دارد و ph آن در حدود 13 می باشد خاصیت خوردگی بالایی از خود نشان می دهد. این ماده چه به صورت جامد چه به صورت مایع می تواند سبب تحریک پوست و چشم شود. حتی استنشاق کریستال و یا پودر آن می تواند سبب آسیب های جدی به دستگاه تنفسی شود.

برای اطلاع از قیمت خرید و فروش سود پرک با ما در ارتباط باشید.

تلفن تماس:021 77641217