1- نرمال بوتانول چیست؟

نرمال بوتانول که بعضا بوتیل الکل نیز شناخته می شود، یک الکل نوع اول راست زنجیر با چهار اتم کربن با ساختار خطی است. الکلی بی رنگ با فراریت متوسط و با بویی شبیه به موز است. این الکل پر کاربرد در حلال های معمولی مانند اتر ها، الکل ها، گلایکل و هیدروکربن ها به آسانی حل می شود اما حلالیت آن در آب پایین است. معمولا به عنوان حلال جهت تولید رزین های پوششی، بوتیل استات، گلایکل اتر و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

1- ایزوپروپیل الکل چیست؟

1-1- ایزوپروپیل الکل که ایزوپروپانول نیز نامیده می شود، یک مایع بی رنگ و آتش گیر است. همچنین مایعی است فرار و در صورت باز بودن سرپوش آن به سرعت تبخیر می گردد. هنگامی که دچار زخمی جزئی می شوید، باید این الکل در جعبه کمک های اولیه شما قرار داشته باشد. این ماده جهت مصارف زیادی مانند مصارف خانگی، صنعتی و دارویی مورد استفاده قرار می گیرد. ایزوپروپانول همچنین در از بین بردن باکتری های بیماری زا و مضر نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه به بررسی خواص و تشریح کاربرد های آن خواهیم پرداخت.

 

حلال 402 چیست ؟ حلال 402 که در واقع عضوی از خانواده ی بزرگ حلال هایی است که با نام های white spirit یا mineral spirit یا Stanford solvent  ویا به طور کلی تینر رنگ شناخته می شوند است. دامنه ی دمای جوشی آن بین 150 تا 220 درجه ی سانتی گراد و دارای رنگی شفاف و بویی قابل تشخیص است که در آب نامحلول است و دمای خوداشتعالی آن نیز 232 درجه ی سانتی گراد است. این ماده به طور گسترده در تهیه ی رنگ ها مورد استفاده قرار می گیرد. هنرمندان از این ترکیب به عنوان جایگزینی برای turpentine به دلیل اشتعال پذیری و میزان سمیت کمتر آن, استفاده می کنند. هم چنین این ترکیب در مصارف دیگری هم چون رنگ رزی پارچه, پاک کردن سطح فلزات, ساخت مبلمان, پولیش های کفش و کف زمین, فرمولاسیون پاک کننده های خشک,فرایند استخراج, صنایع لاستیک و تولید آسفالت مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده غیرخورنده و دارای پایداری شیمیایی است. 

بازار جهانی تولوئن:

تولوئن چیست ؟ تولوئن یک ترکیب آلی با فرمول مولکولی C6H5CH3; C7H8 و جرم مولکولی g/mol92.141  و با دانسیته ی نسبی 0.867 است که در دمای محیط به صورت مایع, دارای رنگی شفا, حلال در آب, با بویی شبیه به تینر است که  يكي از محصولات بسيار مهم صنايع شيميايي در دنيا بوده و مواد بسياري از آن مشتق مي‌شوند.

تنوع مشتقات تولوئن پتروشیمی و استفاده آن در صنايع مختلف، اين محصول را به عنوان يك كالاي استراتژيك مطرح ساخته است و از همين روي نوسان قيمت آن بر بسياري از صنايع توليدي اثرگذار است. لازم به توضیح است که پیش از شروع به کار آن , حتما msds تولوئن مطالعه گردد.