صنایع کوچک و پربازده از جمله ارکان اقتصادی هستند که نقش به سزایی در باروری و شکوفایی اقتصاد یک جامعه ایفا می کنند. در کشور ایران به دلیل فراوانی مواد شیمیایی و همچنین شرایط خاص اقتصادی، راه اندازی واحدهای کوچک و بزرگ تولیدی مواد شیمیایی می تواند بسیار مفید و با صرفه باشد. در این میان تولید مواد شوینده خصوصا تولید پودرهای شوینده گزینه مناسبی برای ورود و سرمایه گذاری است. در ادامه این مقاله به معرفی و شرح روش های تولید پودرهای شوینده با کاربردهای متفاوت پرداخته ایم.

خرید تری سدیم فسفات ، فروش تری سدیم فسفات که به اختصار با نماد TSP  نیز نشان داده می شود، یک آلکین پاک کننده است که به عنوان تمیز کننده طی سال های زیادی در مصارف خانگی مورد استفاده قرار می گرفته است. این ماده توسط USDA ( دپارتمان کشاورزی آمریکا) با کاربری اسپری با غلظت 8 الی12 درصد، مورد تایید قرار گرفته است. همچنین این ماده به عنوان آنتی باکتریال با خواص پاک کنندگی خود، باکتری ها را از سطوح اجساد حذف می کند. اگرچه TSP  در کاهش تعداد میکروب های مرغ موثر است اما نگرانی هایی نیز در مورد مصرف این ماده وجود دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

1- دی اتانول آمین

1-1- دی اتانول آمین چیست؟

دی اتانول آمین خالص، یک جامد سفید رنگ در دمای اتاق است اما تمایل آن به جذب آب باعث می گردد که اغلب بی رنگ باشد و به صورت مایعی ویسکوز وجود داشته باشد. این ماده که با نام مخفف   DEA نیز شناخته می شود یک آمین نوع دوم و چند کاره است. مانند دیگر آمین ها، به عنوان یک باز ضعیف عمل می کند. این ماده به عنوان سورفکتانت و بازدارنده خوردگی مورد استفاده قرار می گیرد. دی اتانول آمین به مانند سایر آمین ها در پالایشگاههای گازی جهت شیرین سازی گاز طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد.

مونو اتانول آمین (MEA) چیست؟ این ماده، مایعی ویسکوز و ترکیب شیمیایی آلی است. از واکنش بین اتیلن اکساید و آمونیاک مایع تولید می شود .مایعی بی رنگ، چسبناک و با بوی نامطلوبی مانند بوی ماهی می باشد. به طور کلی جاذب رطوبت و کربن دی اکسید است و در صورت تجزیه شدن توسط نور، به رنگ زرد یا قهوه ای در می آید. MEA  کاربرد های فراوانی در صنعت جهت تولید مواد دارویی، صابون ها، مواد آرایشی و بهداشتی و غیره ... پیدا کرده است. همچنین در پالایشگاه های گازی به عنوان حلال جهت جذب گازهای اسیدی همچون کربن دی اکسید ، سولفید هیدروژن و ترکیبات گوگرد دار از گاز طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد.