خرید اسید فرمیک با بهترین کیفیت و قیمت: جهت ثبت سفارش با مشاوران ما در ارتباط باشید. اما این ماده چیست و چه کاربرد هایی دارد؟ در ادامه ی متن می توانید با این ماده ی پرکاربرد بیشتر آشنا شوید. برای خرید اسید فرمیک از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

برای اطلاع از قیمت خرید و فروش اسید فرمیک با ما در ارتباط باشید.

تلفن: 02177641217

تاریخچه:

دانشمندان بیش از 600 سال پیش متوجه شدند که از حشرات و جانداران بخارات اسیدی منتشر می شود. در سال 1671 جان ری John Ray جداسازی این ماده را آغاز کرد. برای این منظور او تعدادی از مورچه های مرده را جمع آوری و تقطیر نمود. اسید به دست آمده در طی این فرایند را را به دلیل آنکه از مورچه ها به دست آمد فرمیکا نامید. نام آیوپاک این ماده متانوئیک اسید می باشد. بعد ها سنتز این ماده توسط Marcellin Bethelot و Joseph Gay-Lussac تکمیل گردید.

خواص و ویژگی های فرمیک اسید

جالب است بدانید این ماده در گزنه ها نیز موجود می باشد و دلیل سوزشی که در اثر برخورد با گزنه ها بر روی پوست خود احساس می کنید وجود همین اسید در این گیاهان می باشد. علاوه بر این ترکیب فوق در مورچه ها و نیش زنبور ها موجود می باشد و برای مکانیسم دفاعی خود از آن استفاده می نمایند. با منقبض نمودن غده های عروقی مورچه این اسید در آنجا ذخیره می شود و در بعضی از گونه ها تا حدود یک متر به طرف مهاجمان شلیک می شود. 

 از آنجایی که این ماده دارای pH ای در حدود 2 الی 3 می باشد معمولا مهاجمان به این طریق کشته می شوند و یا متواری می گردند.

در ویدیوی زیر می توانید پاشش این ماده توسط مورچه ها را مشاهده نمایید:

 

این ماده به عنوان محصول جانبی در ساخت اسید استیک تولید می شود. با این حال میزان تقاضا برای این ماده آنقدر زیاد است که نمی توان تولید آن را از این طرق توجیح نمود. بنابراین برای تولید صنعتی این ترکیب می توان از مخلوط نمودن متانول و کربن دی اکسید در حضور یک باز قوی مانند سدیم متوکسید برای تولید متیل فرمات استفاده نمود.

CH3OH + CO -> HCOOCH3 

در نهایت هیدرولیز این ماده می تواند منجر به تولید اسید فرمیک شود:

HCOOCH3 + H2O -> HCOOH + CH3OH

تولید کنندگان:

BASF با افتتاح دستگاه جدید خود که ظرفیت تولید 50,000 متریک تن در سال را دارد در سال های آتی احتمالا به یکی از بزرگترین تولید کنندگان این ترکیب تبدیل شود. Geismar آلمان و Nanjing چین ظرفیت تولید 255,000 تن در سال را دارند.

تولیدکنندگان اسید فرمیک

کاربرد ها

طبق مطالعات صورت پذیرفته مقدار 675،000 متریک تن ( 680 میلیون دلار ) در سال گذشته از اسید فرمیک در سطح جهان مورد استفاده قرار گرفت. در این بین کشاورزان با رشد سالانه ی 6.5 درصد بیشتر بازار پر مصرف این ماده را به خود اختصاص دادند.

در کشاورزی و دامداری :کشاورزان از این ماده برای نگهداری طولانی مدت سیلو ها استفاده می نمایند. همچنین از این ماده برای از بین بردن کنه ها نیز استفاده می شود. به طور کلی این ماده از رشد باکتری ها در خوراک دام جلوگیری می کند.

تمیز سازی: این ماده می تواند مواد معدنی موجود بر روی سطح را براحتی پاک نماید.

