آشنایی با آمونیاک:

 

آمونیاک یک گاز بی رنگ و با بوی خاص است که به عنوان یک ماده مبنایی در صنایع شیمیایی محسوب می شود و در واقع یک جزء کلیدی در طیف گسترده ای از محصولاتی است که مردم همه روزه با آنها سر و کار داردند. آمونیاک به طور طبیعی در طبیعت وجود دارد. در هوا, خاک, آب , گیاهان , حیوانات و یا حتی بدن انسان. آمونیاک در بدن انسان زمانی که مواد غذایی حاوی پروتئین به آمینو اسیدها و آمونیاک تجزیه می شود, تولید می شود و سپس این آمونیاک تولیدی به اوره تبدیل می شود.

آمونیوم هیدروکسید که عموما در مصارف خانگی با نام آمونیک شناخته می شود یک جزء تشکیل دهنده ی بسیاری از مواد شوینده ی خانگی است که ما هر روز با انها سروکار داریم. آمونیاک توانایی پاک کردن بسیاری از سطوح را در کاربری های خانگی دارد. از لوله ها و سینک و دستشویی گرفته تا آشپیزخانه , حمام و سطح کاشی و سنگ. آمونیاک هم چنین توانایی پاک کردن لکه های چربی و یا روغن های گیاهی را دارا می باشد. مانند مانند روغن های پخت و پز و یا نوشیدنی های الکل دار. چون آمونیاک سریعا تبخیر می شود معمولا از آن در تولید شیشه پاک ها به منظور جلوگیری از ایجاد لکه بر روی شیشه, استفاده می کنند.

آمونیاک هم چنین ماده ی اساس تشکیل هنده کودهای آمونیوم نیترات است که موجب آزاد شدن نیتروژن درون خام می شوند. نیتروژن یکی از مواد غذایی اصلی گیاهان است. بیش از60% از آمونیاک تولیدی در سراسر جهان در واحدهای تولید کودشیمیایی به مصرف می رسد. برای تولید محصولات با کیفیت کشاورزان نیازمند استفاده از کودهایی شیمیایی هستند.  

در سایر کاربردهای صنعتی نیز از آمونیاک به عنوان یک سیال مبرد در تجهیزات تهویه متبوع استفاده می شود. آمونیاک توانایی این را دارد که مقدار قابل توجهی از گرمای اطراف خودش را جدب کند. هم چنین از آمونیاک می توان در فرایند تصفیه آب و یا در تولید بسیاری از محصولات مانند پلاستیک ها, مواد منفجره, پارچه , افت کش ما و رنگ کاربرد دارد.

از دیگر کاربردهای آمونیاک می توان به استفاده از آن در ساخت سیستم های ذخیره سازی سرد, تولید لاستیک, صنایع چاپ و کاغذ , منبع نیتروژن و یا در تولید دارو اشاره کرد.

آمونیاک برای اولین بار توسط یک فیزیکدان انگلیسی به نام Joseph Priestley در سال 1774 کشف شد و در سال 1785 نیز ترکیب دقیق دقیق آن توسط یک شیمیدان فرانسوی به نام Claude-Louis Berthollet مشخص شد. روش تجاری ارزان قیمت تولید آمونیاک  Haber-Bosch نام دارد که شامل واکنش مستقیم عنصر هیدروژن با نیتروژن است. استوکیومتری این واکنش به صورت زیر است:

این واکنش نیاز به استفاده از کاتالیست دارد , هم چنین این واکنش در دمای 400 تا 550 درجه سانتی گراد و فشار 100 تا 1000 اتمسفر انجام می شود. در واقع این واکنش تعادلی چون گرماده است در دماهای پایین عملکرد بهتری دارد اما برای رسیدن به مقدار مناسبی از تولید آمونیاک باید در دمای بالا انجام شود. برای انجام این واکنش از چندین کاتالیست می توان استفاده کرد اما معمولا از کاتالیست های برمبنای آهن استفاده می شود حاوی اکسید آهن هستند. اما می توان از منیزیم اکسید روی آلومونیوم اکسید نیز به عنوان کاتالیست استفاده کرد. در آزمایشگاه بهترین روش سنتز آمونیاک, از هیدرولیز نیتریدهای فلزی است.

  

خواص فیزیکی آمونیاک:

آمونیاک یک گاز بی رنگ با بویی تند و خاص است. دمای جوش آن 35- درجه ی سانتی گراد و نقطه ی ذوب آن نیز 77.7- درجه ی سانتی گراد است. گرمای تبخیر آن زیاد و برابر با 23.3 کیلوژول بر مول در نقطه ی جوش آن است. آمونیاک را می توان در بسته بندی های عایق آزمایشگاهی به صورت مایع جابه جا کرد. مولکول آمونیاک دارای یک شکل ساختار مثلثی است با سه اتم هیدروژن است که به یک اتم نیتروژن متصل شده اند. این مولکول یک مولکول قطبی است که به دلیل وجود پیوندهای هیذروژنی قوی در آن به شدت حالت تجمعی دارد.

 

آمونیاک

 

 منابع:

 

[1] Ammonia. (n.d.). Retrieved October 3, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/ammonia#section=Top

[2] Zumdahl, S. S. (2017, November 29). Ammonia. Retrieved October 3, 2018, from https://www.britannica.com/science/ammonia

این مقاله در مورد آمونیاک چیست , آمونیاک خون چیست , آمونیاک در ادرار , آمونیاک مایع , آمونیاک خانگی و آمونیاک خوراکی می باشد.

قیمت آمونیاک:

 شما می توانید جهت اطلاع از قیمت این محصول و هم چنین سایر محصولات شیمیایی با مشاوران ما در موسسه ی مبتکران شیمی فعال در زمینه ی تامین مواد شیمیایی در ارتباط باشید.

 

خرید آمونیاک:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعت بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

 

فروش آمونیاک:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

 تلفن: 02177657131