دی سدیم فسفات نمک دی ‌سدیم فسفریک اسید است که به‌‌ عنوان تثبیت‌کننده پروتئین ، بافر ، معلق کننده و تسریع کننده مورد استفاده قرار می گیرد . محلول یک درصد آن pH معادل ۹/۲ دارد و هر ۱۲ گرم آن در ۱۰۰ سی‌سی آب با دمای ۲۵ درجه سانتی‌گراد قابل حل است. دی سدیم فسفات با نام دیگر دی سدیم هیدروژن فسفات نیز شناخته می شود.

بررسی کاربرد ها

با اینکه عمده کاربرد این ماده در صنایع غذایی می باشد اما از آن در تهيه برخي از سراميك هاي لعاب شيشه اي، لعاب كاري و نيز در دباغي چرم، صنايع نساجي، چاپ، شوينده ها، تصفيه آب بويلر و بافرسازي نیز استفاده مي شود

کاربرد دی سدیم فسفات در ساخت ماکارونی 

سدیم فسفات ها می توانند به طیف وسیعی از نمک های حاوی فسفات اشاره داشته باشند که از اسید فسفریک حاصل می گردند. این مواد طی تحقیقات به دست آمده به عنوان افزودنی غذایی مجاز شناخته شده اند. مونو، دی و تری نمونه هایی از نمک های حاوی این ماده به شمار می روند. 

دی سدیم فسفات یکی از رایج ترین افزودنی ها از خانواده ی فسفات ها است که در محصولاتی مانند ژله، پنیر و سایر محصولات فراوری شده یافت می شود. این ترکیب علاوه بر بهبود خواص بافت محصول می تواند سبب افزایش ماندگاری آن نیز شود. خاصیت امولسیفایرس آن سبب استفاده از این ترکیب در پنیر، محصولات گوشتی و سوپ های آماده شده است. در کیک های اماده نیز می توان این ماده را یافت. 

ترکیب فوق می تواند کشش سطحی اجزای مایع ترکیبات غذایی را تحت تاثیر قرار دهد. این خاصیت سبب بهبود کلاته کنندگی و فومینگ محصولات می شود

سلامت استفاده از این ترکیب توسط سازمان غذا و داروی آمریکا به تایید رسیده است.

اما چرا بحث سلامتی این مواد بسیار داغ است؟

باید بدانید این افزودنی در لیبل برخی از مواد خوراکی درج نمی شود در نتیجه ممکن است آن را بیش از حد مجاز از طریق مواد غذایی دریافت نمایید. افزایش بیش از حد از این ماده می تواند سبب تجمع کلسیم در بدن شود و در برخی از افرادی که از مشکلات کلیوی رنج می برند ایجاد مشکل نماید. 

یکی از راه های جلوگیری از این مشکل مصرف نمودن به اندازه و یا عدم مصرف محصولات و غذاهای آماده می باشد.

چرا با اینکه فسفر ماده ای مفید برای بدن است اما مصرف بیش از حد افزودنی های فسفر می تواند مضر باشد؟

فسفر ماده معدنی است که به طور طبیعی در غذاهای سرشار از پروتئین از جمله لبنیات ، ماهی ، گوشت و تخم مرغ یافت می شود و بدن شما به آن نیاز دارد تا کلیه ها ، استخوان ها و ماهیچه ها به درستی کار کنند. اما افزودنی های غذایی این عنصر باید به اندازه مصرف شوند تا مقدار آن در بدن شما همیشه در دامنه ی مجاز قرار داشته باشد. باید توجه داشته باشید که بدن ما حدود 50 تا 60 درصد فسفر طبیعی را از طریق غذاهایی که می خوریم جذب می کند ، اما مصرف یک ماده افزودنی غذایی این میزان را به 90 درصد افزایش می دهد.

 

برای اطلاع از قیمت خرید و فروش دی سدیم فسفات با ما در شیمی اروند در ارتباط باشید.

تلفن: 02177641217

جستجو در سایت

برای مشاهده آنالیز و مشخصات فنی محصولات به لینک زیر مراجعه کنید

آنالیز محصولات

برای مشاهده ویدیوهای علمی و آموزشی به لینک زیر مراجعه کنید

مشاهده ویدیو