نیترات آمونیوم ، قیمت نیترات آمونیوم ، فروش کود نیترات آمونیوم

خواص نیترات آمونیوم

 فرمول شیمیایی نیترات آمونیوم (AN) ، NH۴NO۳ است. این ماده بی بو ، بی رنگ و با قابلیت جذب رطوبت است. بصورت جامد كريستال است و شکل يك فرم پريل آن بصورت سوزني (نوك تيز) مي باشد. نیترات آمونیوم  یک کود شیمیایی است که برای نیتراته کردن خاک جهت کشاورزی بکار می‌رود و همچنین یک ماده منفجره نیز هست. مشخصات فيزيكي آن بصورت زير است : 

نقطه ذوب  169.6 °C 

وزن مولكولي : 80.06 PH ) 0.1 مولار در آب )  5.43  

نقطه جوش : 210 °C چگالي 

حلاليت در آب : 118.3 gr/100cc H2O at 0

 

قیمت نیترات آمونیوم

در حال حاضر موجودی این محصول تمام شده است

 

تولید نیترات آمونیوم

نيترات آمونيم ازواكنش بين اسيد نيتريك و آمونياك در محيط آبي بدست مي آيد.  

 

کاربرد نیترات آمونیوم

نیترات آمونیوم در توليد كودهاي شيميايي ،حشره كش ها ، مواد منفجره، موادآتش بازي ، رنگ موها ، توليدگازبيهوشي ، اكسيدكننده ها و مورد استفاده قرار مي گيرد .  

حل‌شدن آن در آب بسیار گرماگیر است. آمونیوم نیترات یکی از قوی‌ترین بمب‌های دست ساز است. ساخت آن به آسانی امکان پذیر بوده و استفادهٔ از آن نیز راحت است. در مورد خواص این ماده می‌توان گفت که از نظر امنیت نگهداری، ایمن‌ترین ماده منفجره شناخته شده‌است. بعد از انفجار سنگینی که در ایالات متحده به وسیلهٔ این ماده انجام پذیرفت به نام بمب اوکلاهاما معروف شد. نکتهٔ جالب و قابل توجه این است که اگر آمونیوم نیترات را در زیر بالشتان به هنگام خواب وجود داشته احتمال انفجار بالش از این ماده بیشتر است. مواد اولیه برای ساخت آن آمونیاک و اسید نیتریک غلیظ است که به راحتی قابل دسترسی است. شاید سوالی پیش آید که چرا هرکسی در صدد ساخت و استفاده از آن بر نمی‌آید. 

درجواب باید این نکته را توضیح داد که مواد منفجره به دودسته کم انفجار و پرانفجار تقسیم می‌شوند. سرعت انفجار و قدرت انفجار رابطه عکس دارند. به همین دلیل پایه‌های اصلی یک ماده منفجره را یک ماده منفجره با سرعت انفجار کم و با قدرت زیاد و یک ماده منفجره با سرعت انفجار زیاد و با قدرت کم تشکیل می‌دهند. چاشنی‌ها همان مواد منفجره با سرعت انفجار زیاد هستند. نیترات آمونیوم نیز که یک یک ماده منفجره با سرعت انفجار کم و با قدرت زیاد است، فقط در کنار یک چاشنی قوی منفجر خواهد شد.   

 

 

جستجو در سایت

برای مشاهده آنالیز و مشخصات فنی محصولات به لینک زیر مراجعه کنید

آنالیز محصولات

برای مشاهده ویدیوهای علمی و آموزشی به لینک زیر مراجعه کنید

مشاهده ویدیو