دی اتانول آمین ، قیمت دی اتانول آمین ، فروش دی اتانول آمین

دی اتانول آمین، یک ترکیب آلی و مایعی بی رنگ است. DEA یک آمین آلکل دو عاملی است. این ماده مایعی است بی رنگ و چند خاصیته، زیراکه هم آمین است و هم یک دی ال. مانند سایر آمین های آلی، دی اتانول آمین یک باز ضعیف است. خواص آب دوستی الکل ها را دارد و در آب محلول است. آمیدهای تهیه شده از DEA نیز خواص هیدروفیلیک دارند.

 به عنوان یک آمین آلکیل های واسطه هستند و برای تشکیل نمک ها و صابون ها با اسید ها وارد واکنش می­شوند و به عنوان یک الکل ،آبدوست هستند و میتوانند استریزه شوند.

به طور کلی اتانول آمین ها در فرآیند شیرین کردن گاز، به عنوان روان کننده و شوینده، همچنین در صنایع دارویی و کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد. دی اتانول آمین یا DEA را به عنوان Surfactant و یا ضد خوردگی استفاده می کنند. همچنین از این ماده برای برداشت دی اکسیدکربن و سولفید هیدروژن استفاده می شود.  

 

فرمول شیمیایی: HN(CH2CH2OH)2

نام اختصاری: DEA یا DEOA

جرم مولکولی: 105.14 g/mol

سایر نام ها: بیس (هیدروکسی اتیل) آمین، ادمیدیتانول، N,N بیس (2-هیدروکسی اتیل) آمین

DEA ترکیبی آلی از خانواده ی اتانول آمین ها دارای فرمول شیمیایی HN(CH2CH2OH)2 و جرم مولکولی 105.14 g/mol می باشد. DEA   با دارا بودن گروه های آمینی خاصیت بازی اندکی دارد که می تواند با اسید ها واکنش دهد و نمک یا صابون تولید کند همچنین این ماده مانند الکل ها خاصیت آبدوستی دارد و می تواند استری شود. DEA   چه به صورت جامد و چه به صورت مایع دارای بوی خفیفی از آمین است. این ماده در آب و اتانول به خوبی حل می شود اما در اتیل اتر و بنزن قابلیت انحلال پذیری اندکی از خود نشان می دهد.

 

 

تولید دی اتانول آمین 

DEA   از ترکیب یک دی ال و آمین نوع دوم طبق واکنش زیر به دست می آید. این ماده در دمای اتاق مایعی ویسکوز و بدون رنگ است. اما  به دلیل تمایل بالا برای جذب آب  در دماهای بالاتر از دمای اتاق معمولا به مایعی ویسکوز و بدون رنگ تبدیل می گردد.

ترکیب  اتیلن اکساید و آمونیاک طبق  واکنش زیرمنجر به تولید مونو اتانول آمین می­گردد: 

C2H4O + NH3 → H2NCH2CH2OH 

دی اتانول آمین و تری اتانول آمین نیز طی واکنش های زیر حاصل می­شوند:  

C2H4O + H2NCH2CH2OH → HN(CH2CH2OH)2 

C2H4O + HN(CH2CH2OH)2 → N(CH2CH2OH)3 

از DEA  می توان مشتقاتی دیگر نظیر Cocodiethanolamide  ، Lauramide diethanolamine  و... را نیز سنتز نمود.

سالانه 300 میلیون کیلوگرم اتانول آمین طی این واکنش ها تولید می­شود. 

 

  

کاربرد دی اتانول آمین

در مصارف صنعتی این ماده معمولا به صورت خالص و با غلظت 99% یا به صورت محلول آبی با غلظت های گوناگون مورد استفاده قرار میگیرد .به طور عمده از آن در صنایع کشاورزی برای ساخت آفت کش ها و به خصوص علف کش هایی مانند گلی فسفات (glyphosate) استفاده می کنند. DEA در تولید مواد شوینده و پاک کننده ها نیز کاربرد دارد. همچنین  در نقش یک جذب کننده موجب حذف سولفید هیدروژن و دی اکسید کربن از گاز طبیعی می گردد و بازدانده ی خوردگی نیز می باشد.

این ماده با دارا بودن خاصیت قلیایی خفیفی که دارد با از بین بردن چربی ها موجب تمیزی بیشتر لباس ها می شود و در خشکشویی ها نیز کاربرد فراوانی دارد. همچنین در مواد شوینده با چربی ها،اسید های چرب و روغن ها واکنش می دهد و موجب پایدار شدن فوم ها، امولسیون ها و ویسکوزتر شدن شامپو ها و لوازم آرایشی می گردد. در ساخت رنگ ها،کاغذ، سفید کنندگی پشم و ابریشم نیز از این ماده استفاده می شود.

 
1 ) شیرین کردن گاز(GAS SWEETENING)
 
مونو اتانول آمین و DEA با کربن دی اکسید دردمای  محیط ترکیب می شوند و وقتی در معرض دمای بالا قرار می گیرند گاز اسید و آمین (به منظور استفاده مجدد در این واکنش) تولید می کنند. در جریان سنتز گاز متانول آمین برای تصفیه گاز مورد استفاده قرار می گیرد و آمونیاک، هیدروژن و کربن مونواکسید تولید میکند. اولین آلاینده ای که طی این فرایند حذف می شود، کربن دی اکسید است. طی واکنش های بعدی که توسط دی متانول آمین در تصفیه طبیعی گاز در پالایشگاه صورت میگیرد، آلاینده هایی که حذف می شوند شامل کربن دی اکسید و هیدروژن سولفید می باشند.
 