ضد یخ: یکی از نمک های این ماده به نام پتاسیم فرومات می تواند از لغزندگی فرودگاه ها جلوگیری نماید و سبب خاصیت ضدیخ برای آن ها شود. این نمک کمی خورنده است.

دباغی چرم: سبب نفوذ سایر مواد شیمیایی به کلاژن های فیبر می شود.

نفت و گاز: محلول نمک پتاسیم فرومات، به مایعات حفر چاه اضافه می شود تا سنگین تر شوند.

اسید فرمیک و کاربرد های آن

داروسازی: در سنتز بسیاری از این دارو ها از این ماده استفاده می شود.

لاستیک: منعقد سازی لاستیک طبیعی لاتکس

نساجی: سبب خنثی سازی محلول های مورد استفاده در صنعت نساجی می شود و به تثبیت رنگ ها بر روی پارچه ها کمک می نماید.

 

غلظت های موجود:

این ماده در الکل های مختلف، اتر و استون محلول است و در بازار با غلظت های 85٪ ، 90٪ ، 94٪ یا 99٪ موجود می باشد. با این حال تقاضا برای غلظت 85 درصد از این ترکیب بیشتر می باشد.

بازار جهانی اسید فرمیک:

مصرف این ماده در سال های اخیر به عنوان نگهدارنده برای سیلو ها سبب رشد بازار جهانی آن شده است. از آنجایی که در سال 2006 اتحادیه ی اروپا استفاده از آنتی بیوتیک ها را برای کاربرد های دامی ممنوع نمود. کاربرد این ترکیب در نگهداری سیلو ها دو چندان شد

کاربرد اسید فرمیک در دباغی چرم نیز بازارهای بزرگی در آمریکای مرکزی و جنوبی ، آفریقا ، خاورمیانه ، هند و اروپا (ایتالیا ، اسپانیا و فرانسه) را به وجود آورده است. در هند ، جنوب شرقی آسیا و آمریکای مرکزی و جنوبی بازارهای نساجی و لاستیک طبیعی نیز مصرف کنندگان عمده ی این ماده می باشند.

بازار جهانی اسید فرمیک

 

  • افزایش جمعیت و نیاز به این ماده در صنایع گوناگون رشد سالیانه 3.5 درصدی را برای آن پیش بینی نموده است.
  • بزرگترین بازار جهانی این ماده را چین به خود اختصاص داده است.
  • در این بین خوراک دام (سیلاژ) بزرگترین کاربرد این ماده را با حدود 49% به خود اختصاص داده است. از آنجایی که استفاده از نگهدارنده ها در حفظ تازگی خوراک دام به شرایط آب و هوایی وابسته است مصرف این ماده در آسیا بیشتر می باشد. همچنین تغذیه نیز در پرورش دام نقش ویژه ای دارد.جمعیت بیشتر و رژیم غذایی گوشت خواری در آسیا یکی دیگر از عوامل روند رو به رشد مصرف این ماده در آسیا به شمار می رود. 
  • بازار رو به رشد این ماده به دلیل استفاده از سیلو ها در سال های 2016 تا 2021 همچنان صعودی پیش بینی می شود.
  • نمک های این ماده (مانند پتاسیم فرمات) نیز به تازگی برای جلوگیری از لغزندگی جاده ها در شرایط آب و هوایی نامناسب استفاده می شوند. در کشور های استرالیا و سوئیس مصرف نمک های ترکیب فوق در رفع لغزندگی جاده ها امری متداول می باشد.

 

فروش و خرید اسید فرمیک را به ما بسپارید

جستجو در سایت

برای مشاهده آنالیز و مشخصات فنی محصولات به لینک زیر مراجعه کنید

آنالیز محصولات

برای مشاهده ویدیوهای علمی و آموزشی به لینک زیر مراجعه کنید

مشاهده ویدیو