دی اتانول آمین، یک ترکیب آلی و مایعی بی رنگ است. DEA یک آمین الکل دو عاملی است. این ماده مایعی است بی رنگ و چند خاصیته، زیراکه هم آمین است و هم یک دی ال. مانند سایر آمین های آلی، دی اتانول آمین یک باز ضعیف است. خواص آب دوستی الکل ها را دارد و در آب محلول است. آمیدهای تهیه شده از این ماده نیز خواص هیدروفیلیک دارند.

دی اتانول آمین چیست ؟ 

 

این ترکیب همانگونه که از نامش پیداست همزمان خاصیت آمینی و الکلی را در خود دارد. همین امر باعث می شود تا به ماده ای بسیار پرکاربرد در صنایع مختلف تبدیل شود. 

خواص دی اتانول آمین

فرمول شیمیایی: HN(CH2CH2OH)2

نام اختصاری: DEA یا DEOA

جرم مولکولی: 105.14 g/mol

سایر نام ها: بیس (هیدروکسی اتیل) آمین، ادمیدیتانول، N,N بیس (2-هیدروکسی اتیل) آمین

DEA ترکیبی آلی از خانواده ی اتانول آمین ها دارای فرمول شیمیایی HN(CH2CH2OH)2 و جرم مولکولی 105.14 g/mol می باشد. DEA   با دارا بودن گروه های آمینی خاصیت بازی اندکی دارد که می تواند با اسید ها واکنش دهد و نمک یا صابون تولید کند همچنین این ماده مانند الکل ها خاصیت آبدوستی دارد و می تواند استری شود. DEA   چه به صورت جامد و چه به صورت مایع دارای بوی خفیفی از آمین است. این ماده در آب و اتانول به خوبی حل می شود اما در اتیل اتر و بنزن قابلیت انحلال پذیری اندکی از خود نشان می دهد.

ساختار دی اتانول آمین

تولید 

DEA   از ترکیب یک دی ال و آمین نوع دوم طبق واکنش زیر به دست می آید. این ماده در دمای اتاق مایعی ویسکوز و بدون رنگ است. اما  به دلیل تمایل بالا برای جذب آب  در دماهای بالاتر از دمای اتاق معمولا به مایعی ویسکوز و بدون رنگ تبدیل می گردد.

ترکیب  اتیلن اکساید و آمونیاک طبق  واکنش زیرمنجر به تولید مونو اتانول آمین می­گردد: 

C2H4O + NH3 → H2NCH2CH2OH 

دی اتانول آمین و TEAنیز طی واکنش های زیر حاصل می­شوند:  

C2H4O + H2NCH2CH2OH → HN(CH2CH2OH)2 

C2H4O + HN(CH2CH2OH)2 → N(CH2CH2OH)3 

از DEA  می توان مشتقاتی دیگر نظیر کوکامید دی اتانول آمین  و Lauramide diethanolamine  و... را نیز سنتز نمود.

سالانه 300 میلیون کیلوگرم اتانول آمین طی این واکنش ها تولید می­شود. 

  

کاربرد ها

در مصارف صنعتی این ماده معمولا به صورت خالص و با غلظت 99% یا به صورت محلول آبی با غلظت های گوناگون مورد استفاده قرار میگیرد .به طور عمده از آن در صنایع کشاورزی برای ساخت آفت کش ها و به خصوص علف کش هایی مانند گلی فسفات (glyphosphate) استفاده می کنند. DEA در تولید مواد شوینده و پاک کننده ها نیز کاربرد دارد. همچنین  در نقش یک جذب کننده موجب حذف سولفید هیدروژن و دی اکسید کربن از گاز طبیعی می گردد و بازدانده ی خوردگی نیز می باشد.

این ماده با دارا بودن خاصیت قلیایی خفیفی که دارد با از بین بردن چربی ها موجب تمیزی بیشتر لباس ها می شود و در خشکشویی ها نیز کاربرد فراوانی دارد. همچنین در مواد شوینده با چربی ها،اسید های چرب و روغن ها واکنش می دهد و موجب پایدار شدن فوم ها، امولسیون ها و ویسکوزتر شدن شامپو ها و لوازم آرایشی می گردد. در ساخت رنگ ها،کاغذ، سفید کنندگی پشم و ابریشم نیز از این ماده استفاده می شود.

