کلرید روی یا دی کلرید روی یا کره روی، با فرمول شیمیایی ZnCl2 یک نمک یونی ضروری برای سنتز کلسترول، پروتئین و چربی هاست. چهار فرم کریستالی از ZnCl2 و هیدرات های آن تاکنون شناخته شده است، هرچند که فرم بدون آب آن فقط به شکل هگزوگونال وجود دارد. سرد کردن سریع ZnCl2 ذوب شده آن را به صورت به یک ماده شیشه ای در می آورد.

روی نقش مهمی در کارکرد درست سیستم ایمنی بدن دارد. روی برای فعالیت آنزیم ها جهت تقسیم سلولی، رشد سلول و بهبود زخم و همچنین خروج ویتامین A از کبد مورد نیاز است. بر روی قوه چشایی و بویایی تاثیر می گذارد، برای حفظ باروری پروستات مورد نیاز است و در عملکرد انسولین تاثیر گذار است. روی همچنین در متابولیسم کربوهیدرات ها دخیل است. کلرید روی به صورت خوراکی و یا تزریقی به عنوان مکمل غذایی مصرف می شود. محلول کلرید روی یک مایع بی رنگ است. بر روی فلزات اثر خورندگی متوسط دارد و باعث سوزش در چشم، پوست و لایه های مخاطی می شود.

تمامی کلریدهای روی بی رنگ و یا سفید هستند و حلالیت آن ها در آب بسیار بالاست، به همین دلیل باید از محیط های دارای رطوبت همانند اتمسفر در امان باشند. بی بو هستند و در 732 درجه سانتیگراد می جوشد. ZnCl2 کاربردهای زیادی در نساجی و سنتزهای شیمیایی دارد.

ZnCl2 یک نمک یونی است، اگرچه که تعدادی پیوندهای کوالانسی نیز به واسطه نقطه ذوب پایین (275 درجه سانتیگراد) در آن پدیدار شده اند. در محلول آبی، کلرید روی منبع مفیدی از Zn2+ برای تهیه سایر نمک های روی است، برای مثال کربنات روی:

(ZnCl2( aq) + Na2CO3( aq) → ZnCO3( s) + 2 NaCl(aq

 

تولید کلرید روی صنعتی

ZnCl2 بدون آب را می توان از واکنش روی و کلر تولید کرد:

Zn + 2 HCl → ZnCl2 + H2

فرم های هیدراته و محلول در آب به راحتی از ترکیب اسید هیدروکلریک غلیظ و قطعات روی به دست می آیند. اکسید روی و سولفید روی با HCl واکنش می دهند (هیدروژن تولید نمی شود):

(ZnS( s) + 2 HCl( aq) → ZnCl2( aq) + H2S(l

نمونه های تجاری کلرید روی معمولا حاوی مقادیری آب و اکسیدروی هستند. کلرید روی مایع به صورت محلول در آب با  غلظت تقریبی 40 تا 70% تولید می شود.

 

کلرید روی صنعتی

 

کاربردها

 

جوشکاری

ZnCl2 با توجه به قابلیت حل کردن اکسیدهای فلز در زمان ذوب شدن، به عنوان سیم جوش مورد استفاده قرار می گیرد. این سیم جوش به صورت معمول از حل شدن ورقه روی در داخل اسید هیدروکلریک رقیق شده تا زمان متوقف شدن خروج هیدروژن از مایع، ساخته می شود. به دلیل ماهیت خورنده بودن این ماده در موقعیت هایی که امکان پاک کردن کامل اضافات جوش وجود ندارد (مانند کارهای الکترونیکی)، نمیتوان از این سیم جوش استفاده کرد. همچنین در برخی موارد از آن به عنوان ماده ضد انفجار استفاده می کنند.

کنترل بو

در تاسیسات دفع زباله از واکنش روی کلرید با سولفید جهت به حداقل رساندن گاز هیدروژن استفاده می شود.

چاه های نفت و گاز

محلول غلیظ از ZnCl2 و کلسیم کلرید در شرایط چاه عملکرد خوبی از خود نشان می دهد. به علاوه از این ماده در ساخت بازدارنده های خوردگی خاص و شکننده های امولسیون داخلی استفاده می شود.

  آزمایشگاه شیمیایی

در آزمایشگاه کلرید روی به صورت گسترده ای استفاده می شود. ZnCl2 آزمایشگاهی به عنوان کاتالیست در فرآیندهای : سنتز فیشر و همچنین فریدل – کرافت  مورد استفاده قرار می گیرد. هیدروکلریک اسید به تنهایی قدرت کمی برای واکنش با الکل ها دارد، اما ترکیبی از آن با ZnCl2 برای تهیه آلکیل کلرایدها مناسب است.

