کربنات پتاسیم چیست ؟ فرمول شیمیایی این ماده K2CO3 می باشد و طعم نمکی دارد. پودر potassium carbonate که سفید و یا بی رنگ بوده، قابل حل در آب می باشد ولی در اتانول یا الکل ها قابل حل نیست. حل شدن این ماده در آب باعث به وجود آمدن یک محلول قلیایی شدید می شود. پتاسیم کربنات خاصیت آبشوندگی دارد لذا معمولا مقداری رطوبت و ظاهری نمناک دارد. در دمای معمولی اتاق جامد می باشد.

 

 

 

قیمت
پتاسیم کربنات را از کجا بخریم ؟ شرکت مبتکران شیمی از جمله واردکنندگان این ماده بوده و فروش آن را با قیمت و کیفیت مناسب و با فاکتور رسمی به انجام می رساند. برای دریافت اطلاعات بیشتر با مشاورین ما در تماس باشید.

 

 تلفن تماس:                                                        

 021-77657131

 021-77641136

 021-77649244

 

 

مروری بر عنصر پتاسیم
potassium carbonate در آزمایشگاه های داروسازی به عنوان عامل جاذب رطوبت یا به عنوان منبع پتاسیم مورد استفاده قرار می گیرد. پتاسیم یک فلز قلیایی است که دارای عدد اتمی 19 و نماد شیمیایی k می باشد. رنگ عنصر پتاسیم نقره ای-سفید می باشد و در مجاورت هوا به آسانی اکسید شده، با آب به شدت واکنش نشان داده و تولید گرما میکند. این ویژگی باعث شعله ور شدن هیدروژن و واکنش آن می گردد. به همین ترتیب فرایند حل شدن کربنات پتاسیم در آب نیز فرایندی گرما زا است. زمانیکه در آب حل می شود به اجزاء سازنده اش یعنی کاتیون پتاسیم (+k) و انیون کربنات (-CO23) تبدیل و محلول خاصیت قلیایی از خود نشان می دهد.

عنصر پتاسیم حدود 2.4% از وزن پوسته زمین را تشکیل می دهد و از نظر فراوانی هفتمین عنصر می باشد. به دست آوردن ان از کانی ها به دلیل خاصیت نامحلولی و ماندگاری آن بسیار دشوار است. این عنصر هرگز به صورت آزاد در طبیعت یافت نمی شود.

 

 

 

 

ساخت و تولید
امروزه potassium carbonate به صورت صنعتی از الکترولیز پتاسیم کلرید و واکنش هیدروکسید پتاسیم با دی اکسید کربن تولید میشود. هیدروکسید پتاسیم و دی اکسید کربن تنها مواد شیمیایی لازم برای تولید این ماده هستند. روش تهیه به این صورت است که ابتدا پتاسیم کلرید به هیدروکسید پتاسیم تبدیل می شود و سپس با استفاده از دی اکسید کربن محصول نهایی بدست می آید که اغلب این ماده برای تولید ترکیبات دیگری از پتاسیم مورد استفاده قرار می گیرد.

در مقادیر کم و برای اهداف آزمایشی این ماده را می توان از برخی مواد مانند شاخه درختان تولید کرد. در این روش شاخه ها درون یک ظرف ریخته شده و در حضور اکسیژن کافی سوزانده می شوند. خاکستر بدست آمده در آب حل شده و به مدت 24 ساعت به حال خود رها می گردد تا پتاسیم کربنات موجود کاملا در آب حل شود ( باقی مواد به صورت نامحلول باقی خواهند مانند). مواد از درون یک فیلتر عبور داده شده و ناخالصی ها از محلول جدا می شوند. محلول حاوی آب و پتاسیم کربنات در داخل یک ظرف به آرامی حرارت داده می شوند تا زمانی که کریستال ها شروع به تشکیل شدن کنند ، عمل تبخیر را تا زمان رسیدن به خلوص مورد نظر می توان ادامه داد. 

