تری اتانول آمین ، قیمت تری اتانول آمین ، فروش تری اتانول آمین

تری اتانول آمین یا ترولامین یا TEA  با فرمول شیمیایی C6H15NO3 دارای یک بنیان آمین و سه بنیان الکل است. ماده ایست آلی و متعلق به گروه هیدروکربن های اکسیژن دار و نیتروژن دار می باشد.

جزو آمین آلکیل های واسطه هستند و برای تشکیل نمک ها و صابون ها با اسید ها وارد واکنش می­شوند و به عنوان یک الکل ،آبدوست هستند و می توانند استریزه شوند .به علت دارا بودن هر دو گروه عاملی الکلی و آمینی در بسیاری از واکنش­ها مورد استفاده قرار می­گیرد. از ترکیبات پرکاربرد و شناخته شده این ماده به تری اتانول آمین لوریل اتر سولفات و تری اتانول آمین اتر سولفات می توان اشاره کرد. در جدول زیر تعدادی از مشخصات تری اتانول آمین را می­توان مشاهده کرد:

نقطه جوش

335.4°C

نطقه ذوب

20.5°C

امتزاج پذیری

آب، اتانول، استون و متانول

حلالیت

کلروفرم

شکل پایدار

جامد کریستالی، مایع ویسکوز بی رنگ

بو

بوی ملایم آمونیاک

 

به طور کلی اتانول آمین ها در فرآیند شیرین کردن گاز، به عنوان روان کننده و شوینده، همچنین در صنایع دارویی و کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد. تری اتانول آمین برای متعادل نمودن میزان PH در تهیه مواد آرایشی و بسیاری از محصولات مانند لوسیون پوست، ژل چشم، مرطوب کننده، شامپو و خمیر اصلاح کاربرد دارد. از جمله مصارف متداول TEA عامل کمپلکس ساز برای یون آلومینیوم در محلول ها است. همچنین تری اتانول آمین به عنوان یک افزودنی آلی به سیمان اضافه می شود. 

این ماده در گریدهای مختلفی به صورت تجاری تولید می­شود که بسته به کاربرد آن، درصدهای متفاوتی از دی اتانول آمین و آب یونیزه شده نیز در آن وجود دارد.

 

تولید TEA

ترکیب  اتیلن اکساید و آمونیاک طبق  واکنش زیرمنجر به تولید مونو اتانول آمین می­گردد:

C2H4O + NH3 → H2NCH2CH2OH

DEA و TEAنیز طی واکنش های زیر حاصل می­شوند: 

C2H4O + H2NCH2CH2OH → HN(CH2CH2OH)2

C2H4O + HN(CH2CH2OH)2 → N(CH2CH2OH)3

سالانه 300 میلیون کیلوگرم اتانول آمین طی این واکنش ها تولید می­شود.

شکل سه بعدی تری اتانول آمین

 

 

کاربرد تری اتانول آمین

 

 شیرین کردن گاز(GAS SWEETENING)

 

مونو اتانول آمین و دی اتانول آمین با کربن دی اکسید دردمای  محیط ترکیب می شوند و وقتی در معرض دمای بالا قرار می گیرند گاز اسید و آمین (به منظور استفاده مجدد در این واکنش) تولید می کنند. در جریان سنتز گاز متانول آمین برای تصفیه گاز مورد استفاده قرار می گیرد و آمونیاک، هیدروژن و کربن مونواکسید تولید میکند. اولین آلاینده ای که طی این فرایند حذف می شود، کربن دی اکسید است. طی واکنش های بعدی که توسط دی متانول آمین در تصفیه طبیعی گاز در پالایشگاه صورت میگیرد، آلاینده هایی که حذف می شوند شامل کربن دی اکسید و هیدروژن سولفید می باشند.

