زایلن ، قیمت زایلن ، فروش زایلن

زایلن یکی از مواد مهمی است که در تولید بنزین و ساخت محصولات دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. برای خرید و فروش زایلن و اطلاع از قیمت زایلن مخلوط با ما در ارتباط باشید.

فرمول شیمیایی این ماده  C8H6Cl4 و جرم مولی آن ۲۴۳٫۹۴۵۲۴ گرم بر مول می‌باشد. یک ترکیب شیمیایی به صورت مخلوطی چرب و مایعی بی رنگ است و اغلب به عنوان حلال در واکنش های شیمیایی در نظر گرفته میشود. سه ایزومر زایلین فرمول مولکولی C8H10 دارند اگرچه فرمول نیمه ساختاری آن C6H4(CH3)2   است. حدود نیم تا یک درصد از نفت خام را زایلین تشکیل میدهد و به مقدار کمتر در گازوئیل و سوخت هواپیما یافت میشود. زایلین سه فرم ایزومری دارد که ایزومر ارتو(o-)، متا(m-)، و پارا(p-) نامیده میشوند. نامگذاری هر ایزومر بر اساس این است که کدام اتم کربن (از حلقه بنزن) به دو گروه متیل متصل است. ایزومر P اغلب به ترفالات اسید اکسید میشود.

محصول فوق تجاری یا آزمایشگاهی شامل حدود 50-40 در صد m -زایلین ، و بیش از 20 درصد o -زایلین ،p -زایلین و اتیل بنزن است. خواص فیزیکی و شیمیایی ایزومرهای مختلف با هم متفاوت است. 

 

برای اطلاع از قیمت خرید و فروش زایلن با ما در ارتباط باشید.

تلفن: 02177641217

تولید 

 در یونانی xylo  به معنی چوب است. زایلن یا دی متیل بنزن یک مخلوط هیدروکربن آروماتیک  متشکل از یک حلقه بنزن با دوگروه متیل است که جابجا می شوند. زایلن از جمله محصول های مهم پتروشیمیایی است که هنگام ساخت سوخت به دلیل کربنه شدن زغال سنگ کک تولید می شود. این ترکیب اولین بار توسط یک شیمیدان فرانسوی به نام آگوست کاهور  در سال 1850 به عنوان یکی از اجزای قطران چوب کشف و جداسازی شد. سالانه چندین میلیون تن از محصول فوق در جهان تولید می شود. این ماده در اثر متیلاسیون بنزن و تولوئن نیز ایجاد می شود. 

 

کاربرد 

محصول فوق یکی از اجزای اصلی نفت خام می باشد و حلال مهمی است. این ماده در صنعت تولید چسب برای کاهش ویسکوزیته و تولید این پلیمر مورد نیاز است. در صنعت تولید پوشش های ضد آب و لوله های خط انتقال زایلن به میزان زیاد مورد استفاده قرار می گیرد.

شستشو ی تجهیزات حمل و نقل شامل تمیز کردن داخل کامیون ها، ریل های راه آهن، ظروف چند وجهی مخازن هواپیما، ظرف رنگ های قدیمی، همه و همه کاربردهای این ماده هستند همانند اتیلن گلایکول و تولوئن. زایلین ماده خام تولید اتیل بنزن نیز میباشد.

 

خطرات 

به علت قابلیت اشتعال، بخار آن باعث آتش سوزي مي شود . براي چشم و همين طور براي غشاي مخاطي و تنفسي مضر مي باشد  و تماس با اين مايع سبب تورم جدي پوست و ناراحتي چشم مي شود. استنشاق آن و همچنين قورت دادن آن بصورت اتفاقي و يا جذب آن از طريق پوست بسيار زيان آور مي باشد .

  

جستجو در سایت

برای مشاهده آنالیز و مشخصات فنی محصولات به لینک زیر مراجعه کنید

آنالیز محصولات

برای مشاهده ویدیوهای علمی و آموزشی به لینک زیر مراجعه کنید

مشاهده ویدیو

محصولات مرتبط با این محصول