خواص کربنات پتاسیم

فرمول شیمیایی کربنات پتاسیم K2CO3 می باشد. این ماده طعم نمکی دارد. پودر کربنات پتاسیم که سفید و یا بی رنگ بوده، قابل حل در آب می باشد ولی در اتانول یا الکل ها قابل حل نیست. حل شدن این ماده در آب باعث به وجود آمدن یک محلول قلیایی شدید می شود. پتاسیم کربنات خاصیت آبشوندگی دارد لذا معمولا مقداری رطوبت و ظاهری نمناک دارد. در دمای معمولی اتاق جامد می باشد.

 مروری بر عنصر پتاسیم

کربنات پتاسیم در آزمایشگاه های داروسازی به عنوان عامل جاذب رطوبت یا به عنوان منبع پتاسیم مورد استفاده قرار می گیرد. پتاسیم یک فلز قلیایی است که دارای عدد اتمی 19 و نماد شیمیایی k می باشد. رنگ عنصر پتاسیم نقره ای-سفید می باشد و در مجاورت هوا به آسانی اکسید شده، با آب به شدت واکنش نشان داده و تولید گرما میکند. این ویژگی باعث شعله ور شدن هیدروژن و واکنش آن می گردد. به همین ترتیب فرایند حل شدن کربنات پتاسیم در آب نیز فرایندی گرما زا است. زمانیکه در آب حل می شود به اجزاء سازنده اش یعنی کاتیون پتاسیم (+k) و انیون کربنات (-CO23) تبدیل  و محلول خاصیت قلیایی از خود نشان می دهد. 

عنصر پتاسیم حدود 2.4% از وزن پوسته زمین را تشکیل می دهد و از نظر فراوانی هفتمین عنصر می باشد. به دست آوردن پتاسیم از کانی ها به دلیل خاصیت نامحلولی و ماندگاری آن بسیار دشوار است. پتاسیم هرگز به صورت رها شده در طبیعت یافت نمی شود.  

 

قیمت کربنات پتاسیم

شرکت مبتکران شیمی از جمله واردکنندگان کربنات پتاسیم بوده و فروش کربنات پتاسیم را با قیمت و کیفیت مناسب و با فاکتور رسمی به انجام می رساند. برای دریافت اطلاعات بیشتر با مشاورین ما در تماس باشید.  
برای اطلاعات بیشتر مشخصات فنی و انالیز کربنات پتاسیم را مشاهده کنید

 

تولید کربنات پتاسیم

امروزه کربنات پتاسیم به صورت صنعتی از الکترولیز پتاسیم کلراید و واکنش هیدرواکسید پتاسیم با دی اکسید کربن تولید میشود. هیدرواکسید پتاسیم و دی اکسید کربن تنها مواد شیمیایی لازم برای تولید پتاسیم کربنات هستند. روش تهیه کربنات پتاسیم به این صورت است که ابتدا پتاسیم کلراید به هیدرواکسید پتاسیم تبدیل می شود و سپس با استفاده از دی اکسید کربن کربنات پتاسیم بدست می آید که اغلب این ماده برای تولید ترکیبات دیگری از پتاسیم مورد استفاده قرار می گیرد. 

 

کاربرد کربنات پتاسیم

در گذشته از کربنات پتاسیم به منظور تولید شیشه آلات و صابون بکار گرفته میشد.

کربنات پتاسیم جهت نرم سازی آب سخت استفاده میشود. این ماده از جمع‌ شدن کلسیم و منیزیم و در آب جلوگیری میکند و از رسوب این املاح در سیستم لوله کشی جلوگیری میکند .

کربنات پتاسیم در اطفای حریق های نفتی و گازی نسبت به بی‌کربنات سدیم نقشی خاموش کنندگی دوبرابری دارد . 

کربنات پتاسیم در صنایع نساجی، تولید باروت، رنگ و جوهر های چاپی و صنایع شوینده، آرایشی و بهداشتی و  نیز تولید مواد شیمیایی استفاده میشود. 

همچنین کربنات پتاسیم در صنایع زیر نیز کاربرد دارد که به شرح زیر می باشد:

 

صنایع کشاورزی:

از آنجایی که پتاس يكي از سه عنصر اصلي در كودهاي كشاورزي مي باشد، از کربنات پتاسیم به عنوان کود در صنایع کشاورزی استفاده می شود. در تولید کود شیمیایی کربنات پتاسیم بعنوان بهبود دهنده رشد گیاهان و حافظ آب و خاک استفاده میشود.

 

صنایع غذایی:

کربنات پتاسیم بصورت پرک خوراکی و غذایی در تولید خوراک دام و طیور استفاده میشود.

پودر کربنات پتاسیم جهت تهیه تیزاب کاربرد دارد. از مخلوط کردن این محصول با روغن سبزه جهت خشک کردن انگور و تهیه کشمش و برای خشک کردن میوه های دیگر مانند سیب ،آلو،هلو استفاده می شود.

مراحل تولید کشمش سبز به این صورت است که انگور را پس از برداشت از مزرعه خوب تمیز نموده و در محلول 1 لیتر روغن استرالیایی با 2.5 کیلوگرم کربنات پتاسیم در 100 لیتر آب ( حدود 20 تا 30 ثانیه با توجه به نوع انگور ) فرو می‌برند و سپس آن را بر روی رشته‌های سیم مفتولی آویزان نموده تا خشک گردند .

در گذشته نیز قبل از کشف پودر نانوایی از کربنات پتاسیم در پخت سریع انواع نان ها استفاده می گردید 

در کشور چین و آسیای شرقی در تولید ژله خاصی از پتاسیم کربنات استفاده می گردد. همینطور در کشور آلمان در تولید نان زنجبیلی از کربنات پتاسیم به عنوان عامل استفاده می گردد .

 

استفاده از این ماده به عنوان خشک کن ملایم نیز از جمله موارد مصرف کربنات پتاسیم به حساب می آید. البته در صورتی که ترکیباتی مانند کلرید کلسیم و سولفات منیزیم موجود نباشد. کربنات پتاسیم برای ترکیبات اسیدی مناسب نیست ولی میتوان به عنوان یک ماده خشک کن در فاز آلی که مقداری ناخالصی اسیدی دارد استفاده کرد. همچنین برای خشک کردن کتون ها الکل ها و آمین ها قبل از تقطیر استفاده می شود.

 

نکات ایمنی

کربنات پتاسیم در صورت تماس با پوست و چشم، استنشاق یا بلعیدن خطرناک است. به ویژه در صورت تماس با چشم بسیار خطرناک و خورنده خواهد بود. 

کربنات پتاسیم برای غشاهای مخاطی سمی است. تماس مداوم با این ماده موجب آسیب به اندام های بدن می شود. 

 

 برای دریافت اطلاعات بیشتر، مشخصات فنی و آنالیز کربنات پتاسیم را مشاهده کنید.

 

 

 

 

 

 

جستجو در سایت

برای مشاهده آنالیز و مشخصات فنی کربنات پتاسیم به لینک زیر مراجعه کنید

آنالیز کربنات پتاسیم

برای مشاهده ویدیوهای علمی و آموزشی به لینک زیر مراجعه کنید

مشاهده ویدیو