توجه : ظرف استفاده شده برای تبخیر ، پس از این آزمایش نباید دوباره در مصارف خانگی مورد استفاده قرار گیرد. 

 

کاربرد کربنات پتاسیم
در گذشته از این ترکیب به منظور تولید شیشه آلات و صابون بکار گرفته میشد.

جهت نرم سازی آب سخت استفاده میشود. این ماده از جمع‌ شدن کلسیم و منیزیم و در آب جلوگیری میکند و از رسوب این املاح در سیستم لوله کشی جلوگیری میکند .

 

 

 در اطفای حریق های نفتی و گازی نسبت به بی‌کربنات سدیم نقشی خاموش کنندگی دوبرابری دارد .

در صنایع نساجی، تولید باروت، رنگ و جوهر های چاپی و صنایع شوینده، آرایشی و بهداشتی و نیز تولید مواد شیمیایی استفاده میشود.

همچنین کربنات پتاسیم در صنایع زیر نیز کاربرد دارد که به شرح زیر می باشد:

 

صنایع کشاورزی:

از آنجایی که پتاس يكي از سه عنصر اصلي در كودهاي كشاورزي مي باشد، از کربنات پتاسیم به عنوان کود در صنایع کشاورزی استفاده می شود. در تولید کود شیمیایی به عنوان بهبود دهنده رشد گیاهان و حافظ آب و خاک استفاده میشود.

 

صنایع غذایی:

بصورت پرک خوراکی و غذایی در تولید خوراک دام و طیور استفاده میشود.

پودر کربنات پتاسیم جهت تهیه تیزاب کاربرد دارد. از مخلوط کردن این محصول با روغن سبزه جهت خشک کردن انگور و تهیه کشمش و برای خشک کردن میوه های دیگر مانند سیب ،آلو،هلو استفاده می شود.

مراحل تولید کشمش سبز به این صورت است که انگور را پس از برداشت از مزرعه خوب تمیز نموده و در محلول 1 لیتر روغن استرالیایی با 2.5 کیلوگرم potassium carbonate در 100 لیتر آب ( حدود 20 تا 30 ثانیه با توجه به نوع انگور ) فرو می‌برند و سپس آن را بر روی رشته‌های سیم مفتولی آویزان نموده تا خشک گردند .

 

 

در گذشته نیز قبل از کشف پودر نانوایی از آن در پخت سریع انواع نان ها استفاده می گردید

در کشور چین و آسیای شرقی در تولید ژله خاصی از این ماده استفاده می گردد. همینطور در کشور آلمان در تولید نان زنجبیلی از به عنوان عامل استفاده می گردد .

 

استفاده از این ماده به عنوان خشک کن ملایم نیز از جمله موارد مصرف این ماده به حساب می آید. البته در صورتی که ترکیباتی مانند کلرید کلسیم و سولفات منیزیم موجود نباشد. potassium carbonate برای ترکیبات اسیدی مناسب نیست ولی میتوان به عنوان یک ماده خشک کن در فاز آلی که مقداری ناخالصی اسیدی دارد استفاده کرد. همچنین برای خشک کردن کتون ها الکل ها و آمین ها قبل از تقطیر استفاده می شود.

 

نکات ایمنی

کربنات پتاسیم در صورت تماس با پوست و چشم، استنشاق یا بلعیدن خطرناک است. به ویژه در صورت تماس با چشم بسیار خطرناک و خورنده خواهد بود.

برای غشاهای مخاطی سمی است. تماس مداوم با این ماده موجب آسیب به اندام های بدن می شود.

 

 

جستجو در سایت

برای مشاهده آنالیز و مشخصات فنی کربنات پتاسیم به لینک زیر مراجعه کنید

آنالیز کربنات پتاسیم

برای مشاهده ویدیوهای علمی و آموزشی به لینک زیر مراجعه کنید

مشاهده ویدیو