طعم دهنده ها:
طعم دهنده یا چاشنی ها تصور احساسی از مواد غذایی و یا مواد دیگر است و در درجه اول توسط حس های شیمیایی از طعم و بو تعیین می شوند. عطر و چاشنی غذا را می توان با انواع طبیعی یا مصنوعی طعم دهنده که بر این حس ها تاثیر می گذارد، تغییر داد. چاشنی به عنوان ماده ای است که طعم و بوی ماده دیگری را تغییر می دهد و موجب تغییر ویژگی های محلول می شود. از سه احساس شیمیایی، بو عامل اصلی عطر مواد غذایی است.

طعم دهنده

 

 پنج طعم اولیه عبارتست از: شیرین، ترش، تلخ، شور و امامی (طعم دار) به طور جهانی شناخته شده است. تعداد بوی های غذا بی حد و حصر است بنابراین عطر غذا می تواند به راحتی با تغییر بوی آن تغییر یابد و مزه آن مشابه باشد. این در ژله های مصنوعی چاشنی دار، نوشابه های نوشیدنی و آب نبات ها استفاده می شود. مزه مواد غذایی تولید شده به طور معمول توسط طعم دهنده ها ایجاد می شود.

اگر چه اصطلاحات چاشنی ها در زبان مشترك، احساسات شیمیایی ترکیبی از مزه و بو را بیان می كنند، اصطلاحات مشابهی در صنعت عطر و مزه دهنده برای اشاره به مواد شیمیایی خوراكی مانند طعم دهنده ماهی و طعم دهنده چای و عصاره هایی كه عطر و مزه غذا و محصولات غذایی را از طریق حس بویایی عوض می کند. با توجه به هزینه های بالا یا عدم دسترسی عصاره های مزه طبیعی، اکثر چاشنی دهنده های تجاری، دارای طبیعت یکسان هستند. به این معنی که آنها معادل شیمیایی مزه های طبیعی هستند، اما به جای استخراج مواد اولیه از آنها، مواد شیمیایی سنتز می شود. شناسایی اجزای غذای طبیعی، به عنوان مثال، تمشک، ممکن است با استفاده از تکنیک هایی مانند تکنیک های فضایی انجام شود، بنابراین مزه ها می توانند مزه های متفاوتی را با استفاده از چندین ماده شیمیایی موجود ایجاد کنند. چاشنی ها برای تغییر مزه مواد غذایی طبیعی مانند گوشت و سبزیجات و یا ایجاد عطر و مزه در محصولات غذایی مورد استفاده قرار می گیرد.

اکثر مزه های مصنوعی، مخلوطی خاص و اغلب پیچیده از ترکیبات عطر و چاشنی منحصر به فرد طبیعی هستند. این مخلوط ها بوسیله چاشنی ها تهیه می شود تا یک محصول غذایی را به چاشنی منحصر به فرد در عین حفظ انطباق عطر و چاشنی بین دسته های مختلف محصول تبدیل کنند. لیست عوامل معطر طعم دهنده شامل هزاران ترکیب مولکولی است و  اغلب می توانند با هم ترکیب شوند تا بسیاری از چاشنی های معمول را تولید کنند. بسیاری از چاشنی ها شامل استرها هستند که اغلب به عنوان شیرین یا میوه ای توصیف می شوند.ترکیبات مورد استفاده برای تولید چاشنی های مصنوعی، با آنهایی است که به طور طبیعی ظاهر می شوند تقریبا یکسان است.

 چاشنی های طبیعی، در مقابل، ممکن است حاوی ناخالصی باشد، در حالی که انواع مصنوعی معمولا خالص هستند و قبل از اینکه برای مصرف فروخته شوند، آزمایش بیشتری انجام می شود.

بر خلاف بوییدن که در اثر استنشاق اتفاق می افتد، حساسیت چاشنی ها در دهان در مرحله تنفس اتفاق می افتد و به وسیله فرد درک می شود. به بیان دیگر، بوی غذا بسته به اینکه بوی آن قبل یا بعد از وارد شدن دهانش بوجود آمده متفاوت است. از متدوال ترین چاشنی ها می توان به طعم دهنده عرق کشمش و طعم دهنده مرغ اشاره کرد.

برای اطلاع از قیمت خرید و فروش طعم دهنده ها با ما در ارتباط باشید.

تلفن تماس:021 77641217