کاربردهای پتاسیم کلرید

کود شیمیایی

پتاسیم، بعد از نیتروژن و فسفر، سومین ماده ی مغذی ضروری در گیاهان است. اهمیت پتاسیم کلرید در آن است که برخلاف نیتروژن و فسفر که در تولید ساختاری مولکول های بیوشیمیایی مهم نقش دارند،.

پتاسیم در محلول سلولی گیاهان یافت می شود و  سبب تنظیم فشار اسمزی در گیاه می شود. فشار اسمزی در طراوت و پژمردگی گیاه بسیار موثر است و تنظیم آن مانع پلاسیده شدن گیاه می شود. 

پتاسیم  حداقل 60 نوع آنزیم را که در رشد گیاه موثر است، فعال می کند. علاوه بر آن، پتاسیم در عملکرد سلول های استوماتا که در پایین برگ ها قرار داشته و با باز و بسته شدن سبب عبور و فرار  بخار آب و گاز های مازاد می شود. 

میزان پتاسیم در برگ گیاهان 3-5  درصد وزن خشک برگ است و کمبود آن سبب از بین رفتن بافت نوک برگ (تغییر رنگ به زرد و قهوه)، مخصوصا در برگ های قدیمی تر، می شود. 

از دیگر لزومات پتاسیم در کودهای شیمیایی، نقش آن در فرآیند فتوسنتز، انتقال قند ها ، انتقال مواد مغذی به درون سلول، سنتز پروتئبن ها، بازدهی محصول است. 

لازم به ذکر است که، حد بالای پتاسیم در کود سبب کمبود مواد دیگر، از جمله منیزیم و کلسیم می شود که از عناصر ضروری کود های شیمیایی هستند.

 اگر چه کود های پتاسیم بیشتر به صورت نمک ها نیتراته یا سولفاته، پتاسیم نیترات، پتاسیم سولفات، هستند ولی هنوز هم پتاسیم کلرید در کودها موجود است، زیرا قیمت مناسب تذی نسبت به پتاسیم نیترات و پتاسیم سولفات دارد.

 

مصارف دارویی و درمانی

پتاسیم در بدن انسان علاوه بر تاثر بر سلول ها، عملکرد الکتریکی نیز دارد. مصرف پتاسیم کلرید در تامین مواد معدنی خون (الکترولیت)، که حامل بار الکتریکی جزیی  هستند، نقش به سزایی دارد. علاوه بر این، پتاسیم به راحتی، راحت تر از سدیم، از غشا سلول عبور کرده و و ازین طریق فشار اسمزی را تعیین میکند. وقتی پتاسیم سلول را ترک می کند، پتانسیل غشا را تغییر می دهد که منجر به ارسال پالس های عصبی می شود. گرادیان پتانسیل الکتریکی ایجاد شده توسط پمپ سدیم-پتاسیم، سبب انقباض ماهیچه ها شده و ضربان قلب را تنظیم میکند. اثر دیگر این پمپ، جلوگیری از تورم و تلاشی سلول هاست. مصرف پتاسیم کلرید سبب رشد طبیعی بدن و ساختن ماهیچه می شود. 100 میلی لیتر از سرم خونی انسان حاوی 4-5 میلی گرم پتاسیم از 120 گرم پتاسیم موجود در بدن است، حال آنکه گلبول های قرمز حاوی 420 میلی گرم پتاسیم هستند.  

تحقیقات نشان داده است که میزان سدیم بالا و کمبود پتاسیم در بدن، حجم رگ ها را تغییر میدهد که سبب تغییر در فشان خون خواهد شد. در اسن شرایط جایگزین کردن نمک پتاسیم کلرید به جای نمک طعام که همان سدیم کلرید است، سبب نتظیم یون های بدن می شود. نمک پتاسیم کلرید، مانند سدیم کلرید طعم شوری نمک را دارد، فقط در بعضی افراد سبب ایجاد تلخی بسیار کمی در دهان می شود.

علائم کبود پتاسیم در بدن، حالت تهوع و استفراغ، مشکلات کلیوی، مشکلات غده ی آدرنال، مشکلات قندی در اثر فشار خون بالا و مشکلات قلبی می باشند.

