کاراگینان ، قیمت کاراگینان ، فروش کاراگینان

کاراگینان(Carrageenan)که از خانواده سولفاته خطی پلی‌ساکارید می‌باشد، صمغی است که از گونه‌ای جلبک دریایی قرمز با نام خزه ایرلندی استخراج می‌شود. این عصاره ژلاتینی صدها سال است که به عنوان افزودنی‌های مواد غذایی استفاده می‌شود. 

 

کاراگینان چیست ؟ 

این ماده ارزش غذایی ندارد و از طعم خاصی نیز برخوردار نیست و به عنوان حجم دهنده، قوام دهنده، تثبیت‌کننده، استارتر و امولسیفایر به صورت بسیار گسترده در فرآوری مواد غذایی کاربرد دارد. به عنوان مثال این افزودنی به منظور تثبیت اندازه کریستال‌های یخ در انواع بستنی‌ها نیز استفاده می‌شود.  انواع مختلفی از آن که در پخت‌وپز مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از: کاپا ، آیوتا و لامبدا که هر کدام حلالیت و خواص ژل کنندگی متفاوتی دارند. گونه کاپا بیشتر در خمیر و کره استفاده می‌شود تا حالت ژله‌ای طبیعی ایجاد شود. نوع کاپا و آیوتا درآب داغ (حرارت بالاتر از ۷۱ درجه سانتی گراد )حل می‌شوند و به ترتیب در حضور کاتیونهای پتاسیم و کلسیم ژلهای قابل برگشت تشکیل می‌دهند . ژلهای حاصل از نوع کاپا شکننده بوده و حالت تراوش بیشتری از خود نشان می‌دهد . درحالیکه ژلهای آیوتا الاستیسیته و کشش بیشتری داشته و حالت تراوش وسینرسیس از خود نشان نمی‌دهند . نوع لامبدا در آب سرد محلول است ولی ژل تشکیل نمی‌دهد .کاپا و آیوتا با پروتئین‌های شیر واکنش نموده و همراه با سایر صمغها از تراوش آب یا سرم شیر به بیرون جلوگیری می‌کنند . مقدار ۱% تا ۳% درصد آن باعث تثبیت پروتئین‌های شیر می‌شود و در غلظت ۵/۰ تا ۱ درصد ژل تشکیل می‌دهد . در فراورده‌های لبنی ، دسرهای ژله‌ای و ژله‌های کم کالری مصرف می‌شود . درسیستمهایی که محیط آنرا آب تشکیل می‌دهد ۲/۰ تا ۱ درصد و درسیستمهای شیر ۰۱/۰ تا ۲۵/۰ درصد کاراگینان توصیه می‌گردد

 

کاراگینان

 

 

برای اطلاع از قیمت خرید و فروش کاراگینان با ما در ارتباط باشید.

تلفن: 02177641217

 

کاربرد کاراگینان 

بهبود بافت در محصولات لبنی مانند بستنی، ماست، شیرهای طعم‌دار، شیرکاکائو، شیرسویا، خامه، شکلات صبحانه، پودینگ کودکان، پنیر کتاژ، پنیرهای فرآوری شده، پنیرهای قطعه‌ای

 قوام‌دهنده در دسرها مانند دسرهای آماده (که ادعا می‌شود بر پایه شیر می‌باشد)، پودر دسر، کرم کارامل، ژله آماده، پودر ژله، پودینگ

 افزایش تردی فرآورده‌های گوشتی مانند سوسیس، کالباس، مارتادلا، پیتزای منجمد

 قوام‌دهنده در محصولات رژیمی کم‌چرب و کم‌نمک به منظور ایجاد حس دهانی چربی در دهان

 تثبیت‌کننده در ماءالشعیر 

 

 کاربرد کاراگینان

 

مضرات کاراگینان

کاراگینان ماده‌ای طبیعی است اما مضر. در بسیاری از غذاها وجود دارد، حتی در غذاهایی که با نام ارگانیک یا طبیعی ارائه می‌گردند. درست است که این ماده شیمیایی از یک گیاه دریایی استخراج گشته و کاملا طبیعی است، اما بدن انسان آن را یک عامل بیگانه تلقی کرده و علیه آن واکنش‌های التهابی متعددی را بروز می‌دهد. همچنین این محصول باعث کاهش فعالیت آنزیم‌های مفید در روده می‌شود که نتیجه آن اسهال، دل‌پیچه، استفراغ و علائمی از این دست در بسیاری از افراد می‌باشد و این علائم در بسیاری از افراد، با حذف مواد غذایی حاوی کاراگینان از رژیم غذایی، برطرف گشته است. پس این ماده شیمیایی به این بهانه که کاملا طبیعی است، نمی‌تواند به عنوان یک ماده ایمن شناخته شود. 

مصرف آن باعث ایجاد التهاب مزمن روده‌ای، مشکلات متعدد معده‌ای و کولیت اولسراتیو می‌شود و نیز احتمال ابتلا به سرطان‌های سینه و رحم و نیز سرطان کولون را افزایش می‌دهد شایع‌ترین عارضه؛ بیماری‌های مربوط به دستگاه گوارش است. این التهاب در بدن تمام افراد به وجود می‌آید. در برخی از افراد بیشتر خود را نشان می‌دهد و در برخی کمتر نمایان می‌شود. در بسیاری از موارد ناراحتی‌های گوارشی ایجادشده پس از مصرف به حدی خفیف است که قابل اغماض می‌باشد.

همین افزایش التهاب در روده حتی در حالت خفیف نیز در درازمدت اثرات مضر خود را بر کل سیستم بدن برجای می‌گذارد و فرد را مستعد ابتلا به بیماری‌های دیگری می‌کند و برای افرادی که کاراگینان به طور روزانه در رژیم غذایی‌شان وجود دارد، مشکلات التهاب روده‌ای به طور مزمن افزایش می‌یابد و فرد را مستعد ابتلا به بیش از 100 بیماری مانند بیماری‌های قلبی، آلزایمر، پارکینسون و سرطان می‌نماید. همچنین علائم عدم تحمل گلوکز و عملکرد ضعیف انسولین با مصرف طولانی مدت کاراگینان مشاهده شده است که هر دو منجر به ابتلا به دیابت می‌شود..

 

 

به دو صورت مجاز و غیرمجاز وجود دارد. تفاوت این دو نوع کاراگینان در وزن مولکولی آن‌ها می‌باشد. کاراگینان تخفیف یافته، سبک‌تر می‌باشد که مصرف آن ممنوع می‌باشد و غیرمجاز می‌باشد. تحقیقات اخیر نشان می‌دهد نوع غیر تخفیف یافته که مجاز می‌باشد باز هم برای بدن مضر است. 

کاراگینان نیز مانند بسیاری از مواد مضر دیگر مانند روغن‌های ترانس، شیرین‌کننده‌های مصنوعی و رنگ‌های افزودنی از لیست سازمان غذا و دارو حذف نشده است. چون در فرآیند تولید بسیاری از فرآورده‌های صنعتی مانند شیرسویا جایگزین دیگری ندارد. پس تولیدکننده مجبور است از آن استفاده نماید. ولی حقیقت این است که تمام این مواد برای سلامتی نامناسب هستند و بالاخص در مقادیر زیاد و در صورت استفاده گسترده در صنایع غذایی مضر و بیماری‌زا هستند. 

 

جستجو در سایت

برای مشاهده آنالیز و مشخصات فنی محصولات به لینک زیر مراجعه کنید

آنالیز محصولات

برای مشاهده ویدیوهای علمی و آموزشی به لینک زیر مراجعه کنید

مشاهده ویدیو