 

1 ) شیرین کردن گاز(GAS SWEETENING)

 
MEA و DEA با کربن دی اکسید دردمای  محیط ترکیب می شوند و وقتی در معرض دمای بالا قرار می گیرند گاز اسید و آمین (به منظور استفاده مجدد در این واکنش) تولید می کنند. در جریان سنتز گاز متانول آمین برای تصفیه گاز مورد استفاده قرار می گیرد و آمونیاک، هیدروژن و کربن مونواکسید تولید میکند. اولین آلاینده ای که طی این فرایند حذف می شود، کربن دی اکسید است. طی واکنش های بعدی که توسط دی متانول آمین در تصفیه طبیعی گاز در پالایشگاه صورت میگیرد، آلاینده هایی که حذف می شوند شامل کربن دی اکسید و هیدروژن سولفید می باشند.
 

2) نساجی

 
درفرآیند نساجی کاربرد محصول فوق به عنوان واکنش حد واسط برای آماده سازی روکش های نخی بادوام و نرم کننده ها میباشد. چون مقدار آلکالین در صابون های آمینی کم است، این صابون ها برای پاک کردن ابریشم و پشم مورد استفاده قرار می گیرند. DEA و TEAدر ساخت رنگ مصنوع ابریشمی نیز به کار می روند.
کاربرد دی اتانول آمین در نساجی 

3) خشک شویی

 
خاصیت آبدوستی EA ها باعث می شود تا در خشک شویی کاربرد عمده ای داشته باشند. نمک های اتانول آمین خواص ضد الکتریسیته و ضد زنگ دارند و به همین علت در زمینه نرم کنندگی منسوجات نیز کاربرد دارند.
 

4) فلز کاری

 
وجود اسید عامل اصلی خوردگی سطح فلزات به خصوص در حضور رطوبت است. به منظور جلوگیری از خوردگی،EA ها اغلب به عنوان خنثی کننده اجزای اسیدی در اسپری های روان کننده به کار می روند.
 
5) مواد آرایشی و بهداشتی
 
اسیدهای چرب با دی اتانول آمین خنثی می شوند. به خصوص تری اتانول آمین برای اوملسیون های روغن در آب امولسیفایر های بسیار مناسبی هستند. ساختارکرمی و کف کردن شامپوها و لوازم آرایشی به دلیل DEA موجود در آنهاست که در واقع جز مواد معمول تشکیل دهنده این مواد می باشد. یکی از مشتقات دی اتانول آمین کوکو آمید یا روغن نارگیل است که در شوینده ها از آن استفاده می شود. همچنین DEA ماده اولیه در تولید مورفولین نیز می باشد. 
 
 

گرید بندی

محصول فوق معمولا با گرید DEA و DEA LFG  موجود می باشد.

  • DEA گریدی رایج به شمار می رود.
  • DEA LFG دیگر گرید تجاری موجود هست که شامل 85%DEA و 15% آب دیونیزه می باشد. از خاصیت این گرید می توان به دارا بودن نقطه ی انجماد -2 در جه ی سانتی گراد اشار کرد که به موجب داشتن نقطه انجماد پایین مشکلی برای نگهداری از این ماده در مناطق سرد پیش نمی آید.
 
 

msds و خطرات

ماده ی فوق می تواند موجب تحریک چشم ،گوش و در هنگام تماس پوستی موجب آسیب به آن شود. هنگام حرارت دیدن گاز های سمی از خود منتشر می کند و در صورت قرار گرفتن طولانی مدت در مجاورت این ماده به کلیه، خون و...آسیب جدی وارد می شود.

این ماده در محیط زیست تجزیه می شود و خسارات چندانی بدان وارد نمی کند. اما برای گونه های آبزی ماده ای سمی به حساب می آید.

خطرات دی اتانول آمین

این ماده تحریک کننده پوست است. البته تحقیقات نشان داده استنشاق این ماده در موش ها موجب اختلالات کبد و کلیه می­شوند. ممکن است DEA به نیتروزآمین تبدیل شود که ماده ای بسیار سرطان زا است. بلعیدن DEA سبب تحریک شدید و سوختگی دهان می شود. 

 

شرایط نگه داری DEA

برای جلوگیری از تغییر رنگ، و نگه داری از DEA در مدت طولانی تر و با ثبات رنگی بیشتر، توصیه می شود این محلول را در محیطی هوازی نگهداری نمایید.

 

برای اطلاع از قیمت خرید و فروش دی اتانول آمین با ما در ارتباط باشید.

تلفن: 02177641217

 

 

جستجو در سایت

برای مشاهده آنالیز و مشخصات فنی محصولات به لینک زیر مراجعه کنید

آنالیز محصولات

برای مشاهده ویدیوهای علمی و آموزشی به لینک زیر مراجعه کنید

مشاهده ویدیو