2) نساجی
 
درفرآیند نساجی کاربرد اتانول آمین ها به عنوان واکنش حد واسط برای آماده سازی روکش های نخی بادوام و نرم کننده ها میباشد. چون مقدار آلکالین در صابون های آمینی کم است، این صابون ها برای پاک کردن ابریشم و پشم مورد استفاده قرار می گیرند. DEA و تری اتانول آمین در ساخت رنگ مصنوع ابریشمی نیز به کار می روند.
 
3) خشک شویی
 
خاصیت آبدوستی اتانول آمین ها باعث می شود تا در خشک شویی کاربرد عمده ای داشته باشند. نمک های اتانول آمین خواص ضد الکتریسیته و ضد زنگ دارند و به همین علت در زمینه نرم کنندگی منسوجات نیز کاربرد دارند.
 
4) فلز کاری
 
وجود اسید عامل اصلی خوردگی سطح فلزات به خصوص در حضور رطوبت است. به منظور جلوگیری از خوردگی، اتانول آمین ها اغلب به عنوان خنثی کننده اجزای اسیدی در اسپری های روان کننده به کار می روند.
 
 
اسیدهای چرب با اتانول آمین خنثی می شوند. به خصوص تری اتانول آمین برای اوملسیون های روغن در آب امولسی فایرهای بسیار مناسبی هستند. ساختارکرمی و کف کردن شامپوها و لوازم آرایشی به دلیل DEA موجود در آنهاست که در واقع جز مواد معمول تشکیل دهنده این مواد می باشد. یکی از مشتقات دی اتانول آمین کوکو آمید دی اتانول آمین یا روغن نارگیل است که در شوینده ها از آن استفاده می شود. همچنین دی اتانول آمین ماده اولیه در تولید مورفولین نیز می باشد. 
 
 

گرید بندی

دی اتانول آمین معمولا با گرید DEA و DEA LFG  موجود می باشد.

  • DEA گریدی رایج به شمار می رود.
  • DEA LFG دیگر گرید تجاری موجود هست که شامل 85%DEA و 15% آب دیونیزه می باشد. از خاصیت این گرید می توان به دارا بودن نقطه ی انجماد -2 در جه ی سانتی گراد اشار کرد که به موجب داشتن نقطه انجماد پایین مشکلی برای نگهداری از این ماده در مناطق سرد پیش نمی آید.
 
 

msds دی اتانول آمین

DEA  می تواند موجب تحریک چشم ،گوش و در هنگام تماس پوستی موجب آسیب به آن شود. هنگام حرارت دیدن گاز های سمی از خود منتشر می کند و در صورت قرار گرفتن طولانی مدت در مجاورت این ماده به کلیه، خون و...آسیب جدی وارد می شود.

این ماده در محیط زیست تجزیه می شود و خسارات چندانی بدان وارد نمی کند. اما برای گونه های آبزی ماده ای سمی به حساب می آید.

DEA ها تحریک کننده پوستی است. البته تحقیقات نشان داده استنشاق این ماده در موش ها موجب اختلالات کبد و کلیه می­شوند. ممکن است DEA به نیتروزآمین تبدیل شود که ماده ای بسیار سرطان زا است. بلعیدن DEA سبب تحریک شدید و سوختگی دهان می شود. 

 

شرایط نگه داری DEA

برای جلوگیری از تغییر رنگ، و نگه داری از DEA در مدت طولانی تر و با ثبات رنگی بیشتر، توصیه می شود این محلول را در محیطی هوازی نگهداری نمایید.

 

قیمت دی اتانول آمین

شرکت مبتکران شیمی آمادگی خود را جهت فروش دی اتانول آمین و سایر حلال های شیمیایی مورد نیاز صنایع اعلام می دارد. جهت اطلاع از قیمت DEA و کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید. برای دریافت اطلاعات بیشتر ، مشخصات فنی و انالیز DEA را مشاهده کنید.

فروش دی اتانول آمین:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

خرید دی اتانول آمین:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

 

:لینک پر بازدید 

چشم اندازی بر بازار جهانی دی اتانول امین

 

 

منابع:

 

Diethanolamine. (n.d.). Retrieved December 18, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/diethanolamine#section=Top

Diethanolamine (DEA). (n.d.). Retrieved December 18, 2018, from http://www.silverfernchemical.com/products/diethanolamine-(dea)/

Diethanolamine. (2018, September 12). Retrieved December 18, 2018, from https://en.wikipedia.org/wiki/Diethanolamine

 

جستجو در سایت

برای مشاهده آنالیز و مشخصات فنی محصولات به لینک زیر مراجعه کنید

آنالیز محصولات

برای مشاهده ویدیوهای علمی و آموزشی به لینک زیر مراجعه کنید

مشاهده ویدیو