یکی از کاربردهای اصلی دی اتانول آمین در تولید مواد شیمیایی کشاورزی خصوصا علف کش هاست. به این صورت که دی اتانول آمین ماده خام اصلی در تولید گلیفسات است و گلیفسات یکی از رایج ترین علف کش هایی است که برای از بین بردن علف هرز در سراسر دنیا استفاده می شود. نیاز روز افزون صنعت کشاورزی به گلیفسات از جمله عوامل تاثیر گذار در تولید دی اتانول آمین است. 

چون دی اتانول آمین از جمله مواد اولیه مهم در تولید گلیفسات است، نوسانات قیمت دی اتانول آمین به صورت مستقیم بر قیمت گلیفسات تاثیر دارد. طبق گزارش های به دست آمده، ما در سال 2015 با کاهش قیمت دی اتانول آمین و گلیفسات روبرو بوده ایم. خوشبختانه این افت قیمت خیلی زیاد نبوده است. در حقیقت کاهش قیمت دی اتانول آمین و گلیفسات منجر به ایجاد مشکلاتی پی در پی می شود. به این صورت که اولا، کاهش قیمت دی اتانول آمین نمی تواند هزینه تولید گلیفسات را تامین کند و در پی آن با کاهش ببیشتر قیمت گلیفسات رو به رو هستیم. دوما، کاهش نرخ گلیفسات نیز بر قیمت مواد اولیه اش تاثیر می گذارد. در نهایت اگر تقاضای بازار برای گلیفسات راکد شود، تولید کنندگان میزان خرید دی اتانول آمین را کاهش می دهند و این خود فشاری بر میزان خرید دی اتانول آمین در چین است و منجر به کاهش قیمت آن می شود. در این چنین شرایطی قیمت دی اتانول آمین و گلیفسات هر دو با هم افت پیدا می کند. با بررسی گزارش های به دست آمده، پیش بینی می شود که میانگین نرخ دی اتانول آمین دچار کاهش شدید در مدت زمان کوتاه نمی شود. 

اگرچه نرخ رشد بازار دی اتانول آمین ستودنی بوده، اما همچنان موانعی بر سر راه این بازار وجود دارد. به عنوان مثال استفاده از دی اتانول آمین برای تولید علف کش ها باعث شده تا مقاومت علف ها در برابر گلیفسات افزایش یابد. با وجود استفاده گسترده ای که از این ماده در بخش کشاورزی میشود، نشانه هایی از مقاومت علف های هرز در برابر این مواد شیمیایی مشاهده شده است که برای رشد بازار دی اتانول آمین در آینده تهدیدی جدی به حساب می آید. به علاوه دی اتانول آمین یک ماده شیمیایی تعدیل کننده است و در معرض این ماده قرار گرفتن باید کنترل شده باشد، چرا که این ماده باعث سوزش دستگاه تنفسی، سوزش پوست و حتی در صورت تماس با چشم می تواند منجر به ایجاد اختلال در بینایی فرد شود. 

چین به عنوان بزرگترین تولید کننده دی اتانول آمین است و به همان میزان بالاترین نرخ رشد بازار دی اتانول آمین در آسیا می باشد. 

برای اطلاع از قیمت خرید و فروش دی اتانول آمین با ما در ارتباط باشید.

تلفن: 02177641217

 

جستجو در سایت

برای مشاهده آنالیز و مشخصات فنی محصولات به لینک زیر مراجعه کنید

آنالیز محصولات

برای مشاهده ویدیوهای علمی و آموزشی به لینک زیر مراجعه کنید

مشاهده ویدیو