بازار جهانی آمونیاک:

در حال حاضر آمونیاک بخش اصلی صنایع نیتروژنی در سراسر جهان محسوب می شود و مصرف آمونیاک به منظور تولید کودهای نیتروژنی بیش از 80% از بازار آن را تشکیل می دهد. کودهای نیتروژنی پرمصرف ترین نوع کودشیمیایی در سراسرجهان است و تخمین زده می شود که نزدیک به 60% از کل کودهای شیمیایی تولیدی, کودهای نیتروژنی ( ازته ) هستند. به جزء چین که آمینیاک را به طور عمده طی فرایند گسیفیکیشن از زغال سنگ تولیدی می کند, در سایر نقاط جهان عموما از گاز طبیعی به عنوان خوراک واحدهای تولید آمونیاک استفاده می شود.

در نمودار زیر میزان مصرف جهانی آمونیاک را در مناطق مختلف جهان مشاهده می کنید.

 

آمونیاک

 

آمونیاک پیش از آن که به خاک اضافه شود عموما به شکل کودهای شیمیایی پایین دست خود در می آید. این محصولات عبارتند از, اوره , آمونیوم نیتراک , آمونیوم سولفات , آمونیوم فسفات و محلول های نیتروژنی. پیش بینی می شود میزان مصرف آمونیاک هم در صنایع کود شیمیایی و هم در سایر صنایع شیمیایی طی سال های آینده افزایش خواهد یافت اما رشد این میزان مصرف در سایر صنایع شیمیایی نسبت به واحد های تولید کود اندکی بیشتر خواهد بود. هم چنین از آمونیاک به منظور تولید آمونیوم نیترات که ماده ی اصلی تولید مواد منفجره است استفاده می شود. و یا برای تولید اکریلونیتریل ها برای تولید فیبرها و پلاستیک های کریلیک , هگزادیمتیلن آمین , ایزوسیانات به منظور تولید پلی اورتان و هم چنین طیف گسترده ی دیگری از محصولات آمینی و نیتریلی مورد استفاده قرار می گیرد.

بازار جهانی آمونیاک به دلیل آن که در مناطق دارای مخازن عظیم گازی دارای محدودیت چندانی برای تامین خوراک آن وجود نداشته است, طی دو سال گذشته دارای بازار ثابتی بوده است. در سال گذشته چین با افزایش شدید قیمت زغال سنگ مواجه شد و همین امر بر روی بازار صادراتی ان تاثیر گذاشت به طوری که میزان تولید جهانی آمونیاک در سال 2016 نسبت به سال پیش از آن یعنی 2015 اندکی کاهش داشته است. اما با آن که میانگین تولید جهانی کاهش یافته است اما در مناطق خاورمیانه و ایالات متحده با افزایش تولید روبه رو بوده ایم. در حال حاضر به دلیل اقتصاد ضعیف حاکم بر جهان, تقاضا برای کودهای نیتروژنی چندان رشدی نداشته است. وجود قیمت های پایین برای محصولات غذایی , افزایش رقابت و نوسانات قیمت انرژی نیز به این امر دامن زده است. از این جهت قیمت جهانی کودهای شیمیایی در سال 2017 با کاهش مواجه بوده است که تاثیر چشمگیری بر روی میزان درآمد واحدهای تولید کودهای شیمیایی داشته است.

رفته رفته تمایل به استفاده از نفتا و سوخت ها به عنوان خوراک واحدهای تولید آمونیاک در حال کاهش است و در واحدهای جدیدی که در ساخت هستند تمایل به استفاده از گاز طبیعی به عنوان خوراک خود دارند. پیش بینی می شود طی پنج سال آینده 97% از واحدها تولید آمونیاک که ساخته می شوند, خوراکشان گاز طبیعی خواهد بود.  ساخت واحدهای آمونیاک پرهزینه است و هزینه اولیه ساخت آنها می تواند تا به بیش از 1 میلیارد دلار برسد, هم چنین زمان ساخت آنها نیز بالاست و بیش از 3 سال ساخت آن طول می کشد.

در طی سال های 2011 تا 2016 میزان مصرف جهانی آمونیاک سالانه 2% افزایش داشته است, در طی سال های 2017 تا 2021 پیش بینی می شود که این رشد اندکی کاهش یافته و به 1.8% در سال برسد. هم چنین تعادل عرضه/تقاضای آمونیاک در سال های آینده اندکی به خواهد خورد و با وارد تولید شدن واحدهای در حال ساخت, بازار با اندکی عرضه مازاد مواجه خواهد شد. در سال های آینده ظرفیت تولید آمونیاک در مناطقی افزایش خواهد یافت که به منابع گاز طبیعی ارزان قیمت دسترسی دارند.

 

منابع:

 

[1] Ammonia. (n.d.). Retrieved October 3, 2018, from https://ihsmarkit.com/products/ammonia-chemical-economics-handbook.html 

 

این مقاله در مورد آمونیاک چیست , آمونیاک خون چیست , آمونیاک در ادرار , آمونیاک مایع , آمونیاک خانگی و آمونیاک خوراکی می باشد.

 

قیمت آمونیاک:

 شما می توانید جهت اطلاع از قیمت این محصول و هم چنین سایر محصولات شیمیایی با مشاوران ما در موسسه ی مبتکران شیمی فعال در زمینه ی تامین مواد شیمیایی در ارتباط باشید.

 

خرید آمونیاک:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعت بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

 

فروش آمونیاک:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

تلفن : 02177657131