خواص کلسیم کلرید

فرمول مولکولی کلسیم کلراید CaCl2 است. ماده ای است که حاصل ترکیب یونی کلسیم و کلر است. نمکی است که به عنوان یک هالید یونی ساده در دمای اتاق به حالت جامد بوده و قابل حل در آب است. وزن مولکولی این ترکیب ۹۸/۱۱۰ گرم بر مول است. خاصیت آبدوستی کلسیم کلرید آب را جذب و نگهداری میکند. کلسیم کلرید بدون آب باید در شرایط بدون هوا نگهداری شود. کلسیم کلرید محلول در آب میتواند به عنوان منبع یون های کلسیم در محلول های آبی مورد استفاده قرار گیرد. این ویژگی می تواند برای جابجایی یون ها از محلول مفید باشد. به عنوان مثال، فسفات توسط کلسیم از محلول توسط کلسیم طبق واکنش زیر جابجا میشود:  

3 CaCl2(aq) + 2 K3PO4(aq) → Ca3(PO4)2(s) + 6 KCl(aq) 

کلسیم کلرید مذاب پس از الکترولیزطبق واکنش زیر گاز کلر و فلز کلسیم  تولید می کند: 

CaCl2(l) → Ca(s) + Cl2(g) 

انحلال این ماده در آب گرمای زیاد تولید میکند.

قیمت کلسیم کلرید

شرکت مبتکران شیمی آمادگی خود را جهت کلسیم کلرید اعلام می دارد. این ماده در انبار تهران موجود است. جهت اطلاع از قیمت کلسیم کلرید و کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید. 

 

تولید کلسیم کلراید 

کلسیم کلرید مستقیما از سنگ آهک به دست می آید اما مقادیر زیاد آن محصول جانبی فرآیند سوولوی(Solvay process) 

 است. مصرف این ماده در سال ۲۰۰۲ در آمریکای شمالی بیش از یک میلیون تن بوده است.

 

کاربرد کلسیم کلرید 

از جمله کاربردهای این ماده میتوان به کنترل یخ و گرد و غبار در جاده ها و هم چنین فرآیندهای خشک کردن اشاره کرد.

 

خشک کن

لوله های خشک کن به طور مداوم با کلسیم کلرید پوشانده می شود. کلسیم کلراید برای تولید کربنات سدیم نیز مورد استفاده قرار می گیرد. کلسیم کلرید برای جذب رطوبت هوا در رطوبت گیرهای صنعتی و خانگی استفاده می شود. ویژگی جاذب رطوبت بودن کلسیم کلرید باعث شده تا از آن به عنوان یک لایه آبی روی سطح جاده های خاکی به کار رود که در نهایت با ایجاد یک لایه زیرسازی موجب می شود گرد و غبار زیر سطوح  نگه داشته شود. 

 

ضد یخ و کاهش دهنده نقطه انجماد

کلسیم کلرید با کاهش نقطه انجماد آب برای جلوگیری از یخ زدن آب به خصوص در سطح جاده ها مورد استفاده قرار میگیرد. انحلال کلسیم کلرید موجب ایجاد حرارت می شود و این حرارت برای خاک و گیاهان نسبتا بی ضرر است. این ماده در دماهای پایین بهتر از سدیم کلراید عمل میکند. کلسیم کلراید با جلوگیری از یخ زدن در دمای ۵۲- درجه سلسیوس برای پر کردن لاستیک های کشاورزی در نقاط سردسیر به منظور ایجاد اصطکاک مورد استفاده قرار می گیرد.

 

استخرهای شنا و آکواریوم

کلسیم کلرید برای افزایش سختی آب استخرها کاربرد دارد. اگر غلظت کلسیم در آب افزایش پیدا کند، انحلال ترکیبات کلسیمی مورد نیاز در ساختمان بتن کاهش پیدا می کند و از این طریق فرسایش بتن در استخر نیز کاهش می یابد. 

در آکواریوم هایدریایی کلسیم کلرید به منظور تامین کلسیم بیولوژیکی مورد نیاز برای برخی آبزیان (کلسیم کربنات موجود در پوسته) مانند حلزون مورد استفاده قرار میگیرد. 

مزیت استفاده از این ماده در این است که بر میزان اسیدیته آب کمترین تاثیر را دارد.

 

غذا

کلسیم کلرید به عنوان یک ماده افزودنی نیز شناخته میشود

 

دارویی

کلسیم کلرید در درمان برخی سوختگی ها و مسمومیت ها مورد استفاده قرار میگیرد

 

 نکات ایمنی 

کلسیم کلرید میتواند موجب تحریک پوست گردد.

 

 

جستجو در سایت

برای مشاهده آنالیز و مشخصات فنی محصولات به لینک زیر مراجعه کنید

آنالیز محصولات

برای مشاهده ویدیوهای علمی و آموزشی به لینک زیر مراجعه کنید

مشاهده ویدیو