1- تری اتانول آمین

1-1- تری اتانول آمین چیست؟

تری اتانول آمین یک آمین نوع سوم است که محصول جانبی دو ماده سمی به نام اتیلن اکساید و آمونیاک می باشد. این ماده نیز مانند دی اتانول آمین، خصوصیات الکل ها و آمین ها را توامان داراست. نام اختصاری ترکیب مذکور که بیشتر به این نام شناخته می شود، TEA است. TEA همچنین ممکن است به عنوان یک آنتی اکسیدان در مقابل خود اکسیده شدن چربی های حیوانات و سبزیجات عمل کند. موارد استفاده مختلفی دارد که مهمترین آنها متعادل کردن PH محصولات است. رد پای TEA  را می توان در حدود 40 درصد اقلام آرایشی و زیبایی موجود در بازار پیدا کرد.

 

تری اتانول آمین

 

2- خواص فیزیکی و شیمیایی تری اتانول آمین

2-1- دارای وزن مولکولی 149.16 گرم بر لیتر است.

2-2- مایعی ویسکوز و بدون رنگ است. مانند دی اتانول آمین، بویی شبیه به آمونیاک دارد.

2-3- دارای نقطه جوش 635.7 درجه فارنهایت در فشار 760میلی متر جیوه است.

2-4- نقطه ی ذوب آن 70.9 و نقطه فلش آن 365 درجه فارنهایت است.

2-5- حلالیت آن در آب در حدود 100 میلی گرم بر میلی لیتر است.

2-6- چگالی TEA، 1.13 در دمای 68 درجه ی فارنهایت است.

2-7- دارای فشار بخار کمتر از 0.01 میلی متر جیوه در دمای 25 درجه سانتی گراد است.

3- فرآیند تولید TEA

این آمین همانند سایر آمین ها از واکنش بین اتیلن اکساید و آمونیاک به دست می آید. البته شتاب واکنش در حضور آب بیشتر خواهد بود. در فرآیند های معمول، واکنش در فاز مایع انجام می گیرد و فشار راکتور نیز به اندازه کافی بالاست تا از تبخیر آمونیاک و اتیلن در دمای واکنش جلوگیری به عمل بیاید. در پروسه های متداول، غلظت آمونیاک در آب باید بین 50 تا 100 درصد باشد. همچنین فشار عملیاتی تا 16 مگاپاسکال و دمای راکتور نیز باید تا 150 درجه سانتی گراد باشد.

4- کاربرد تری اتانول آمین

4-1- استفاده به عنوان جاذب در پالایشگاه های گازی جهت حذف گازهای اسیدی

4-2- کاربرد ویژه در مواد شیمیایی کشاورزی

4-3- مورد استفاده به عنوان بازدارندگی از خوردگی به ویژه در فلزات

4-4- استفاده در صنعت رنگ و پولیش

4-5- حلال در صنایع شیمیایی

4-6- متعادل کننده PH  محصولات

4-7- استفاده به عنوان تنظیم کننده برای محصولاتی هم چون کرم ضد آفتاب و لوسیون ها و پاک کننده های مایع البسه

 

5- مخاطرات استفاده از تری اتانول آمین

5-1-TEA  اگر در غلظت های بالای 5 درصد وزنی باشد ممکن است باعث سوزش و تحریک پوست گردد. اما در غلظت های کمتر از آن این علایم روی پوست وجود نخواهد داشت.

5-2- به عنوان عامل ایجاد آلرژی، اگزما و سوزش پوستی کارگران در معرض با این ماده بوده است.

5-3- در بررسی حدود 1357 بیمار مظنون به اگزما، مشخص شد عامل بیماری 41 مورد از 1357 نفر تماس با TEA  بوده است.

 

6- اقدامات ضروری و کمک های اولیه در هنگام آلودگی ناشی از تری اتانول آمین

6-1- اطمینان حاصل کنید که عملیات دفع سم یا سم زدایی مناسب انجام شده است.

6-2- بلا فاصله چشم های شخص آلوده را به آرامی شستشو دهید.

6-3- بیمار را در وضعیت آرام نگه دارید و مراقب باشید که دمای بدن بیمار حفظ گردد.

7- بازار جهانی TEA

در جدید ترین مطالعه ای که توسط KD Market تحت عنوان بازار جهانی TEA  منتشر شده است ابزار منحصر بفردی در جهت ارزیابی بازار این ماده در اختیار عموم قرار می دهد. در این مقاله که جدیدا منتشر شده است، بیان می گردد که میزان رشد تقاضای TEA تا سال 2023 شاهد رشدی 5.3 درصدی باشد. از بازار های مطرح این ماده در سراسر جهان می توان به بازار کشور های آمریکای شمالی، اروپا، آسیا پاسفیک ( به ویژه چین)، آمریکای لاتین ، آفریقا و خاور میانه اشاره کرد. همچنین این مقاله اطلاعاتی را در صادرات و واردات این محصول در بازه های زمانی مختلف را در اختیار خواننده قرار می دهد.

قیمت تری اتانول آمین:

 شما می توانید جهت اطلاع از قیمت این محصول و هم چنین سایر محصولات شیمیایی با مشاوران ما در موسسه ی مبتکران شیمی فعال در زمینه ی تامین مواد شیمیایی در ارتباط باشید.

خرید تری اتانول آمین:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

فروش تری اتانول آمین:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید. 

شماره تماس: 02177657131

 گردآورنده: میثم حسین زاده

منابع:

Trolamine. (n.d.). Retrieved October 17, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/triethanolamine#section=Interactions

The Dangers of Triethanolamine. (2017, October 02). Retrieved October 17, 2018, from https://naturaveda.com/education/12-toxic-and-carcinogenic-compounds-found-in-beauty-and-skin-care-products/the-dangers-of-triethanolamine/

Global Triethanolamine Market is Estimated to Grow at a CAGR of 5.3% during the Forecast Period 2018-2023. (n.d.). Retrieved October 17, 2018, from https://www.utilitydive.com/press-release/20181001-global-triethanolamine-market-is-estimated-to-grow-at-a-cagr-of-53-during/