از عواقب مصرف پتاسیم کلرید میتوان به گیجی، حس کشیده شدن یا سوزش در بازوها، دست ها و پاها، سنگینی و ضعف پاها، سردی و رنگ پریدگی صورت، درد معده، بی حالی و مدفوع سیاه است. در صورت مشاهده ی این حالات در بدن، سریعا به پزشک کتخصص مراجعه کنید.

 

شوینده ها

صابون، یک سورفاکتانت آنیونی  محلول در آب از نمک های پتاسیم و سدیم اسید های چرب است. در گذشته، بخش قلیایی از خاکستر گیاهان به دست می آمد ولی امروزه صابون ها طی فرآیند های صابونی شدن به دست می آیند. از بخش های مهم فرآیند صابونی شدن، خنثی سازی اسیدهای چرب با یک بخش قلیایی است. وقتی که بخش قلیایی، سدیم هیدروکسید است، صابون سدیم و هنگامی که بخش قلیایی پتاسیم هیدروکسی است، صابون پتاسیم نام دارد. تفوت صابون های سدیم و پتاسیم، حالت صابون، جامد یا مایع بودن، آن است. صابون های پتاسیم معمولا نرم تر هستند و معمولا در مایع صابون های دستی و کرم های اصلاح استفاده می شوند. همانطور که پیشتر ذکر شد، منبع تولید پتاسیم هیدروکسید، پتاسیم کلرید است.

 

گل حفاری

گل حفاری، ترکیبی از آب و خاک رس و افزودنی های دیگر است برای بالا آوردن مواد حفر شده به سطح زمین، خنک کردن و روان کردم مته ی حفاری و کنترل فشار های زیر زمینی. از مواد مختلفی در گل حفاری برای تنظیم وزن مخصوص، سرعت حفاری و غلظت آن، از مواد شیمیایی مختلفی استفاده میشود. گل های پتاسیمی یکی از انواع بسیار راجع در سیستم های حفاری سنگ های نفت زا (shale) ی حساس به آب، به ویژه سنگ های شکننده، هستند. با افزودن پتاسیم کلرید، یون های پتاسیم به سطح گل چسبیده و سبب پایداری سنگ های در معرض مایع حفاری می شوند. یون های پتاسیم، هم چنین، به کنار هم نگه داشتن برش ها و حداقل کردن پراکندگی به ذرات خرد تر کمک می کنند. سدیم کلرید اما، بر خلاف پتاسیم کلرید، نتیجه ی معکوس بر این فرآیند می گذارد. به همین دلیل با استفاده از آب آشامیدنی به جای آب دریا، میزان سدیم کلرید را در سیستم به حداقل می رسانند. میزان یون پتاسیم در روش سانتریفیوژ که از روش های رایج تعیین یون هاست، باید بیشتر از 5000 میلی گرم بر لیتر باشد.

 

کاربردهای دیگر

پتاسیم کلراید، همانطور که از مطالب بالا قابل درک است، کاربردهای بسیار گسترده ای دارد. علاوه بر کاربرد های گفته شده، در صنایع شیشه و سرامیک  های تلوریتی، به منظور شفافیت بیشتر، در تولید رنگ های شیمیایی به عنوان تثبیت کننده ی رنگ ها، افزایش دمای شعله  و هم چنین در آزمایشگاه های مختلفی نیز استفاده می شود.

 

 قیمت کلرید پتاسیم :

موسسه مبتکران شیمی فعال در تامین مواد شیمیایی و ارائه کننده با بهترین کیفیت و مناسبترین قیمت کلرید سدیم را به مشتریان خود عرضه میکند.

 

 خرید کلرید سدیم:

موسسه مبتکران شیمی مفتخر است که توانسته سهم کوچکی در چرخه تامین کالای مورد نیاز تولیدکنندگان عزیز داشته باشد و شما را در زمینه خرید کلرید سدیم مورد نظرتان یاری نماید

 

 فروش کلرید سدیم:

موسسه مبتکران شیمی فعال در زمینه کلرید سدیم  ، این ماده را با بهترین کیفیت و بهترین قیمت به مشتریان ارائه می کند برای آگاهی از آخرین قیمت کلرید سدیم با شماره های زیر تماس حاصل بفرمایید:

 

021-77641136

 

021-77649244                               

 

021-77641217

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر، مشخصات فنی و آنالیز پتاسیم کلرید را مشاهده کنید.