سدیم نیتریت ، قیمت سدیم نیتریت ، فروش سدیم نیتریت

 

خواص نیتریت سدیم

فرمول شیمیایی نیتریت سدیم NaNO۲ و جرم مولی آن ۶۸٫۹۹۵۳ g/mol می‌باشد. شکل ظاهری نیتریت سدیم به صورت کریستال های سفید متمایل به زرد است که می تواند به صورت پودری هم باشد. این ماده بدون بو بوده و در معرض اکسیژن هوا اکسید می شود. سدیم نیتریت در دمای 100 درجه فارنهایت منفجر می شود و در دمای 320 درجه سانتی گراد تجزیه می شود و نقطه ذوب آن 271 درجه سانتی گراد می باشد. نیتریت سدیم در حضور شیشه در برابر خوردگی مقاوم می باشد. 

میزان حلالیت نیتریت سدیم به شرح زیر می باشد: به راحتی در آب داغ محلول است. محلول در آب سرد. نیمه محلول در متانول. حلالیت بسیار کم در دی اتیل اتر و الکل. در مجموع در آب به طور کامل حل می شود (82گرم در 100میلی لیتر در 20 درجه سانتی گراد)

نیتریت سدیم در شرایط زیر ناپایدار است: گرمای بالا، تولید گرد و غبار، منابع احتراق، قرار گرفتن در معرض هوا، مواد قابل اشتعال، مواد ناسازگار، قرار گرفتن در معرض هوای مرطوب یا آب.

ناسازگاری نیتریت سدیم با مواد مختلف از این قرار می باشد: سدیم نیتریت یک اکسید کننده قوی است و بسیار واکنش پذیر با مواد قابل احتراق و موادآلی. واکنش پذیر با عوامل کاهنده، فلزات و اسیدها. کمی واکنش پذیر با رطوبت.

نکات قابل ملاحظه درباره واکنش پذیری نیتریت سدیم: جاذب رطوبت. اکسید کننده قوی. در هوا به آرامی به نیترات اکسید تبدیل میشود. با مواد کاهنده به شدت واکنش میکند.

 

قیمت نیتریت سدیم

شرکت مبتکران شیمی آمادگی خود را جهت فروش نیتریت سدیم اعلام می دارد. سدیم نیتریت در انبار تهران در بسته بندی های 25 کیلوگرمی موجود می باشد و قابل ارسال به تمام نقاط کشور است جهت اطلاع از قیمت نیتریت سدیم و کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید.

 

کاربرد نیتریت سدیم

از نیتریت سدیم به عنوان مواد نگهدارنده در سویس و کالباس استفاده می شود تا مانع رشد باکتری های خطرناک مثل کلستریدیوم بوتولینوم (عامل بوتولیسم؛ مسمومیت غذایی حاد) گردند. همچنین ترکیب شدن نیتریت سدیم با میوگلولولین و هموگلولولین گوشت باعث ایجاد رنگ مطلوب صورتی در گوشت شده و به آن حالتی جذاب و تازه می بخشد. به علاوه فاسد شدن گوشت را به تاخیر انداخته و باعث حفظ عطر و طعم ادویه های آن می شوند. اما اخیرا دلایلی برای منع استفاده از نیتریت سدیم در صنایع غذایی مبنی بر سرطان زا بودن گوشت های فرآوری شده ارائه شده است و توصیه می شود تا از جایگزین های این ماده مانند شیره ی گیاهانی همچون کرفس و چغندر استفاده شود.  

سایر کاربرد های این ماده عبارتند از:

 دی آزو کردن (به وسیله واکنش با اسید هیدروکلریک)

 شتاب دهنده در صنایع لاستیک

 تثبیت کننده رنگ در کونت خام

 در صنایع عکاسی

 در صنایع رنگ سازی

 به عنوان واکنش گر در شیمی تجزیه

 

:لینک های پر بازدید

  آنالیز و مشخصات فنی نیتریت سدیم 

خطرات نیترات سدیم

رعایت نکات ایمنی هنگام کار با نیتریت سدیم 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جستجو در سایت

برای مشاهده آنالیز و مشخصات فنی محصولات به لینک زیر مراجعه کنید

آنالیز محصولات

برای مشاهده ویدیوهای علمی و آموزشی به لینک زیر مراجعه کنید

مشاهده ویدیو