مونو اتیلن گلیکول ، فروش مونو اتیلن گلیکول ، قیمت مونو اتیلن گلیکول

 مونو اتیلن گلیکول در حالت خالص یک مایع سمی، زلال، بی رنگ با بوی ملایم  با طعم شیرین و با غلظتی مانند شربت است. مونو اتیلن گلایکول (MEG) یک ترکیب آلی است که به عنوان ضدیخ در وسایل نقلیه و پیش ماده برای پلیمر‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده قابل اختلاط با آب و هیدروکربن های آروماتیک و آلیفاتیک است. این ترکیب حلال بسیاری از روغن ها، لیگنین، صمغ، استات سلولز، رنگ های محلول در الکل، رزین های مصنوعی،نیتروسلولز و.. است.

 

اتیلن گلیکول با دی اتیلن گلیکول (دی ال اتر سنگینتر) یا با پلی اتیلن گلیکول (پلیمر پلی اتر غیرسمی) مخلوط  نمی شود 

برای تهیه پلی اتیلن ترفتالات که در تولید بطری های پلاستیکی نوشیدنی های غیر الکلی استفاده می شود، اتیلن گلیکول مورد استفاده قرار میگیرد

 

برای اطلاع از قیمت خرید و فروش مونو اتیلن گلیکول با ما در ارتباط باشید.

تلفن: 02177641217

 

مشخصات فیزیکی و شیمیایی مونو اتیلن گلیکول 

حالت : مایع 

: C2H6O2  فرمول مولکولی 

 محلول حلالیت در آب: محلول حلالیت در استون و الکلهای آلیفاتیک

 نقطه ذوب: 13 درجه سانتی‌گراد

نقطه جوش: 198 درجه سانتی‌گراد

 

تولید مونو اتیلن گلایکول 

اتیلن اکساید با آب واکنش می­دهد و واکنش زیر منجر به تولید اتیلن دی اکساید میشود: 

C2H4O + H2O → HOCH2CH2OH 

در دمای بالا و در حضور کاتالیزورهای اسیدی یا بازی یا در اسیدیته خنثی این واکنش اتفاق می افتد. اما اتیلن گلایکول در PH اسیدی یا خنثی در حضور مقدار زیادی آب بالاترین بازده را دارد که در این شرایط  بازدهی تولید تا 90 درصد افزایش پیدا می کند. عمده ترین محصولات جانبی اتیلن گلایکول، الیگومرهای دی اتیلن گلایکول، تری اتیلن گلایکول و تترا اتیلن گلایکول است.

 

 کاربرد مونو اتیلن گلیکول 

طیف کاربرد این ماده بسیار گسترده است و از صنعت نساجی تا بسته بندی ظروف آشپزخانه را شامل می¬شود. بیشترین مصرف اتیلن گلیکول به منظور تولید سیال خنک‌کننده موتور است. از اتیلن گلیکول به‌عنوان ضدیخ در خودرو و ماشین‌آلات استفاده می‌شود. در سیستم خنک‌کنندگی خودروها مایع اتیلن گلیکول عمل اساسی مقابله با یخ‌زدگی را ایفا می‌کند ولی به‌علت خورنده بودن این ماده به آن بازدارنده‌های ضدخوردگی اضافه می‌کنند تا از زنگ‌زدگی جلوگیری شود.

اتیلن گلایکول (EG) مانند تری‌اتیلن‌گلایکول (TEG) در صنایع گاز طبیعی در مرحلۀ پیش‌فرایند برای حذف بخار آب از گاز طبیعی استفاده می‌شود و درواقع یکی از کاربردهای عمده اتیلن‌گلایکول در صنایع گاز است. یکی از دیگر کاربردهای عمده اتیلن‌گلایکول حامل برای انتقال حرارت است؛ مثلاً در خودروها و رایانه‌ها یا سیستم‌های تهویه هوا یا سیستم‌هایی که باید تا پایین‌تر از نقطه انجماد آب سرد شوند. علاوه بر این موارد اتیلن گلایکول به مقدار کم‌تری در صنایع رنگ، سیمان و واکس نیز کاربرد دارد. 

میزان تقاضای مونواتیلن گلایکول 21 میلیون تن در سال2011 بوده که پیش بینی می¬شود این مقدار در سال 2015 به بیش از 28 میلیون تن در سال 2015 برسد. رشد تقاضای این ماده در چین سالانه 7 درصد افزایش می¬یا¬بد. 45درصد از محصولات مونو اتیلن گلایکول در چین مصرف می¬شود

 

مونواتیلن گلایکون در چهار درجه؛ پلی استر، ضدیخ، خلوص بالا و صنعتی موجود می باشد 

1- پلی استر 

 پلی استر در تولید فیبرهای پلی استر و پلی اتیلن ترفالات رزین مورد استفاده قرار می­گیرد که در تولید محصولاتی مثل منسوجات،کابل ها، نوارهای ویدئویی و بطری آب و نوشیدنی کاربرد دارد. حلالیت این ماده برای استرهای سلولزی با افزودن کتون یا هیدروکربن های هالوژنه افزایش می­یابد. 55 درصد از کل تولید این ماده در صنعت پلی استر و الیاف و 25 درصد آن برای بسته بندی پلی اتیلن ترفلات مورد استفاده قرار می­گیرد. این ماده در صنایع آرایشی بهداشتی به عنوان تثبیت کننده عطرها و هم چنین حلال لاک های بی بو هستند. خاصیت آبدوستی این ترکیب موجب شده تا برای استفاده در تصفیه الیاف فیبر، کاغذ، چسب، چرم، جوهر چاپ و سلفون ایده آل باشد.

 

2- صنعتی 

هسته اصلی فرآیندهای تصفیه، سیستم های تبخیر و سانتریفیوژ میباشند. در فرآیند تصفیه، مونو اتیلن گلایکول عمل دهیدراسیون و حذف مواد جامد ناخواسته را به گونه ای ایده آل انجام می دهد که موجب می شود خطوط لوله در برابر یخ زدگی و خوردگی محافظت شوند. برای خطوط انتقال گاز طبیعی در زیر سطح دریا وجود سرما، حضور آب نمکی و امکان خوردگی، شرایط دشواری را ایجاد می کند. بدین منظور قبل از انتقال برای اطمینان از حمل و نقل داخل لوله ها، مونو اتیلن گلایکول به همراه مواد دیگری به گاز طبیعی اضافه می شود .البته به منظور تداوم داشتن شرایط خوردگی، لازم است MEG به طور مداوم در تصفیه گاز مورد استفاده قرار گیرد. 

 

3- ضدیخ

 این ترکیب در ضد یخ ها مورد استفاده قرار می­گیرد

 

4- خنک کننده موتور

اتیلن گلایکول به عنوان خنک کننده موتور نیز کاربرد دارد

 

خطرات مونو اتیلن گلیکول در محیط زیست

مخلوط  بخارات مونو اتیلن گلیکول با هوا، در دمای بالاتر از نقطه اشتعال قابل انفجار می باشد 

این ماده در هوا بعد از حدود ده روز تجزیه می شود 

 همچنیــن در آب و خـاک، بعد از چندین روز یا چندیــن هفته تجــزیه می شود 

 

 

جستجو در سایت

برای مشاهده آنالیز و مشخصات فنی محصولات به لینک زی