حلال استودارد (Stoddard solvent ) یکی از دسته حلال های آلیفاتیک و  مایع مشتق شده از نفت است که در صنعت نقاشی و بنایی کاربرد زیادی دارد. مخلوطی از زنجیره های مستقیم و شاخه دار پارافین و هیدروکربن های آروماتیک آلکیله (c7-c12) است که به طور گسترده به عنوان حلال رنگ کاربرد دارد. 

کاربرد حلال 402 

از حلال 402 بیشتر به عنوان حلال استخراجی، حلال پاک کننده، گریس، حلال موجود در اسپری ها، رنگ ها، مواد نگهدارنده چوب و آسفالت استفاده می شود. 60 درصد کل مصرف این ماده در اروپا مربط به رنگ، لاک و فرنچ ناخن است.

کاربردهای خانگی حلال 402 شامل تمیز کردن قلموی رنگ، پاک کردن باقیمانده چسب از سطوح بدون تخلخل، تمیز کردن قطعات خودرو و اشتعال ذغال سنگ برای کباب کردن و سایر استفاده های معمول است. 

این ماده در دستگاه برش برای تراشکاری الماس نقش دارد و به همین دلیل به diamond turning  معروف است. 

در جریان تصفیه گاز از حلال 402 خصوصا برای حذف گاز اسیدی کل استفاده می شود. حلال 402 در جریان گاز شیرین و غیر شیرین نیز موثر است. در خشک شویی ها؛ به منظور پیدا کردن حلال مناسب، ابتدا از بنزن که قدرت پاک کنندگی بیشتری داشت استفاده میشد اما چون بعدا مشخص شد که سمیت بالایی دارد، پس از چند دهه از بنزین به جای آن استفاده کردند. اما بنزین نیز خاصیت انفجار بالایی داشت. برای کاهش این خطر به جای بنزین از الکل سفید استفاده کردند.

حلال 402

انواع و درجات 

سه درجه و سه نوع مختلف از الکل سفید وجود دارد. این سه نوع بر اساس نحوه گوگرد زدایی دسته بندی شده اند. درجه اول با نقطه اشتعال پائین، درجه دوم با نقطه اشتعال منظم و درجه سوم با نقطه اشتعال بالا. نفت خام (به عنوان ماده اولیه تولید) و شرایط تقطیر، نوع درجه الکل سفید را تعیین می¬کنند. مشخصات کلی این سه درجه در جدول زیر آورده شده است. 

هر کدام از این سه نوع ، خود دارای سه درجه(grade)  است. علاوه بر این سه نوع، نوع صفر هم وجود دارد که شامل بخش کوچکی از تقطیر بدون تصفیه است که عمدتا شامل هیدروکربن های c9-c12 اشباع با نقطه جوش 200-140 درجه سلسیوس است.

ویژگی های شیمیایی

T1

T2

T3

نقطه جوش

144-130

174-145

200-175

وزن مولکولی

140

150

160

فشار بخار

4/1

6/0

1/0

حلالیت(درصد وزنی در آب)

<1/0

<1/0

<1/0

درجه اشتعال

30-21

54-31

>55

 
 
نکات ایمنی
 
این دسته از ترکیبات از طریق استنشاق، تماس و خوردن برای انسان سمیت حاد ایجاد می¬کنند. قرار گرفتن در معرض دزهای بالا منجر به ایجاد اثرات مشابه با مخدرها مثل خواب آلودگی، سرگیجه، تهوع و در نهایت بیهوشی می شود. این ماده برای محیط زیست و به خصوص برای ارگانیسم ها و میکرو ارگانیسم های ساکن آب بسیار خطرناک است
 
جستجو در سایت

برای مشاهده آنالیز و مشخصات فنی محصولات به لینک زیر مراجعه کنید

آنالیز محصولات

برای مشاهده ویدیوهای علمی و آموزشی به لینک زیر مراجعه کنید

مشاهده ویدیو

محصولات مرتبط با این محصول