سیترات سدیم

سدیم سیترات (تری سدیم سیترات) نمک سدیم، سیتریک اسید است. نام آیوپاک این ماده تری سدیم 2-هیدروکسی پروپان-3،2،1- تریکربوکسیلات میباشد. از دیگر نامهای این ماده میتوان به سیتروسودین و 331E اشاره کرد.

فرمول مولکولی

سدیم سیترات بدون آب 3Na7O5H6C                      

سدیم سیترات آب دار O2.nH3Na7O5H6C (= n 2 یا 5)

C:\Users\narges-PC\Desktop\Trisodium_Citrate.svg.png

فرمول ساختاری سدیم سیترات

 

خصوصیات ظاهری و فیزیکی

این ماده که مانند سیتریک اسید، طعم ترش دارد، به صورت پودر و یا دانههای کریستالی سفید رنگ میباشد. سدیم سیترات در هوای مرطوب مایع شده، در آب انحلال پذیر و در الکل انحلال ناپذیر است.

روش تولید

متداولترین روش تهیه سیترات سدیم، واکنش بین اسید سیتریک و کربنات سدیم و سپس متبلور کردن آن است.

2C3H5O(COOH)3 + 3Na2CO3    2C3H5O(COONa)3 + 3CO2  + 3H2O

کاربرد ها

1- صنایع غذایی

سیترات سدیم به عنوان افزودنی مواد غذایی (افزودنیهای عطر و طعم و نگه دارنده) کاربرد گستردهای دارد. عدد E این افزودنی، 331E میباشد. این ماده به عنوان افزودنی در بستنی، ماست، مربا، شیرینی، پودر شیر، نوشیدنیهای گازدار و ... حضور دارد.

2- پزشکی

1-2 جلوگیری کننده از لخته شدن خون

این ماده به منظور جلوگیری از مکانیزم لخته شدن خون در فرایند انتقال خون مورد استفاده قرار میگیرد. یون-های سیترات با یونهای کلسیم موجود در خون کیلیت میسازند و به این طریق مکانیزم لخته شدن خون را مختل میکنند.

2-2 آنتی اسید

این دارو به عنوان یک آنتی اسید برای برطرف کردن درد در عفونتهای دستگاه ادراری مانند عفونت مثانه و همچنین در بخش سزارین (به خصوص قبل از بیهوشی) ، به منظور کاهش خطرات ناشی از محتویات معده مورد استفاده قرار میگیرد.

3-2 ملین

از سیترات سدیم میتواند در ساخت ملین اسمزی استفاده کرد.

3- بافر (تنظیم کننده pH)

سیترات، به عنوان باز مزدوج یک اسید ضعیف، میتواند به عنوان عامل بافر، برای جلوگیری از تغییرات pH مورد استفاده قرار گیرد. این ماده برای کنترل اسیدیته در ساخت برخی مواد مانند دسرهای ژلاتینی استفاده میشود.

4- تمیزکننده

 

سدیم سیترات ماده مؤثری برای حذف کربناتها از دیگهای بخار و تمیز کردن رادیاتور خودروها میباشد.

برای اطلاع از قیمت خرید و فروش سیترات سدیم با ما در ارتباط باشید.

تلفن: 02177641217