سولفات کبالت ، قیمت سولفات کبالت ، فروش سولفات کبالت

 

توضیحات محصول 

 فرمول شیمیایی سولفات کبالت (Cobalt II Sulphate)  CoSo4 و جرم مولکولی آن 9/154 g/mol  می باشد. سولفات کبالت ترکیبی متشکل از کبالت و گوگرد است. رایج ترین شکل سولفات کبالت نوع هیدراته آن است (H2o.CoSo4 و 7H2o.CoSo4.  ) . این ترکیب به صورت پودر کریستال قرمز رنگ موجود است. این ماده محلول در آب ،کمی محلول در اتانول و به خصوص محلول در متانول است. دمای ذوب سولفات کبالت 8/96 درجه سلسیوس و اسیدیته آن 4 است. دمای 250 درجه سلسیوس، منجر به از دست رفتن آب کبالت سولفات به طور کامل می شود. سولفات کبالت و کربنات کبالت هر دو از منابع عمده تامین کبالت می باشند ولی میزان قابلیت استفاده از نوع سولفات کمی بیشتر از از نوع کربنات است و میزان قابلیت استفاده اکسید کبالت بسیار پایین است و بنابراین در جیره نویسی بایستی با محدودیت استفاده شود.

 

قیمت سولفات کبالت

شرکت مبتکران شیمی آمادگی خود را جهت فروش سولفات کبالت اعلام می دارد. جهت اطلاع از قیمت سولفات کبالت و کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید.

 

تولید سولفات کبالت 

 واکنش فلز کبالت (اکسید یا هیدروکسید آن) با سولفوریک اسید منجر به تولید سولفات کبالت می¬شود. کبالت مورد استفاده در این واکنش نیز از سنگ معدن به دست می آید.

 

کاربرد سولفات کبالت 

 از سولفات کبالت در موارد زیر استفاده می شود:

رنگ و شیشه

از سولفات کبالت در تهیه رنگدانه (كبالت آبي و كبالت سبز) و به صورت پوشش هايي براي رنگ هاي لعابي چيني ها، سراميك و شيشه ها (مثل سایر نمک های کبالت) استفاده می شود. رنگدانه کبالت در تولید چینی و شیشه مورد استفاده  قرار می گیرند. سده هاي متمادي است كه براي ايجاد رنگ آبي در شيشه، سراميك و لعاب از اكسيد كبالت استفاده مي كنند. رنگدانه ها معمولا ًبا مخلوط كردن اجزاء بصورت اكسيد يا بصورت نمك هايي كه بسادگي تفكيك مي شوند، تهيه مي شود. كاربرد آن در سراميك به اين گونه است كه رنگدانه ها را مي توان به مواد پايه سراميكي افزود تا به كل مجموعه رنگ دهد. رنگ نهايي پس از اينكه سراميك حرارت ديد ممكن است بخاطر واكنش بين رنگدانه و رس تغيير كند و كمتر شود. 

 

ابزار های الکتریکی و الکترودهای باتریها

کاربرد اکسید یا سولفات کبالت در صنعت باتری سازی شامل مواردی از قبیل NiCoO4 وLa2CoO4  به عنوان مواد آندي در الكتروليز آب، LiCoO2  به عنوان الكترود در باتري هاي ليتيم، NaCoO2  به عنوان كاتد در باتري هاي سديم و 4CoMoO  به عنوان الكترود پيل سوختي می باشد. 

 

پزشکی

در پزشكي از سولفات کبالت به عنوان يك فلز راديواكتيو در پرتودرماني (راديوگرافي) استفاده مي شود. استفاده پزشكي كبالت بيشتر در ويتامين 1 Bاست.  ويتامين 12 Bو كبالت در درمان انواع خاصي از كم خوني بكار مي رود. نمكهاي كبالت كه بطور تزريقي بكار مي روند، در مسموميت سيانيدي بعنوان پادزهر استفاده مي شوند. 

 

کشاورزی

کمبود کبالت و در نتیجه کمبود ویتامین B12 در نشخوارکنندگان می تواند به دلیل عدم توانایی میکروارگانیسم های شکمبه، هنگامی که کبالت در رژیم غذایی ناکافی است، بوجود آید و متعاقب آن نیز سنتز کافی ویتامین B12 را نخواهیم داشت. كبالت براي جبران كمبود كبالت خاك و حيوانات بكار ميرود. بهبود خاك معمولا نياز به بهپردازي بالايي دارد كه شامل سولفات كبالت است حال آنكه نشخوار كنندگان براي جبران كسر كبالت خود يا بايد نمك هايي را ليس بزنند كه تا 1/0 % سولفات كبالت دارد یا غذاي كنسانتره يا پلت بخورند كه داراي اكسيد كبالت است كه به يك ماده خنثي يا لخت مانند خاك چيني اضافه شده است. بنابراین سولفات کبالت به عنوان  افزودنی به خاک و و خوراک دام اضافه می¬شود. 

 

همچنین سولفات کبالت را به حمام آبکاری نیکل براي ايجاد پوشش براق نيكل اضافه می کنند. 

 

 

ایمنی 

تحقیقات نشان می­دهد استنشاق این ماده سمی است. قرار گرفتن در معرض سولفات کبالت موجب سوزش پوست، چشم و دستگاه تنفسی، ریه ها، قلب و کلیه می­گردد. سولفات کبالت در سلول های پستانداران جهش ایجاد می­کند و ممکن است برای انسان نیز سرطانزا باشد.

 
برای دریافت اطلاعات بیشتر مشخصات فنی و انالیز سولفات کبالت را مشاهده کنید.

 

جستجو در سایت

برای مشاهده آنالیز و مشخصات فنی محصولات به لینک زیر مراجعه کنید

آنالیز محصولات

برای مشاهده ویدیوهای علمی و آموزشی به لینک زیر مراجعه کنید

مشاهده ویدیو