 

MSDS کلرید روی

MSDS یا برگه اطلاعات ایمنی ماده، برای هر ماده­ ای حاوی اطلاعات پایه­ ای در مورد آن ماده از قبیل نام ماده وتولید کننده آن، ترکیب شیمیایی، خواص فیزیکی و شیمیایی، اثرات آن بر انسان و غیره است.

مهمترین عوارض ZnCl2 شامل: تحریک (پوست و مخاط و چشم)، آب ریزش و سرفه، سردرد و تنگی نفس است. بلعیدن آن مضر است و باعث سوختگی پوست و چشم می شود. به چشم آسیب جدی می زند. ممکن است باعث تحریکات تنفسی شود. برای زندگی موجودات دریایی بسیار مضر با اثرات بلند مدت است.

در صورت استنشاق توسط انسان باید فرد مصدوم را به هوای تازه برد و از داروهای ضد تحریک استفاده کرد. جهت کمک به فرد مصدوم از تنفس دهان به دهان نباید استفاده کرد.

در صورت تماس با پوست  و چشم آن را با آب بشویید. حدود 15 – 20 دقیقه جریان آب را بر روی آن نگهدارید.  برای پوست استفاده از صابون مفید است. 

 

حمل و نگهداری

به دلیل حلالیت بسیار زیاد این ماده در آب باید از رطوبت حفظ شود. از تماس آن با پوست و چشم جلوگیری شود و از تنفس و بلع آن خودداری شود.

نگهداری آن باید در محل خنک، بدون رطوبت، و در محفطه های غیر فلزی باشد. از قرار دادن آن در نزدیکی گرمای زیاد و شعله خودداری شود.

 

 

قیمت کلرید روی:

شما می توانید جهت اطلاع از قیمت این محصول و هم چنین سایر محصولات شیمیایی با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی فعال در زمینه تامین مواد شیمیایی در ارتباط باشید.

خرید کلرید روی:

در حال حاظر موسسه مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور، طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

فروش کلرید روی:

جهت اطلاع از نحوه فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

02177641136

02177649244

02177641217

 

 

 

 منبع

 

 

  • (n.d.). Retrieved December 22, 2018, from https://www.cs.mcgill.ca/~rwest/wikispeedia/wpcd/wp/z/Zinc_chloride.htm
  • ZINC chloride. (n.d.). Retrieved December 22, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Zinc_dichloride#section=Stability
  • International Law & World Order: Westons & Carlsons Basic Documents IV.C.2f-2 Agreement on Government Procurement (without Appendices) (15 April 1994). (n.d.). International Law & World Order: Westons & Carlsons Basic Documents. doi:10.1163/2211-4394_rwilwo_ilwo_ivc2f_2

 


هیدروفلوئوریک اسید

 .

 .

فروش هیدروفلوئوریک اسید


اسید اگزالیک

 .

 .

فروش اسید اگزالیکنیتریت سدیم

 .

 .

فروش نیتریت سدیماستات سدیم

 .

 .

فروش استات سدیمهیدرو سولفید سدیم

 .

 .

فروش هیدرو سولفید سدیمسدیم تری پلی فسفات

 .

 .

فروش سدیم تری پلی فسفاتتری سدیم فسفات

 .

 .

فروش تری سدیم فسفاتسدیم تیوسیانات

 .

 .

فروش سدیم تیوسیاناتدی سدیم فسفات

.

.

فروش دی سدیم فسفاتمونو سدیم فسفات

 .

 .

فروش مونو سدیم فسفاتسدیم هگزا متا فسفات

.

.

فروش سدیم هگزا متا فسفاتسولفات کبالت

.

.

فروش سولفات کبالتسولفات منگنز

.

.

فروش سولفات منگنزسولفات منیزیم

.

.

فروش سولفات منیزیمآب اکسیژنه

.

.

فروش آب اکسیژنهکلسیم کلرید

.

.

فروش کلسیم کلریدمرکاپتوبنزو تیازول

.

.

فروش مرکاپتوبنزوتیازولاسید بوریک

.

.

فروش اسید بوریکاسید فرمیک

.

.

فروش اسید فورمیکاسید سولفامیک

.

.

فروش اسید سولفامیکهیدرو اکسید پتاسیم

.

.

فروش هیدرو اکسید پتاسیمپتاسیم پرمنگنات

.

.

فروش پتاسیم پرمنگناتخاک رنگبر

.

.

فروش خاک رنگبر

کربنات پتاسیم

کربنات پتاسیم

.

.

فروش کربنات پتاسیم

 


نیترات نقره

.

.

فروش نیترات نقره

 


کلرید روی

.

.

 

 

بی کربنات سدیم

بی کربنات سدیم

.

.