فرایند تولید آمونیاک:

برای تولید آمونیاک چندین لایسنس طراحی وجود دارد. یکی از این طراحی ها, طراحی شرکت linde است که با نام linde ammonia concept (LAC) شناخته می شود. در این فرایند آمونیاک را از هیدروکربن های سبک تولید می کنند و از یک روش نسبتا ساده برای تولید آن استفاده می کند. این فرایند به دلیل بهره مندی از واحدهای مدرن هیدروژن, واحد استاندارد نیتروژن و استفاده از یک چرخه سنتز آمونیاک خوب, دارای بازده بالایی است.

به جزء چین که آمینیاک را به طور عمده طی فرایند گسیفیکیشن از زغال سنگ تولیدی می کند, در سایر نقاط جهان عموما از گاز طبیعی به عنوان خوراک واحدهای تولید آمونیاک استفاده می شود.

در شکل زیر شمایی کلی از PFD این فرایند را مشاهده می کنید. شرح این طراحی بدین صورت است که, خوراک هیدروکربنی ابتدا پیش گرم و دیسولفوره می شود (1). استیم مورد استفاده در فرایند از گرمای حاصله از کندانس شدن جریان فرایندی در داخل شیفت- راکتور همدما تولید می شود. این استیم با جریان استیم دیگری با نسبت 2.7 ترکیب می شود. جریان خوراک ریفرمر نیز پیش گرم می شود (2). جریان خورجی از ریفرمر (3) دارای دمایی در حدود 850 درجه سانتی گراد است. گاز ریفرم شده تا دمای 250 درجه سانتی گراد خنک می شود. گرمای حاصل از کاهش دمای این جریان از 850 به 250 صرف تولید بخار می شود (4). واکنش Co shift در یک مرحله از شیفت – راکتور همدما انجام می شود (5). بعد از انجام مراحل بازیابی گرما, آخرین مرحله خنک سازی و جداسازی جریان کندانس شده (6) انجام می گیرد و سپس گاز به واحد جذب pressure swing فرستاده می شود (7). جاذب را نیز با استفاده از تکنیک کاهش فشار مرحله به مرحله بازیابی می کنند.

 

 

در این فرایند نیتروژن نیز در یک cold box با استفاده از تکنیک جداسازی هوا در دمای پایین تولید می شود. (10) هوا پیش از ورود به cold box فیتر, خالص و فشرده می شود.  نیتروژن خالص تولیدی نیز فشرده شده و با جریان هیدروژن ترکیب می شود تا یک جریان گاز سنتز برای آمونیاک ایجاد شود. این گاز سنتز نیز تا فشار عملیاتی تولید آمونیاک با استفاده از کمپرسر (11) فشرده می شود. در این قسمت گاز واکنش نداده در چرخه آمونیاک هم بازیابی می شود.

این چرخه آمونیاک بر اساس تکنیک کانورتر سه بستری محوری شعاعی همراه با مبدل های داخلی (13) استوار است و دارای بازده بالایی است. گرمای حاصل از واکنش آمونیاک نیز به منظور تولید استیم فشار بالا و یا پیش گرم کردن خوراک گازی ورودی, مورد استفاده قرار می گیرد (14). گاز واکنش نداده نیز بازیابی می شود و کمپرسور گاز سنتز برگشت داده می شود (11). آمونیاک تولیدی نیز تا دمای 33- درجه سانتی گراد سرد می شود تا به حالت مایع در بیاید و بتوان آن را ذخیره و انبار کرد. واحدهای یوتیلیتی در این طراحی بر اساس سیستم تولید توان هستند که به منظور تولید جریان استیم فشار بالا , واحد خالص سازی BFW (18) و واحد سرد سازی مورد استفاده قرار می گیرند.

اقتصاد: انجام یک سری ساده سازی های کلی بر روی فرایند دارای فواید مهمی است که از آن جمله می توان به این موارد اشاره کرد: کاهش هزینه های سرمایه گذاری اولیه , تعمیر و نگه داری و هم چنین هزینه های مربوط به جایگزینی کاتالیست.  میزان مصرف انرژی واحد تولید آمونیاک بسته به نوع طراحی و موقعیت قرار گیری واحد متغیر است اما می توان به صورت تخمینی این میزان را چیزی در حدود 7 گیگا کالری به ازای هر تن آمونیاک تولیدی بیان کرد.

رفته رفته تمایل به استفاده از نفتا و سوخت ها به عنوان خوراک واحدهای تولید آمونیاک در حال کاهش است و واحدهای جدیدی که در حال ساخت هستند تمایل به استفاده از گاز طبیعی به عنوان خوراک خود دارند. پیش بینی می شود طی پنج سال آینده 97% از واحدها تولید آمونیاک که ساخته می شوند, خوراکشان گاز طبیعی خواهد بود.  ساخت واحدهای آمونیاک پرهزینه است و هزینه اولیه ساخت آنها می تواند تا به بیش از 1 میلیارد دلار برسد, هم چنین زمان ساخت آنها نیز بالاست و بیش از 3 سال ساخت آن طول می کشد.

این مقاله در ارتباط با آمونیاک چیست , آمونیاک خون چیست , آمونیاک در ادرار , آمونیاک مایع , آمونیاک خانگی و آمونیاک خوراکی می باشد.

منبع:

 

“A Combination of Proven Technologies,” Nitrogen, March–April 1994”

 

قیمت آمونیاک:

 شما می توانید جهت اطلاع از قیمت این محصول و هم چنین سایر محصولات شیمیایی با مشاوران ما در موسسه ی مبتکران شیمی فعال در زمینه ی تامین مواد شیمیایی در ارتباط باشید.

 

خرید آمونیاک:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعت بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

 

فروش آمونیاک:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

تلفن : 02177657131