معرفی هیدروفلئوریک اسید


 نام شیمیایی : هیدروفلوئوریک اسید
گروه شیمیای : اسید معدنی
فرمول شیمیایی:   HF
 وزن مولکولی : 20
نام های دیگر : فلوئوریدریک اسید ، HF، هیدروفلوئوراید ، فوریک اسید

 مشخصات فیزیکی:
مشخصات ظاهری: گاز یا مایعی بی رنگ با نقطه ذوب(153درجه فارنهایت)
نقطه ذوب : F ° 153 C)67° (
چگالی : 1.2( نزدیک به چگالی آب=1)
پتانسیل یونی:  8 ev15.9
حلالیت در آب: انحلال پذیری در آب با آزاد شدن گرما همراه است
چگالی بخار آب : 2.21 ( هوا=1)

هیدروفلوئوریک اسید  ، اسیدی معدنی با فرمول  شیمیایی (HF) می باشد که با سایر اسید های دیگر متفاوت است.
هیدرو فلوئوریک اسید به دو صورت بدون آب و محلول در آب موجود میباشد و هر دو نوع هیدرو فولوئوریک اسید شفاف ، بی رنگ و بسیار خورنده هستند  و منبع اصلی تامین کننده فلوئور میباشد.
یون های فلوئور میتوانند به راحتی جذب پوست و موحب تخریب عمقی بافت های پوست بشوند.

اگر HF به سرعت خنثی نشود و یون فلوراید از بین نرود تخریب بافت اتفاق میوفتد و این تخریب بافت اگر ادامه داشته باشد باعث از دست رفتن اندام و حتی منجر به مرگ نیز میشود.
اسید فلوئوریدریک یک اسید ضعیف است اما یک اسید بسیار خورنده است و میتواند بسیاری از مواد به خصوص  اکسیدها و شیشه ها را در خود حل کند( بدلیل ایجاد پیوند قوی بین آنیون های فلوئوراید و مولکول های سیلیکون شیشه ، میتواند شیشه را در خود حل کند) ، به همین خاطر اسیدفلوئوریدریک را در ظرف های پلاستیکی نگهداری میکنند .
این اسید ماده اولیه  برای تولید ترکیبات مهمی از جمله داروها و پلیمر ها مانند تفلون  می باشد. هیدروفلوئوریک با لعاب شیشه ، سفال ، بتن ، لاستیک و بسیاری از فلزات واکنش نشان میدهد و گاز هیدروژنی که پس از واکنش با فلزات ایجاد میشود خطرناک و حالت انفجاری دارد.
گاز HFرا نمیتوان بیشتر از دوسال در سیلندر های فولادی نگهداری کرد بدلیل پتانسیل و فشار بیش از حدی که در اثر تشکیل گاز هیدروژن تشکیل میشود
هیدروفلوئوریک یک اسید ضعیف است و به صورت زیر حل میشود:


ثابت تعادل این انحلال بسیار کوچک میباشد به همین دلیل هیدروژن فلوئوریدها به صورت مولکولی حل میشوند و قابل انتزاج در آب میباشد.
این اسید نیز جز هیدروهالیک اسیدها به شمار میروند و اسیدهای هیدروهالیک اسیدیته قوی ندارند.
اسید فلوئوریدریک بعنوان محصول جانبی برای تولید اسیدفسفریک استحصال میگردد  و هنگامی  که در معرض هوا قرار میگیرد شدیدا بخار میشود و گازی با بوی تند و زننده منتشر میشود نحوه تولید و اسیدیته هیدروفلوئوریک اسید


  کاربردها:


اسید فلوئوریک اسیدی سوزنده و سمی است که در بسیاری از محیط های صنعتی و خانگی کاربرد دارد و بعنوان یک ماده اولویه یا مواد اولویه در صنایع شیمیایی مانند: صیقل دادن شیشه ،از بین برنده رنگ در برخی از مواد شوینده ، در صنعت پلاستیک سازی ، کنترل روند تخمیر ، تاثیر کاتالیزور ، صنعت نفت و در آزمایشگاه بعنوان مواد معدنی ،تولید ترکیبات فلوراید، تولید ترکیبات ارگانوفلوئورین، تمیز کننده سطوح فلزات و تولید تراشه سیلیکون کاربرد دارد

 

  تماس با ما:

مبتکران شیمی آمادگی خود را جهت فروش هیدروفلوئوریک اسید اعلام می دارد. جهت اطلاع از قیمت هیدروفلوئوریک اسید و کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید. 
(021-77657131)

 

خطرات هیدروفلئوریک اسید:

خطراتی که اسید هیدروفلوئوریک میتواند داشته باشد با توجه به غلظت ، و میزان در معرض بودن اسید میتواند سوختگی های شدید و حتی مرگ را ایجاد کند. 

اولین راه آسیب دیدن توسط هیدروفلوئوریک اسید از طریق پوست انجام میشود بدلیل اینکه  یون های فلوراید براحتی جذب پوست میشوند و محلول های غلیظی از HF  می توانند از طریق پوست جذب شوند و باعث سوختگی شدید گردند.
محلول های رقیق هم می توانند از طریق پوست جذب گردند اما بدون احساس سوختگی فوری. بنابر این ممکن است افرادی که در معرض خطر قرار میگیرند کمتر آگاه باشند که با اسید در تماس بوده اند. هنگامی که  HF به پوست نفوذ می کند همچنان باعث آسیب رساندن می شود حتی بعد از اینکه ناحیه ی آلوده شسته شود.
تماس چشم با HF  می تواند به طور سریع باعث آسیب دائمی به چشم و یا کوری شود.
در معرض استنشاق قرار گرفتن احتمالا خطرناک است ، زمانی که HF اسپری می شود و یا بخار غلیط HF لمس می گردد  برای مثال معادل %40 فلوئورید یا غلطت بالاتر HF وارد جریان خون شود کلسیم و منیزیم را بگیرد و سریعا باعث آسیب رساندن به قلب ، ماهیچه ها و سیستم عصبی شود.
این دلیل اصلی مرگ و میر از طریق در معرض HF قرار گرفتن است.
آسیب شدید موجب هیپوکلسیمی، هیپومنیزیمی، هیپرکالمی، اسیدوز و دیس ریتمی بطنی می شود.
برای استفاده از هیدروفلوئوریک اسید بهتر است ایمنی های لازم هنگام استفاده با آن را بدانیم :برگه ایمنی استفاده از هیدروفلئوریک اسید


 نگهداری و حمل و نقل:


1- بدلیل واکنشی که  بین آنیون های فلوئورید  هیدروفلوئوریک اسید و مولکول های سیلیکون شیشه ایجاد میشود ، هیدروفلئوریک اسید باید در بطری های
پلاستیکی و یا پلی اتیلنی (PE) نگهداری شود.
2- هیدروفلوئوریک اسید را نباید در سیلندرهای فولادی بیش از 2سال نگهداری شود بدلیل پتانسیل و فشار بیش از حدی که در اثر تشکیل گاز هیدروژن صورت میگیرد ممکن است باعث انفجار شود.
3- محیط نگهداری باید دارای خنک و خشک و بدور از نور مستقیم خورشید باشد.همچنین دارای تهویه مناسب باشد.
4- هیدروفلوئوریک اسید را باید از سایر حلال های دیگر جدا نگهداری کرد زیار امخلوط
HF با سایر مواد شیمیایی منجر به آتش سوزی و یا انفجار میشود.