سدیم تری پلی فسفات ، قیمت سدیم تری پلی فسفات ، فروش سدیم تری پلی فسفات

سدیم تری پلی فسفات پودر سفيدي است كه به نام‌هاي تري‌فسفات سديم، پنتاسديم تري‌فسفات و STPP هم شناخته مي‌شود. فرمول سدیم تری پلی فسفات Na5P3O10 و با ساختمان خطی پلی فسفریک اسید میباشد. این ماده نمک پلی فسفات پنج آنیون است. میزان سمی بودن سدیم تری پلی فسفات بسیار ناچیز است و در دمای عادی ۵/۱۴ گرم در لیتر حلالیت دارد.

سدیم تری پلی فسفات یک پلیمر معدنی چند وجهی است که کاربرد بسیار زیادی در صنایع شیمیایی دارد.  اين نمك در گرفتن سختي آب بخصوص در پودرهاي لباس‌شويي استفاده مي‌شود. هم‌چنين در تهيه‌ي‌ مواد غذايي به كار مي‌رود.

 

برای اطلاع از قیمت خرید و فروش سدیم تری پلی فسفات با ما در ارتباط باشید.

تلفن: 02177641217

.برای دریافت اطلاعات بیشتر ، انالیز سدیم تری پلی فسفات را مشاهده کنید 

تولید سدیم تری پلی فسفات

كربنات سديم و اسيد فسفريك هر دو ماده در كشور توليد مي‌شود، اما چون از نياز كشور كم‌تر است، از خارج از كشور وارد مي‌شود. تركيب كربنات سديم و اسيد فسفريك منجر به توليد دو نمك مونوسديم فسفات و دي‌سديم‌فسفات مي‌شود. از تركيب اين دو نمك در دماي بالاي 300 درجه‌ي سانتي‌گراد سديم‌ تري پلی ‌فسفات توليد مي‌شود. تری پلی فسفات مورد استفاده در زمینه های مختلف غذايي، صنعتي و ... با مشخصات متفاوتی توليد و به مصرف میرسد و در مقیاس زیاد به عنوان یک جزء از محصولات خانگی و صنعتی ، به خصوص مواد اولیه کاشی و سرامیک و مواد شوینده، تولید می شود.  سدیم تری پلی فسفات در حال حاضر به دو صورت پودر نرم با مش بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ و گرانول در بازار یافت می شود.

از لحاظ آلوتروپی این ماده به سه صورت یافت میشود که عبارتند از :

فاز یک ، ترمودینامیکی که در دمای بالا به دست می آید.

فاز دو، فاز سینتیکی ، که در دمای پایین تولید میشود و در حرارتهای بالا ناپایدار است.

  فاز سه، بلوری همراه با شش مولکول آب می باشد که از افزودن دو فاز ذکر شده به آب به دست می آید. این ترکیب در دمای محیط پایدار و در ۱۰۰ درجه سانتیگراد به پیروفسفات و فسفات تبدیل می شود. 

*** این محصول در دو طبقه بندی 1 - گرید خوراکی و 2 - گرید صنعتی قرار می گیرد

گرید خوراکی : صنایع آبمیوه، صنایع کنسر سازی ، صنایع لبنی و فرآورده های سویا و ...  

 ... گرید صنعتی : صنایع پاک کننده ها و شوینده ها، صنایع کاشی و سرامیک ، صنایع معدن و 

 

 

کاربرد سدیم تری پلی فسفات  

عمده مصرف آن در تولید شوینده های سنتتیک است. ماده اولیه بسیار مهم که در صنایع پاک کننده کاربرد زیادی دارد، پلیمر سنتزی است. امروزه اجزای اصلی و اساسی تمام پودرهای سنتتیک تری پلی فسفات می باشد (حاوی ۳۰ تا ۵۰ درصد). همچنین رفتار قلیایی سدیم تری پلی فسفات باعث افزایش تمییز کردن پودر های شوینده میشود. در مواد شوينده نظیر خميردندان نیز مورد استفاده قرار مي گيرد. 

سدیم تری پلی فسفات خوراكي از جمله مواد افزودني است که برای نگه‌داري رطوبت مواد غذایی از آنها استفاده می شود. در مواد غذایی به جای نیتریت های سمی از سدیم تری پلی فسفات خوراكي به عنوان پایدار کننده استفاده می شود. 

تری پلی فسفات در نرم کردن آب و جداسازی مواد به کار می رود. سدیم تری پلی فسفات با ايجاد کمپلکس و جدا کردن يون‌هاي فلزي چندظرفيتي و معلق ساختن و تغيير حالت ذرات، باعث کاهش سختي آب مي‌شود. پلی فسفات به عنوان نرم کننده در بویلر ها، کاهش سختی آن و جلوگیری از رسوب سختی آن در دیواره بویلر استفاده می شود. همچنین در واکنش های آلی و معدنی عامل توقیف کننده و بازدارنده واکنش های شیمیایی است. در واکنش های خاص به عنوان یک عامل روان کننده و جلوگیری از لخته شدن مورد استفاده قرار می گیرد. 

علاوه بر صنایع شوینده در کاشی سازی ، صنعت آب و تصفیه آن و نساجی و … کاربرد زیادی دارد. در نساجی به عنوان یک عامل پایدار کننده و نرم کننده ثانوی کاربرد دارد.

عمده‌ي صنايع مصرف‌کننده اين ماده‌ي شيميايي شامل کارخانجات توليد مواد شوينده، صنايع تصفيه آب، صنايع غذايي، صنايع سراميک‌سازي، معدني، صنايع توليد کاغذ و صنايع پتروشيمي مي‌باشد. در صنایع کاشی و سرامیک به عنوان روانساز استفاده میشود

 

 

 

 

 

جستجو در سایت

برای مشاهده آنالیز و مشخصات فنی محصولات به لینک زیر مراجعه کنید

آنالیز محصولات

برای مشاهده ویدیوهای علمی و آموزشی به لینک زیر مراجعه کنید

مشاهده ویدیو