سیترات پتاسیم چیست؟ چه کاربرد هایی دارد و عوارض آن کدام اند. این ماده به دلیل دارا بودن پتاسیم برای درمان سنگ کلیه مورد استفاده قرار می گیرد و هم به صورت طبیعی و هم به صورت قرص، پودر و... برای درمان توصیه می گردد. جهت آشنایی با این ماده ی شیمیایی ، مقدار مصرف این دارو و بهترین زمان مصرف آن در اشکال دارویی متن زیر را مطالعه نمایید:

پتاسیم سیترات ترکیبی از نمک پتاسیم و سیتریک اسید است.

K در چه موادی موجود می باشد؟

پتاسیم عنصری معدنی و ضروری است که در بسیاری از مواد غذایی دارای فیبر، مانند سبزی ها، میوه ها ، آجیل و حبوبات یافت می شود.

این ترکیب به عنوان افزودنی در مواد غذایی استفاده می شود و می تواند موجب بهبود ضربان قلب و سلامت استخوان ها شود و به موقعیت سنگ کلیه نیز کمک نماید.

 

اگر فردی در رژیم غذایی روزانه خود از گیاهان زیادی استفاده نماید شانس زیادی برای دریافت پتاسیم کافی دارد اما اگر رژیم غذایی شامل غذاهای فراوری شده باشد شانس فرد برای دریافت پتاسیم مورد نیاز کم می شود.

برخلاف سایر مواد مغذی ضروری ( مانند کلسیم ، ویتامینD، و ویتامین B) ، پتاسیم در مواد غذایی به صورت غنی شده موجود نمی باشد زیرا موجب افزایش سریع فشار خون می گردد.

گرچه وقتی K از منابع طبیعی وارد بدن می شود به دلیل وجود فیبر همراه با پتاسیم ، فیبر موجود جذب می گردد و باعث میشود که پتاسیم به درستی نقش خود را در بدن ایفا کند.

در فرم مکمل یا دارو، K با مولکول های دیگر مانند کربنات، کلرید یا هیدروکسید ترکیب می شود تا نمک ایجاد شود.

پتاسیم که به اسید سیتریک متصل است، Potassium citrate را تشکیل می دهد.

 

نقش پتاسیم سیترات:

 

K در بدن اهمیت و نقش بسزایی را ایفا میکند ولی اغلب به عنوان یک الکترولیت عمل میکند که به کنترل عضلات و عملکرد عصبی کمک میکند.

پتاسیم نیز برای سلامت قلب، عملکرد ادراری، تعادل اسید-باز، دستگاه گوارش و واکنش های مختلف آنزیمی حیاتی است. به دلیل این نقشها، می توان آن را برای درمان بسیاری از شرایط بیماری زا مورد استفاده قرار داد. پتاسیم سیترات به طور خاص باعث ایجاد عوارض قلیایی در بدن می شود و باعث می شود سطوح pH ادرار را متعادل سازد.

 

تاثیرات پتاسیم سیترات برروی سلامت بدن:

 این ماده بر روی سلامتی تاثیرات مثبت زیادی دارد که در ادامه به آن ها بیشتر می پردازیم.

1- تاثیر محصول فوق بر روی سنگ کلیه:

Potassium citrate اغلب برای بهبود سنگ کلیه استفاده میشود.

این ماده به طور خاص به حذف پروتونها یا بارهای مثبت اتم ها کمک می کند که اسیدیته را در ادرار کاهش می دهد.

علاوه بر این، ماده ی فوق می تواند نمک های تشکیل دهنده سنگ مانند اگزالات کلسیم، فسفات کلسیم و اسید اوریک را در مثانه کریستالیزه کند

بلورزدایی به دلیل دو مکانیسم Potassium citrate اتفاق می افتد. و همین امر باعث افزایش pH ادرار می شود و آن را قلیایی می کند. علاوه بر این باعث افزایش میزان سیترات ادرار می شود و در نتیجه خطر ایجاد سنگ را کاهش می دهد.

مطالعات نشان می دهد که استفاده از سیترات پتاسیم، تشکیل سنگ و بازگشت آنرا کاهش می دهد.

به طور کلی، حفظ تعادل اسیدی در مثانه، مانع از تشکیل انواع سنگ های کلیه میشود .

بررسی های اخیر نشان میدهد که پتاسیم سیترات موجب کاهش تعداد دفعات سنگ کلسیم کلیوی ادرار کودکان میشود. 

 

سیترات پتاسیم و سکته مغزی:

 

اثر پتاسیم بر فشار خون و ضربان قلب موجب کاهش خطر سکته مغزی میشود.

