1-اولئیک اسید


اولئیک اسید یک اسید چرب است که بطور گسترده در طبیعت موجود است و نخستین بار در سال 1823 در چربی خوک کشف شد. شکل ظاهری این ترکیب، مایع روغنی زرد کمرنگ یا مایل به قهوه‌ای است. این اسید چرب با یک پیوند غیراشباع در بسیاری از جانوران و روغن‌های گیاهی یافت می‌شود و از هیدرولیز روغن زیتون به دست آمده است. یکی از منابع اسید اولئیک در مواد غذایی، روغن زیتون می باشد که موجب می گردد کلسترول بد کاهش خون و کلسترول خوب آن افزایش پیدا کند.

 

اولئیک اسید 

همچنین زیتون دارای این ترکیبات ولی تنها به مقدار کم می باشد. هنگامی که زیتون فشرده و با هم خشک می شود، سطوح اسید زیتون با هم ترکیب می شده و در اکثر موارد منجر به غلظت های بالاتر می گردد. کلزا و روغن هسته انگور نیز حاوی اولئیک می باشند. در بسیاری از مغزها و دانه ها حاوی چربی و نیز در بسیاری از ماکیان به خصوص مرغ و بوقلمون یافت می شود. جداسازی آن از منابع حیوانی چالش برانگیز و دشوار خواهد بود. در حالی که سبزیجات و دانه های روغنی منابع اصلی اسید اولیئک می باشند.

2- خواص فیزیکی اولئیک اسید

  • در آب انحلال ناپذیر است.
  • دارای نقطه جوش 286 درجه سانتیگراد در فشار 100 میلی متر جیوه می باشد.
  • در حالت خالص خود بی رنگ یا نزدیک به بی رنگ است.
  • در حالت جامد خود دارای نقطه ذوب 4 درجه سانتی گراد است.
  • کاملا در الکل امتزاج پذیر است.
  • دارای وزن مولکولی 282.468 گرم بر مول و نقطه ذوب 13.4 درجه سانتی گراد است.
  • فرمول شیمیایی آن نیز فرمول شیمیایی : C18H34O2 است.

3- کاربرد های اسید اولئیک

3-1- عامل تمیز کننده در تولید صابون

3-2- نرم کننده در صنایع آرایشی مانند لوسیون ها

3-3- نگهداری مواد غذایی به مدت طولانی در یخچال و حتی خارج از یخچال

4- مزایا

محققان ایرلند در مطالعه ای که در فوریه ۲۰۰۰ در مجله پزشکی “QJM” منتشر شد، نشان دادند که رژیم غذایی با غلظت اولئیک اسید، میزان قند خون ناشتا، حساسیت به انسولین و گردش خون را بهبود می بخشد.

از نظر دیدگاه سلامت، اولئیک اسید ( که روغن زیتون فوق العاده با کیفیت است) هنگامی که جایگزین چربی های اشباع می شود، کلسترول کل و کلسترول بد را کاهش می دهد و همچنین کلسترول خوب را افزایش می دهد. بنا براین از پیشرفت بیماری های قلبی جلوگیری کند.

کاهش قندخون و انسولین ناشتا، همراه با افزایش جریان خون، نشان دهنده کنترل بهتر دیابت و کاهش خطر ابتلا به بیماری های دیگر است. برای میلیون ها نفر از افراد مبتلا به دیابت و پیش دیابت تشخیص داده شده مصرف غذاهای غنی از اولئیک اسید ممکن است در کنترل بیماری سودمند باشد. تعداد چربی بالا اسید اولئیک آن را یک مرطوب کننده بزرگ می سازد .اسید اولئیک اغلب قادر خواهد بود به سطح لایه های زیرین پوست نفوذ کرده و منجر به حفظ رطوبت طولانی مدت در سطح پوسن خواهد شد. در حال که لوسیون و کرم های عادی ممکن است روی سطح پوست بنشیند. این اسید می تواند با اسید چرب امگا9 که نفوذ عمیق تری دارد ترکیب شود و نتایج رضایت بخش تری ایجاد نماید که غالبا قیمت که غالبا قیمت بیشتری هم دارد.

5- اقدامات احتیاطی

در صورت امکان، روغن زیتون را نباید در معرض دمای بسیار بالا قرار داد، زیرا چربی های موجود در روغن، به خصوص اولئیک اسید را کاهش می دهد. استفاده از روغن فوق العاده روغن زیتون و آووکادو در سالاد برای به دست آوردن بیشترین سود از اسید اولئیک می باشد. اگر فشار خون بالا دارید، زیتونهای زیادی مصرف نکنید زیرا نمک زیاد دارند.

6- بازار اولئیک اسید

به طور کلی، بازار اولئیک اسید در حال افزایش تقاضا در صنایع نهایی مانند لوازم آرایشی و بهداشت شخصی، دارو ها  و مواد غذایی می باشد. رشد این بازار همچنان توسط فراوانی زیاد  اولئیک اسید، پشتیبانی می شود.

تقاضای روزافزون مواد آرایشی و بهداشت شخصی در سراسر دنیا موجب رشد بازار این محصول گردیده است. چون اولئیک اسید بایو مبنا می باشد، تقاضا برای آن در کشورهای پیشرفته مانند ایالات متحده و اروپا رو به افزایش است زیرا این کشور ها قوانینی وضع کرده اند که استفاده از محصولات بایو مبنا را تسهیل کرده است. اما تغییرات آب و هوایی ممکن است مانع دسترسی به منابع طبیعی اولئیک اسید جهت تولید طولانی مدت گردد.

تمرکز شرکت ها بر روی تولید و توسعه پایدار، در حال خلق موقعیت هایی جهت تولید روز افزون اولئیک اسید می باشد.

 

قیمت اولئیک اسید:

 شما می توانید جهت اطلاع از قیمت این محصول و هم چنین سایر محصولات شیمیایی با مشاوران ما در موسسه ی مبتکران شیمی فعال در زمینه ی تامین مواد شیمیایی در ارتباط باشید.

 

خرید اولئیک اسید:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعت بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

 

فروش اولئیک اسید:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

تلفن: 02177657131 

 

 منابع:

 

Oleic acid: Structure, properties, synthesis, and benefits. (n.d.). Retrieved October 14, 2018, from http://www.tuscany-diet.net/lipids/list-of-fatty-acids/oleic/ 

Oleic Acid - سورن شیمی فروش مواد اولیه شیمیایی)2018). Retrieved from https://sorenchem.com/product/oleic-acid/