اسید فسفریک چیست؟ ماده ای معدنی، اسیدی بی رنگ، بی بو و شامل فسفروس (اتم فسفر) می باشد. این ترکیب شیمیایی یک عامل جداسازی است که متشکل از کاتیون های دو ظرفیتی بسیاری مانند Fe++ ،Cu++ ،Ca و ++Mg می باشد. فسفریک اسید در دندانپزشکی و ارتودنسی به عنوان حلال جهت تمیز کردن و صاف کردن سطوح دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این در استخوان و دندان نقش بسیار مهمی در بسیاری از فرایند های متابولیسمی ایفا می کند. این ترکیب شیمیایی معمولا به صورت محلول اسید فسفریک 85 درصد در دسترس است. همچنین ماده ای خورنده در فلزات و منسوجات است. علاوه بر این کاربری ها، در تولید کود و پاک کننده ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد. اسید فسفریک خوراکی را از افزودن آب به P4O10 می‌سازند.

اسید فسفریک

 

خواص فیزیکی، شیمیایی و مشخصات ظاهری

1- فرمول شیمیایی آن H3PO4  و وزن مولکولی اش 97.99 گرم بر مول است.

2- مایعی بی رنگ و بی بو یا جامد کریستالی شفافی است.

3- دارای نقطه جوش بالاتر از 266 درجه فارنهایت در فشار 760 میلی متر جیوه می باشد.

4- نقطه ذوب این ترکیب، 108 درجه فارنهایت و چگالی اش حدود 1.892 در دمای 77 درجه فارنهایت اندازه گیری شده است.

5- در آب، اتانول انحلال پذیر است. مقدار انحلال پذیری آن در آب در حدود 548 گرم در 100 گرم آب در دمای 20 درجه سانتی گراد تعیین شده است.

6- فشار بخار این اسید در حدود 0.03 میلی متر جیوه در 20 درجه سانتی گراد اندازه گیری شده است.

7- این اسید اشتعال زا نیست و نقطه خود سوزی ندارد.

8- ویسکوزیته آن حدود 3.86 میلی پاسکال ثانیه در محلول 40 درصد و دمای 20 درجه سانتی گراد گزارش شده است.

9- PH این محصول نیز 1.5 می باشد.

ساختار شیمیایی

ساختار شیمیایی این ماده به صورت زیر می باشد.

 

اسید فسفریک

 

روش تهیه و تولید:

اتم فسفر با قرار گرفتن در جریان هوای گرم با به فسفر پنتوکساید تبدیل می شود. سپس پنتوکساید با آب واکنش می دهد و به فرم فسفریک اسید تبدیل می گردد. تبدیل اتم فسفر به پنتوکساید در حالی اتفاق می افتد که تقطیر این ماده در شرایط عملیاتی در فاز بخار صورت می گیرد.

کاربرد ها و مصارف

فسفریک اسید صنعتی مصارف مختلفی دارد که به طور کلی می توان آن ها را اینگونه بر شمرد. البته این ارقام و درصد ها تقریبی است و بعد از مدتی دچار تغییر می گردد اما به طور کلی می شود به آن ها استناد کرد. کاربرد اسید فسفریک در کشاورزی (کود اسید فسفریک) را می توان از مهمترین مصارف این ماده دانست. بر این اساس 75 درصد تولیدی این ماده به عنوان کود مورد استفاده قرار می گیرد، 8 درصد در تولیدات بذر های شیمیایی، 11 درصد در مواد مورد استفاده در تصفیه آب ،2.5 درصد در صنایع غذایی، 1درصد به عنوان اسید در پاکسازی سطوح فلزی و 2.5 درصد باقی مانده در تولید عوامل مهار آتش، ضد یخ ها و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. در مصارف غیر صنعتی آن نیز می توان به کاربرد آن ها در ساخت مواد مراقبتی از مبلمان منازل، استفاده در باتری ها، محصولات سوختی و مشتقات آن ها، محصولات ظرفشویی، بسته بندی محصولات غذایی، استفاده در صنایع و محصولات مراقبتی خودرو، محصولات مصرف شخصی، صنعت رنگ و محصولات پوششی و غیره اشاره کرد.

 

اسید فسفریک 

 

مضرات اسید فسفریک

این اسید، ماده ای خورنده است و تماس آن با چشم ها می تواند باعث سوزش و تحریک چشم ها گردد. استنشاق آن نیز می تواند موجب سوزش بینی، گلو و شش ها و متعاقب آن باعث ایجاد سرفه گردد. قرار گرفتن طولانی در معرض این ترکیب خورنده شیمیایی نیز می تواند موجب خشکی پوست شود. در صورت استنشاق این ماده می بایست فرد مورد نظر را در معرض هوای تازه قرار داد. اگر با پوست تماس پیدا کرد می بایست آن را با مقدار زیادی آب شستشو داد و از پوست جدا کرد. د صورت بلعیدن آن نیز باید دهان را شستشو داد و فرد را وادار به استفراغ نکرد. در همه این موارد باید به نکات پزشکی در این زمینه رجوع شود.

بازار مصرف

طبق آمار دپارتمان اجتماعی و اقتصادی سازمان ملل انتظار می رود تا سال 2050 جمعیت کره زمین به 9.7 میلیارد نفر برسد. با افزایش جمعیت تقاضا برای غذا، که در آن مواد اولیه محصولات غذایی به کود شیمیایی وابسته هستند، افزایش یافته است. پیش بینی می گردد که رشد نرخ تقاضا برای فسفریک اسید از سال 2018 تا سال 2024 به 3.5 درصد برسد.

قیمت اسید فسفریک:

شما می توانید جهت اطلاع از قیمت این محصول و هم چنین سایر محصولات شیمیایی با مشاوران ما در موسسه ی مبتکران شیمی فعال در زمینه ی تامین مواد شیمیایی در ارتباط باشید.

خرید اسید فسفریک:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

فروش اسید فسفریک:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

شماره تماس: 02177657131

 

منابع:

Global Phosphoric Acid Market Outlook to 2024: Analysis by Application and Region - ResearchAndMarkets.com. (2018, July 16). Retrieved November 14, 2018, from https://www.businesswire.com/news/home/20180716005271/en/Global-Phosphoric-Acid-Market-Outlook-2024-Analysis

https://www.nj.gov/health/eoh/rtkweb/documents/fs/1516.pdf

Phosphoric acid. (n.d.). Retrieved November 14, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Phosphoric_acid#section=Top