یک تحقیق نشان میدهد که افزایش هر 390 میلی گرم K در رژیم غذایی باعث کاهش 40 درصدی مرگ و میر ناشی از سکته مغزی میشود

این یافته نشان داد که مصرف K باعث کاهش فشارخون در افراد مبتلا به فشارخون می شود و خطر سکته را کاهش می دهد.

 

پتاسیم سیترات و سلامت استخوان ها :

 

هنگامی که خون بدن حالت اسیدی پیدا می کند (اغلب بدلیل نداشتن رژیم مناسب ) بدن برای تعادل سازی خون کلسیم را از استخوان ها جذب میکند تا از شدت اسیدیته کم کند و خون را قلیایی کند.

بنابراین، حفظ تعادل PH مناسب برای سلامت استخوان، حتی اگر کلسیم مصرفی مناسب باشد، از اهمیت خاصی برخوردار است.

در مطالعه ای که بر روی 52 فرد بزرگسال صورت پذیرفت دانشمندان دریافتند که مقدار کلسیم دریافتی در روز اگر 3519 میلی گرم در روز باشد موجب بهبود تعادل کلسیم در بدن میشود و از استخوان ها محافظت میکند.

در مطالعه دیگری که تراکم استخوانی (BMD) افراد سالم را بررسی می کرد نشان داد که مقدار سیترات پتاسیم موجود در بدن این افراد در 1سال 2345 میلی گرم افزایش پیدا کرده است.آن ها همچنین مکمل های کلسیم و ویتامین Dدریافت کردند که این دو ویتامین نیز میتوانند نقش بسزایی در تعادل کلسیم بدن داشته باشند.

در زنان سالم یائسه بعد از گذشت 2سال استفاده از سدیم سیترات در کاهش تراکم استخوانی و یا افزایش BMD تاثیری ندارد.

این نتایج در مقایسه با شواهدی که در یک مطالعه آزمایشگاهی یافت می شود، نشان می دهد که سیترات پتاسیم می تواند از پیشرفت پوکی استخوان (BMD پایین) جلوگیری کند

 

چه موقع از این دارو استفاده نکنیم؟

اگر از بیماری زخم معده رنج می برید، سطح K خونتان بالا می باشد،کمبود آب بدن،  مشکلات کلیوی، عفونت های دستگاه ادراری و یا دیابت کنترل نشده دارید، مصرف این دارو برای شما توصیه نمی گردد و حتما باید پیش از مصرف آن با پزشک خود مشورت نمایید.

در صورت بروز مشکل در مری، معده و یا روده برای هضم و یا بلع نباید از این قرص استفاده کنید.

حتما قرص مذکور را به طور کامل ببلعید و از جویدن و شکستن آن به دلیل آزاد شدن یکباره ی غلطت زیادی از این ماده پرهیز نمایید. مکیدن این قرص نیز می تواند تحریک گلو و دهان را در پی داشته باشد.

حداقل 30 دقیقه پس از مصرف این دارو از دراز کشیدن خودداری کنید.

بهترین زمان مصرف این ماده همراه با غذا و یا میان وعده  و یا حداکثر 30 دقیقه پس از مصرف غذا می باشد.

ممکن است پزشک شما عملکرد پتاسیم موجود در بدن شما و تاثیرات آن بر روی قلب را با کمک دستگاه های سنجش ضربان قلب مورد بررسی قرار دهد

عوارض جانبی

از عوارض جانبی جدی Potassium citrate  می توان به آریتمی قلبی، ضعف عضلانی ، درد شدید معده و بی حسی یا سوزن سوزن شدن در دست ، پا یا دهان اشاره نمود. لازم به ذکر است که بدون نظر پزشک، هرگز مصرف این دارو را متوقف ننمایید. قطع نمودن ناگهانی این دارو می تواند عوارض شدید تری را پدید آورد و وضعیت شما را بدتر نماید. در صورت مشاهده ی هر گونه عارضه ی جانبی در اثر مصرف این دارو با پزشک خود مشورت نمایید.

در صورتی که قصد بارداری دارید، و یا باردار می باشید و یا به کودک خود شیر می دهید حتما پیش از مصرف این دارو به پزشک خود اطلاع دهید.