 

 نساجی

درفرآیند نساجی کاربرد اتانول آمین ها به عنوان واکنش حد واسط برای آماده سازی روکش های نخی بادوام و نرم کننده ها می باشد. چون مقدار آلکالین در صابون های آمینی کم است، این صابون ها برای پاک کردن ابریشم و پشم مورد استفاده قرار می گیرند. DEA و TEA  در ساخت رنگ مصنوع ابریشمی نیز به کار می روند.

 

 خشک شویی

خاصیت آبدوستی اتانول آمین ها باعث می شود تا در خشک شویی کاربرد عمده ای داشته باشند. نمک های اتانول آمین خواص ضد الکتریسیته و ضد زنگ دارند و به همین علت در زمینه نرم کنندگی منسوجات نیز کاربرد دارند.

 

 فلز کاری

وجود اسید عامل اصلی خوردگی سطح فلزات به خصوص در حضور رطوبت است. به منظور جلوگیری از خوردگی، اتانول آمین ها اغلب به عنوان خنثی کننده اجزای اسیدی در اسپری های روان کننده به کار می روند.

 

 مواد آرایشی و بهداشتی

اسیدهای چرب با اتانول آمین خنثی می شوند. به خصوص TEA برای امولسیون های روغن در آب امولسی فایرهای بسیار مناسبی هستند. ساختارکرمی و کف کردن شامپوها و لوازم آرایشی به دلیل دی اتانول آمین موجود در آنهاست که در واقع جز مواد معمول تشکیل دهنده این مواد می باشد. یکی از مشتقات دی اتانول آمین کوکو آمید دی اتانول آمین یا روغن نارگیل است که در شوینده ها از آن استفاده می شود. همچنین دی اتانول آمین ماده اولیه در تولید مورفولین نیز می باشد.

در سال  1999سازمان غذا و دارو کشور آمریکا، اجازه استفاده از TEA را در موارد زیر به صنایع داد: 1- به عنوان جزئی از عوامل چسپندگی در ساخت مواد بسته بندی غذاها. 2- جزئی از کاغذ پوشش داده شده و یا پوشش نداده شده در تماس با مواد غذایی جامد بدون چربی و یا روغن آزاد بر روی سطح آن 3- تنظیم کننده PH در صنعت کاغذ.

 

 

اثرات تری اتانول آمین بر روی انسان

پوست

این ترکیب شیمیایی در غلظت­های کمتر از 5% اثر قابل توجهی بر روی پوست ندارد، اما در غلطتهای بالاتر از 5% موجب تحریک و ملتهب شدن پوست می شود.

چشم

در صورت تماس با چشم موجب التهاب و قرمزی می­شود که شستن با آب فراوان برای کم کردن اثرات آن توصیه شده است.

سرطان

طبق تحقیقاتی که در زمینه اثر TEA بر روی ابتلای انسان به سرطان صورت گرفته است، محققان به این نتیجه دست یافته ­اند که این ماده اثر مستقیمی بر افزایش میزان سرطان در انسان ندارد.

 

برای اطلاع از قیمت خرید و فروش تری اتانول آمین با ما در ارتباط باشید.

تلفن: 02177641217

 منابع: 

 

 Trolamine. (n.d.). Retrieved December 22, 2018, from  https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/triethanolamine

 Bleyl, D. W. (1990). IARC Monographs on the Evaluation of Carcinogenic Risks to Humans. Vol. 47. Some Organic Solvents, Resin Monomers and Related Compounds, Pigments and Occupational Exposures in Paint Manufacture and Painting. Herausgegeben von WHO und IARC. 535 Seiten IARC, Lyon 1989. Preis: 85,— Sw. fr. Food / Nahrung, 34(10), 952-952. doi:10.1002/food.19900341025

 
جستجو در سایت

برای مشاهده آنالیز و مشخصات فنی محصولات به لینک زیر مراجعه کنید

آنالیز محصولات

برای مشاهده ویدیوهای علمی و آموزشی به لینک زیر مراجعه کنید

مشاهده ویدیو