پرکلرواتیلن ، قیمت پرکلرواتیلن ، فروش پرکلرواتیلن

پرکلرواتیلن یا تترا کلرواتن (perc)، کلرو کربنی با فرمول Cl2C=CCl2 و مایعی بیرنگ است که در خشک شویی پارچه ها کاربرد زیادی دارد و به همین دلیل از آن تحت  عنوان "مایع خشک شویی" نام برده می شود. این ماده بوی شیرینی دارد که در غلظت یک پی پی ام قابل حس است. تولید جهانی این محصول در سال 1985 حدود یک میلیون تن بوده است. جرم مولکولی این مادهg/mol 82/165و نقطه جوش آن 121 درجه سلسیوس است.

 

مایعی سنگین ، با بوی اتری و غیر قابل اشتعال است. در آب نامحلول و در مقابل رطوبت پایدار است اما در اتر و الکل و بسیاری از مایعات آلی قابلیت انحلال و اختلاط دارد

 

برای اطلاع از قیمت خرید و فروش پرکلرواتیلن با ما در ارتباط باشید.

تلفن: 02177641217

 

تولید این ماده در صنعت به چه صورت می باشد؟

مایکل فارادی اولین بار در سال 1821  تتراکلرواتیلن را با  تجزیه حرارتی هگزا کلرواتان طبق واکنش زیر سنتز کرد: 

C2Cl6 → C2Cl4 + Cl2 

بیشتر پرکلرواتیلن هایی که در دماهای بالا تولید می شوند، حاصل ازهیدروکربن های سبک است. این متد مربوط به کشف فارادی می¬شود که در دمای بالا هگزاکلرواتان تولید و تجزیه می¬شود. محصولات جانبی این واکنش عبارت است از: کربن تترا کلراید، هیدروژن کلراید و هگزا کلرو بوتادین. البته روش های دیگری هم برای تولید این ترکیب وجود دارد، به طور مثال وقتی در طی یک واکنش شیمیایی دی کلرو اتان به همراه کلر تا 400 درجه سلسیوس گرم میشود تترا کلرواتیلن به صورت زیر حاصل می-شود: 

ClCH2CH2Cl + 3 Cl2 → Cl2C=CCl2 + 4 HCl 

کاتالیزورهای واکنش فوق شامل پتاسیم کلرید و آلومینیوم کلرید (یا کربن فعال) می شود. محصول جانبی این واکنش که به روش تقطیر جدا می­شود، تری کلرواتیلن است. 

 

نگاهی دقیق تر به کاربرد های این ترکیب در صنایع گوناگون

خواص پرکلرواتیلن از قبیل فراریت، پایداری بالا و عدم اشتعال باعث شده تا حلال بسیار مناسبی برای موادآلی باشد و به همین دلیل در خشک شویی ها به طور گسترده کاربرد دارد. همچنین ترکیب آن با سایر کلرو کربن ها موجب چربی زدایی قطعات خودرو و سایر صنایع مربوطه می شود.

پرکلرواتیلن یکی از حلال های کلره است که نسبت به سایر مشتقات هالوژنه میزان سمی بودن آن کمتر می باشد و اگر با دستگاه ها به طرز صحیحی کار گردد، خطر آن از جانب سمی بودنش ناچیز و صرف نظر کردنی است. چون خاصیت پاک کنندگی خوبی دارد، قابلیت حلالیت آن زیاد است، پارچه های سنتزی و مصنوعی را خراب نمی کند و بعلاوه بر روی رنگ آنها تاثیری ندارد. لذا در حدود 80 درصد از این فرآورده برای انواع و اقسام صنایع لباسشوئی ( پشم – پنبه – پوست – ابریشم ) بکار می رود. پائین بودن درجه حرارت تبخیر ( که در نتیجه پارچه سریع تر خشک می گردد ) ، عدم انحلال در آب ، قابلیت جمع آوری مجدد و... همه وهمه باعث شده تا استفاده از پرکلرواتیلن در خشک شوئی مقرون به صرفه باشد. 

به منظور بالا بردن راندمان پرکلرواتیلن از برگشت دادن تتراکلروکربن استفاده می شود تا جسم آلی حاصله فقط پرکلرواتیلن باشد . واکنش فوق حرارت زیادی تولید می کند و باید دستگاه را طوری کنترل نمود که دمای آن از 500 درجه سانتی گراد بیشتر نشود. این کنترل دما تا حدودی از برگشت دادن تتراکلروکربن در دستگاه ایجاد می شود. بنابراین برگشت تتراکلرور کربن دو مزیت مهم دارد: هم باعث افزایش راندمان فرآورده مورد نظر و هم موجب تنظیم دمای واکنش می گردد. در این فرآیند علاوه بر پر کلرواتیلن مقدار قابل ملاحظه ای اسید کلریدریک نیز تولید می شود که باید از آن استفاده لازم به عمل آید. معمولا اسید کلریدریک حاصله برای تهیه پلی وینیل کلراید استفاده می شود. 

 

ایمنی 

پرکلرو اتیلن شدیدا آب را آلوده می کند و براي محيط زيست خطرناك است و ممکن است برای انسان نیز سرطان زا باشد.

 

 

جستجو در سایت

برای مشاهده آنالیز و مشخصات فنی محصولات به لینک زیر مراجعه کنید

آنالیز محصولات

برای مشاهده ویدیوهای علمی و آموزشی به لینک زیر مراجعه کنید

مشاهده ویدیو

محصولات مرتبط با این محصول