مقدار مصرف:

توجه: مقدار مصرفی در هر بیمار بسته به شرایط متفاوت خواهد بود در نتیجه مقدار مصرف این دارو را پزشک شما و بر اساس سیترات موجود در ادرار  و یا سایر آزمایش های مورد نیاز مشخص می نماید اما معمولا طریقه ی مصرف آن به صورت زیر می باشد:

در hypocitraturia خفیف و یا متوسط (سیترات موجود در اوره بیش از 150 mg/day):

  • 10 mEq پتاسیم سیترات سدیم به صورت خوراکی سه بار در روز مصرف کنید

در hypocitraturia شدید (سیترات موجود در اوره کمتر از 150 mg/day):

mEq30 از این ماده به صورت خوراکی دو بار در روز و یا 20 mEq از این ماده را 3 بار در روز همراه با غذا و یا 30 دقیقه بعد از آن مصرف نمایید.

برای درمان و پیشگیری از سنگ کلیه:

بزرگسالان — در ابتدا ، 15 تا 30 mEq دو بار در روز یا 10 تا 20 mEq سه بار در روز. پزشک ممکن است در صورت نیاز دوز شما را افزایش دهد. با این حال ، مقدار دوز مصرفی معمولاً بیش از 100 میلی گرم در روز نخواهد بود.

قرص پتاسیم سیترات و مقدار مصرف آن

معمولا برای رسیدن به مقدار سیترات 320 الی  640 mg/day در ادارار و pH 6 الی 7 معمولا مقدار دوز مصرف آن را حداکثر 100 mEq/day مشخص می نمایند.

درصورتی که این ماده مایع باشد:

این ماده به صورت مایع باید با حداقل با 4 انس ( نصف فنجان) آب سرد و یا آبمیوه مخلوط گردد. مخلوط را آرام آرام و در مدت 5 الی 10 دقیقه بنوشید. برای اینکه مطمئن شوید کل محلول را با دوز مشخص دریافت نموده اید کمی آب به لیوان اضافه نمایید ، به آرامی بچرخانید و فوراً آن را بنوشید

از مصرف این قرص با دارو های زیر بپرهیزید:

این دارو را با سایر دارو  هایی که منجر به افزایش سطح K موجود در بدن می شوند مصرف ننماید زیرا می تواند در اثر بالا رفتن مقدار K موجود، منجر به ایست قلبی گردد.

داروهایی که باعث کاهش سرعت انتقال مواد غذایی از طریق روده می شوند ، می توانند هضم این قرص را از طریق دستگاه گوارش به تأخیر بیاندازند و منجر به افزایش سوزش ، زخم یا باریک شدن روده کوچک شوند. از جمله ی این دارو های می توان به آتروپین ، لوپرامید، لیراگلوتید (ساکسزندا ، ویکتوزا) و داروهای مشابه اشاره نمود.

مهار کننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین (ACE) به عنوان مثال ، آنالاپریل [وازوتک]) ، داروهای مسدود کننده گیرنده آنژیوتانسین (ARB) به عنوان مثال ، والسالارتان [دیووان]) و داروهای خاص ادرارآور به عنوان مثال ، اسپیرونولاکتون [آلداکتون] و تریامترن [Dyrenium]) ) سطح پتاسیم بدن را افزایش داده و باعث می شوند مقدار زیادی پتاسیم در خون هنگام ترکیب با این مکمل ها زیاد شود. در نتیجه سطح K خون باید به طور مرتب در این بیماران اندازه گیری شود.

این دارو به چه صورت هایی موجود است؟

این دارو در دوز های( 5mEq (540mg و( 10mEq (1080mg و (15mEq (1620mg به صورت قرص موجود می باشد. محلول این ماده در ایالت متحده ی آمریکا دیگر در بازار موجود نمی باشد.

شرایط نگهداری :

قرص این ماده را در دمای اتاق و در یک ظرف محکم در بسته نگه داری نمایید.

قیمت پتاسیم سیترات:

موسسه مبتکران شیمی فعال در تامین مواد شیمیایی و ارائه دهنده ی بهترین کیفیت و مناسبترین قیمت انواع مواد شیمیایی به مشتریان خود می باشد.

خرید پتاسیم سیترات:

موسسه مبتکران شیمی مفتخر است که توانسته سهم کوچکی در چرخه تامین کالای مورد نیاز تولیدکنندگان عزیز داشته باشد و شما را در زمینه خرید مواد شیمیایی مورد نظرتان یاری نماید

فروش پتاسیم سیترات :

موسسه مبتکران شیمی فعال در زمینه فروش مواد شیمیایی با بهترین کیفیت و بهترین قیمت به مشتریان می باشد برای آگاهی از آخرین قیمت این محصول با شماره های زیر تماس حاصل بفرمایید:

 

021-77641136

021-77649244                               

021-77641217